AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 199 forumowiczów jest online
Zadaj pytanie na temat ustawień filtrów i problemów z używaniem filtrów w raportach Analytics. Naucz się, jak rozpoznać niechciany ruch i jak go zredukować na swoim koncie Analytics.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Dziwne linki

[ Edytowane ]
Student ✭ ✭

Czemu pojawiają się takie dziwne linki?

linki.png

Chciałem się zapytać czy instalując google tag managera usuwamy stare kody analyticsa i dodać je przez google managera?

Odpowiedź eksperta 2verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: Dziwne linki

Najlepszy Współtwórca

Dlatego dla porzadku danych stosuje sie filtry, ktore maja za zadanie np. unifikacje linkow - konczac je /Zrzut ekranu 2015-09-11 o 08.28.56.png

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Dot.: Dziwne linki

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Rozumiem, że patrzysz na raport Zachowanie > Zawartość witryny > Analiza treści.

Jeśli tak, to nie ma tam nic dziwnego. Raport ten pokazuje pogrupowane linki według podkatalogów.

Jeśli w swojej witrynie masz np. linki /oferta , /oferta/wycieczka1, /oferta/wycieczka2, itd. wówczas w raporcie pojawi się zarówno /oferta jak i /oferta/

Co do drugiego pytania to jeśli wdrażasz na stronie śledzenie GA przez GTM to koniecznie musisz usunąć stary kod GA ze strony i wszelkie inne elementy śledzenia (np. zdarzenia, transakcje, itd.) również wdrożyć przez GTM pamiętając przy tym by użyć odpowiednich tagów - czyli np. do śledzenia zdarzeń użyj również tagu Google Analytics wybierając odpowiedni typ śledzenia podczas konfigurowania tagu.

Tomasz Ciepłucha
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: Dziwne linki

Najlepszy Współtwórca

Dlatego dla porzadku danych stosuje sie filtry, ktore maja za zadanie np. unifikacje linkow - konczac je /Zrzut ekranu 2015-09-11 o 08.28.56.png

Dot.: Dziwne linki

Wschodząca Gwiazda
Dla części stron internetowych jest różnica pomiędzy adresem ze slashem i bez slasha na końcu i tak np. po wejściu na stronę /kontakt/ zobaczymy błąd zamiast zawartości strony /kontakt.

Efektem ubocznym działania filtra może być to, że przy wymiarze strona (np. w raporcie Zachowanie > Zawartość witryny > Wszystkie strony lub Zachowanie > Zdarzenia > Strony zdarzeń) jak klikniemy w ikonkę obok adresu powodującą otwarcie danego adresu to zamiast właściwej strony zobaczymy stronę błędu.

Po jakimś czasie, gdy zapomnimy o filtrze lub gdy z raportu będzie korzystać inna osoba sprawdzenie poszczególnych adresów z raportów może nas doprowadzić do błędnych wniosków, że coś nie działa jak należy.

Dla mało rozbudowanych witryn, gdzie większość adresów nie kończy się slashem i mamy mało subfolderów korzystanie z powyższego filtru nie wiele uporządkuje - przyczyniając się głównie do przekłamywania adresów.

Warto zatem najpierw sprawdzić, na jakie adresy będzie miał wpływ filtr (wystarczy wpisać wyrażenie regularne podane przez Maćka w okienku wyszukiwania w raporcie Zachowanie > Zawartość witryny > Wszystkie strony).
Spowoduje to wyświetlenie wszystkich stron w naszej witrynie, do których zostałby dodany slash na końcu adresu.

Dopiero gdy będziemy świadomi w jaki sposób filtr będzie miał wpływ na nasze dane i jest nam to potrzebne możemy podjąć decyzję o jego użyciu.
Tomasz Ciepłucha

Dot.: Dziwne linki

Najlepszy Współtwórca
Och Tomaszu <3
To moze czy nie moze? Bedzie ten blad czy nie bedzie? W jakim konkretnym przypadku bedzie ten blad? Moze warto by napisac, ze taki blad raczej nie powienien sie pojawiac i podac tez rozwiazanie dla takiego zdarzenia. Wyczerp temat skoro gdybasz Emotikon: Szczęśliwy

Hmmm.. A co z raportem Wszystkie strony, ktore pokaze Ci, ze masz 600 podstron gdzie finalnie okaze sie ze masz ich fizycznie tylko 300. To co z tym? Tutaj nie bedzie mylnych wnioskow? Emotikon: Szczęśliwy

Dot.: Dziwne linki

Wschodząca Gwiazda
Maciej - ja nie pisze o sytuacji, że jedna i ta sama strona występuje pod dwoma różnymi adresami /oferta i /oferta/ w raportach.
Przy takiej sytuacji filtr podany przez Ciebie jest oczywiście idealnym rozwiązaniem.

Chodzi mi raczej o scenariusz, gdzie część linków ma postać subfolderów (które maja pod sobą kolejne linki), a część nie (i wówczas nie kończą się slashem).

Więc zanim zastosujemy filtr warto sprawdzić do jakich adresów będzie on miał zastosowanie i czy efekt, jaki dzięki temu osiągniemy, jest na pewno przez nas pożądany.
Tomasz Ciepłucha