Obecnie 199 forumowiczów jest online
Obecnie 199 forumowiczów jest online
Zadaj pytanie na temat ustawień filtrów i problemów z używaniem filtrów w raportach Analytics. Naucz się, jak rozpoznać niechciany ruch i jak go zredukować na swoim koncie Analytics.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Filtr zamieszkania

Nowicjusz ✭ ✭

Witam forumowiczów. Jestem początkujący więc proszę o wyrozumiałość. Chcialbym odrzucić użytkowników nie przebywających na stałe w lokalizacji firmy. Osoby które przyjechały np. na urlop i wchodzą na stronę z mojego miasta po powrocie do domu nie są już moim potencjalnym klientem. Zwykły filtr lokalizacji więc mi nie pomoże. Jest to możliwe? 

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Dot.: Filtr zamieszkania

Najlepszy Współtwórca

Domyślne ustawienie kierowania na lokalizację uwzględnia również składnię zapytania, czyli będąc poza Twoim obszarem kierowania (nawet jeśli jest on wykluczony) reklama mogłaby się wyświetlić, jeśli użytkownik użył nazwy miejscowości czy dzielnicy (w przypadku Warszawy) w swoim zapytaniu.

Tobie przyda się ustawienie, by reklamy były kierowane tylko na zaznaczonym przez ciebie obszarze i dodatkowo wykluczyć pozostały obszar.

Screen Shot 05-06-16 at 02.52 PM.PNG

Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda
To pytanie dotyczy AdWords, czy Analytics?
Możesz doprecyzować co masz na myśli pisząc "Chcialbym odrzucić użytkowników nie przebywających na stałe w lokalizacji firmy"?
Skąd ich chcesz odrzucać?
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca
Faktycznie nie zwróciłem uwagi w jakim dziale napisałeś zapytanie Karolu. Doprecyzuj pytanie.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭
Wybaczcie niedopowiedzenie. Myślałem, że forum dotyczy analyticsa. Chcialbym pominąć takich użytkowników w statystykach Google analytics

Najlepszy Współtwórca

Nadal nie rozumiem trochę Twoich założeń. Analytics pokazuje Ci co robili użytkownicy na Twojej stronie www. Chcesz przeanalizować tylko ruch tych użytkowników, którzy weszli na Twoją stronę z konkretnego regionu?
Możesz utworzyć np. nowy segment z wybraną lokalizacją.

Screen Shot 05-06-16 at 06.16 PM.PNG

Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭
Chciałbym przeanalizować ruch tylko tych, którzy na stałe przebywają w danym regionie. Np. pominąć turystów, którzy szukali pizzy na dowóz będąc na wakacjach.

Najlepszy Współtwórca
Nawet jeśli by się dało ustawić taki filtr to sądzę, że dane mogłyby być zafałszowane, ponieważ wiele osób może korzystać z telefonów, a tu już adresy IP nie są przypisywane do miejscowości przebywania, tylko do operatora.
Dominik Myślak

Nowicjusz ✭ ✭
Rozumiem, jak już pisałem jestem początkujący. Z tego co rozumiem, unikalny użytkownik to dana przeglądarka na danym urządzeniu. Google gromadzi informacje o poszczególnych użytkownikach, w tym też lokalizację. Dlatego myślałem, że adres zamieszkania może być sprawdzony przez analyticsa. Ale widocznie nie. Bardzo dziękuję za poświęcony czas :-)

Najlepszy Współtwórca
I jak najbardziej da się analizować lokalizację, ale trzeba brać pod uwagę jak takie adresy IP są nadawane, a co ważniejsze skąd Emotikon: Szczęśliwy

Chyba, że koledzy na forum mają jeszcze jakieś inne pomysły.
Dominik Myślak
Highlighted

Nowicjusz ✭ ✭
To teraz się trochę zgubiłem. Przecież urządzenia mobilne też mają sprawdzaną lokalizację przez Google. I lokalizacja ta zostanie zapisana też przez analyticsa. Ale będzie to lokalizacja danej sesji. Bez dostępu do historii lokalizacji. Dobrze rozumiem?

Najlepszy Współtwórca
Lokalizacja zawsze będzie odczytana. Pytanie czy poprawnie ze względu np. na zmienne adresy IP - na internet mobilny.
Dominik Myślak

Wschodząca Gwiazda

Karol - możesz utworzyć segment w którym wykluczysz użytkowników, którzy w wybranym okresie czasu (maksymalnie 93 dni) mieli sesje z lokalizacji innej niż Ciebie interesuje, nawet jeśli mieli też z tej, którą chcesz.

Poniżej pokazuję jak to zrobić na przykładzie Wrocławia:

segment-wroclaw.png

Jak będziesz definiować filtr to musisz wybrać "Użytkownicy" "Wyklucz" i jako warunek określić "Miejscowość" nie pasuje ściśle do ... i wpisać (albo raczej wybrać z podpowiedzi, jak wpiszesz początek) nazwę miejscowości.

Działa to w ten sposób, że filtruje użytkowników na podstawie ich wszystkich sesji w danym przedziale czasu i jeśli dany użytkownik miał przynajmniej jedną sesję z innej miejscowości to wszystkie jego sesje zostaną wykluczone.

Oczywiście z powodu błędnego przypisywania lokalizacji na podstawie adresu IP taki filtr w segmencie może wykluczyć Ci wszystkich użytkowników, którzy mimo iż nigdy się nie ruszyli z Wrocławia zostali choć raz przypisani do innej lokalizacji.

Również zostaną wykluczeni stali mieszkańcy Wrocławia, którzy np. w ciągu badanego okresu wyjechali do innego miasta i stamtąd weszli na Twoją stronę z tego samego urządzenia.

W związku z tym taki segment nie zadziała w 100% poprawnie, ale jest to jedyna możliwość jaka mi przyszła do głowy by osiągnąć w przybliżeniu to co chcesz.

Tomasz Ciepłucha

Nowicjusz ✭ ✭
Myślę, że to nie pomoże. Nie widzę powodu dla którego klient miał by wejść na stronę lokalnej pizzerii przed lub po urlopie. Ale dałeś mi do myślenia. Spróbuję ograniczyć wyszukiwania do klientów których odstęp między pierwszą a ostatnią sesją jest dłuższy niż 2 tygodnie. Nie wiem czy jest taka opcja, ale poszukam. To wykluczyło by większość urlopowiczów.

Najlepszy Współtwórca
Konkludujac... Nie da sie tego wykonac o ile nie wyswietlisz jakiegos pop upa/okna modalowego (jestem z miasta/jestem tu bo zwiedzam) na stronie i po zachowaniu wzgledem zawartosc tegoz pop upa/modalu bedziesz analizowal zachowanie.