Obecnie 144 forumowiczów jest online
Obecnie 144 forumowiczów jest online
Zadaj pytanie na temat ustawień filtrów i problemów z używaniem filtrów w raportach Analytics. Naucz się, jak rozpoznać niechciany ruch i jak go zredukować na swoim koncie Analytics.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Filtrowanie statystyk - zakres IP - nieprawidłowe wyrażenie regularne

Nowicjusz ✭

Dzień dobry Wszystkim zainteresowanym,

próbuję wykluczyć ze zliczania statystyk adresy IP z sieci w której pracujemy. Problem mam taki, że mimo iż jeden zakres adresów IP wykluczyłem bez problemów to drugi zakres wyrzuca komunikat "Wyrażenie regularne jest nieprawidłowe.". Jest to o tyle dziwne, że zastosowałem się do zaleceń i postąpiłem zgodnie z wytycznymi. W jednym zakresie adresów IP to zadziałało a w drugim już nie. Przykładowy, symboliczny zapis jest taki (wg poleceń z pomocy):

A\.B\.C\.[1-12]

Pozdrawiam,

Przemo

Student ✭ ✭ ✭

Wyrażenie regularne A\.B\.C\.[1-12] nie jest prawidłowe.

Wyrażenie ^A\.B\.C\.[1-9]$ oznaczałoby adresy z zakresu A\.B\.C\.1 do A\.B\.C\.9, ponieważ [1-9] oznacza dowolną cyfrę spośród 1 a 9.

Napisz dokładnie co chcesz osiągnąć, pomogę.

Nowicjusz ✭

Piotrze,

w dymku z pomocą (w zakładce filtrowania statystyk) jest napisane:

W celu ustanowienia zasad dla różnych scenariuszy wykluczania i uwzględniania adresów IP skorzystaj z wyrażeń regularnych. Poniżej podajemy kilka popularnych przykładów:

• 192\.168\.0.* – jest to najbardziej podstawowe i najczęstsze użycie wyrażenia regularnego. Ta konfiguracja wyklucza ruch z Twojego komputera.
  • Wyklucz lub uwzględnij tylko ruch z zakresu adresów IP, np. od 63.212.171.1 do 63.212.171.9. Wprowadź 63\.212\.171\.[1-9] w polu „Wzorzec filtra”.

Do tego się zastosowałem i niestety nie działa - wyrzuca błąd o którym pisałem. Spróbowałem także wg Twojego wzoru - niestety komunikat jest taki sam (czyli "Wyrażenie regularne jest nieprawidłowe").

Chciałbym, aby wejścia z naszej sieci firmowej nie były zliczane. Mamy dwa zakresy adresów. Jeden przechodzi bez problemu (notacja taka jak pisałem, czyli A\.B\.C\.[1-12]), drugi już nie. Wiem, że wygląda to bardzo ogólnie, ale nic więcej nie jestem w stanie napisać bo taki jest objaw.

Student ✭ ✭ ✭

Nazwa filtra: wpisz nazwę

Typ filtra: niestandardowy
Wybierz typ filtra: wyklucz
Pole filtra: adres IP
Wzorzec filtra:

^A\.B\.C\.([1-9]|10|11|12)$

Np. ^192\.168\.4\.([1-9]|10|11|12)$

Nowicjusz ✭

Dziękuję za odpowiedź. Z tego wynika, że trzeba stosować notację sieci wewnętrznej a nie zewnętrzne IP którym dysponujemy (i które jest zmienne). Jeśli wiem, że klasy podsieci mają notację 192.168. lecz nie jestem pewien jak sieć jest adresowana w całości mogę zawęzić adresy np. do ^192\.168\.(1-255)\.(1-255)$ ?

Student ✭ ✭ ✭

Przemysław,

W filtrach używamy zewnętrznego IP, takiego jaki jest widoczny na zewnątrz. Po prostu wyrażenie (1-255) nie oznacza adresu od 1 do 255. To wyrażenie regularne oznacza dosłownie "1-255" (słownie jeden kreska dwa pięć pięć).

Odnosząc się do mojego poprzedniego posta, inny przykład:

^84\.15\.200\.([1-9]|10|11|12)$

Wpisz tam liczby, które identyfikują adres IP jakiego używa Wasza sieć.

Nowicjusz ✭

Hmmm, rozumiem, że mój błąd to to, że (1-255) nie oznacza zakresu tylko jest brane dosłownie jako "1-255". Rozumiem także, że jeśli chcę wpisać konkretne adresy muszę je podać rozdzielając znakiem "|". Czy to oznacza, że jeśli mam zakres od np. 20 do 255 to muszę ręcznie wypisać wszystkie liczby?

Student ✭ ✭ ✭

Tak, nawias tutaj niczego nie zmienia. Napisz jakiego zakresu potrzebujesz.

W tym wypadku można zastosować ^84\.15\.200\.([2-9][0-9]|1([0-9][0-9])|2([0-4][0-9]|5[0-5]))$

Nowicjusz ✭

Heh, chyba skumałem Emotikon: Szczęśliwy Coś mi świta, że kiedyś temat wyrażeń regularnych przerabiałem (dawno, czyli nieprawda Emotikon: Mrugający ). Popraw mnie proszę jeśli się mylę w poniższej notacji:
dla zapisu ^XX\.XX\.XX\.(129|1[3-8][0-9]|190)$
uzyskam zakres adresów od XX.XX.XX.129 do XX.XX.XX.190

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭ ✭

Jest poprawnie, zadziała dokładnie jak piszesz Emotikon: Mrugający

Nowicjusz ✭

Super, bardzo Ci dziękuję Emotikon: Bardzo szczęśliwy