AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 198 forumowiczów jest online
Obecnie 198 forumowiczów jest online
Zadaj pytanie na temat ustawień filtrów i problemów z używaniem filtrów w raportach Analytics. Naucz się, jak rozpoznać niechciany ruch i jak go zredukować na swoim koncie Analytics.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Angielska wersja strony - jak najlepiej skonfigurować Google Analytics

Student ✭

Cześć,

Właśnie wprowadzam nową angielską wersję strony (wraz z odnowioną polską sadzonkitruskawek.pl), na (uwaga) oddzielnej domenie strawberryplant.eu

Chcę zbierać statystyki o obu stronach oddzielnie, a jednocześnie mieć informację kiedy z którejś ze stron nastąpi przejście na inną wersję językową (aby nie było to po prostu traktowane jako wyjście zewnętrzne) - i zastanawiam się, JAK SKONFIGUROWAĆ GOOGLE ANLAYTICS najlepiej do tego celu?

Myślałem o:

- oddzielnym śledzeniu obu stron (zainstalowaniu oddzielnego kodu śledzącego etc.)

- wdrożeniu Tagu, który śledziłby wszystkie wyjścia na inną wersję językową strony (tak aby nie były one traktowane jako wyjścia zewnętrzne) - jeszcze tego nie robiłem, ale z tego co wiem jest to możliwe?

Chciałbym się Was, bardziej doświadczonych zapytać - CZY TO DOBRE ROZWIĄZANIE CZY PROPONUJECIE INNE w powyższej sytuacji? 

Będę wdzięczny za radę Emotikon: Szczęśliwy 

Odpowiedź eksperta 2verified_user
1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Dot.: Angielska wersja strony - jak najlepiej skonfigurować Google Ana

Wschodząca Gwiazda
Na początek utwórz sobie filtr w widoku danych, który pozwoli Ci wyświetlać w raportach pełen adres wraz z domeną. Jak go utworzyć znajdziesz na końcu tego artykułu:
https://support.google.com/analytics/answer/1034342?hl=pl

Z tego co zauważyłem na obu stronach masz ten sam kontener GTM.
Najprostszym sposobem do skonfigurowania śledzenia w wielu domenach będzie użycie wtyczki autolink.
W GTM możesz ją włączyć przy okazji konfigurowania tagu śledzącego GA w części "Więcej ustawień"=>"Śledzenie w wielu domenach".

Tomasz Ciepłucha

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez: Piotr Kazana (Community Manager)
marca 2016

Wschodząca Gwiazda
Na początek utwórz sobie filtr w widoku danych, który pozwoli Ci wyświetlać w raportach pełen adres wraz z domeną. Jak go utworzyć znajdziesz na końcu tego artykułu:
https://support.google.com/analytics/answer/1034342?hl=pl

Z tego co zauważyłem na obu stronach masz ten sam kontener GTM.
Najprostszym sposobem do skonfigurowania śledzenia w wielu domenach będzie użycie wtyczki autolink.
W GTM możesz ją włączyć przy okazji konfigurowania tagu śledzącego GA w części "Więcej ustawień"=>"Śledzenie w wielu domenach".

Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Dzięki za radę Tomasz!

Tak na obu stronach mam ten sam kontaner GMT - i właśnie zastanawiam się czy to zmienić

1. Z tego co przeczytałem na https://support.google.com/analytics/answer/1033876?hl=pl śledzenie w wielu domenach oznacza otrzymywania danych o ruch na wielu domenach w tym samym raportach, tylko z oznaczeniem pełnego adresu domeny?

A ja chcę dane na temat ruchu w moich dwóch domenach analizować odrębnie, tylko posiadać informację kiedy nastąpi wyjście do jednej z moich domen (np. z sadzonkitruskawek.pl do strawberryplant.eu), aby nie było ono traktowane jako opuszczenie strony

Czy śledzenie w wielu domenach na to pozwala? Np. poprzez utworzenie widoków?

2. Czy podana instrukcja konfiguracji (https://support.google.com/analytics/answer/1034342?hl=pl) uwzględnia to że śledzenie GA jest  skonfigurowane przez GTM? a nie przez wklejenie kodu na każdej ze stron?

Wschodząca Gwiazda
Skonfiguruj 3 widoki oraz odpowiednie filtry.
1 widok do śledzenia obu domen z tym filtrem do którego link podałem powyżej
oraz po jednym widoku dla każdej domeny z filtrem po nazwie hosta, żebyś miał dane tylko dotyczące danej domeny w tym widoku

Instrukcja, do której link umieściłem, dotyczy konfiguracji śledzenia realizowanej bezpośrednio - nie przez GTM'a
Ale chodziło o samą konfigurację filtra.

W tym artykule masz więcej informacji na temat konfiguracji w GTM:
https://support.google.com/tagmanager/answer/3561401
Tomasz Ciepłucha

Student ✭

Dzięki! Czyli jest to kwestia odpowiedniego ustawienia GTM i konfiguracji widoków - będę z tym walczył.

Nie do końca rozumiem z tego linku - czy obie strony powinny mieć zainstalowany ten sam kontener GTM czy każda własny? - to podstawowe pytanie

Z czasem do tych dwóch stron będę musiał dołączyć jeszcze trzecią (podobnie dane o stronie oddzielnie, ale przejścia między stronami nie identyfikowane jako wyjścia zewnętrzne), sklep.sadzonkitruskawek.pl/ . Sklep postawiony na IAI.

Wschodząca Gwiazda
Możesz mieć zarówno oddzielne kontenery na każdej stronie, jak i jeden wspólny.
Przy oddzielnych kontenerach musisz mieć wszędzie w tagu GA ten sam identyfikator UA.
Dlatego najprościej jest chyba mieć ten sam kontener na wszystkich stronach.
Wówczas jak będziesz dodawać kolejną domenę wstawiasz ten sam kontener i dopisujesz domenę do listy domen powiązanych w konfiguracji jednego tagu GA oraz tworzysz jeden filtrowany widok tylko pod ta domenę.
Tomasz Ciepłucha

Najlepszy Współtwórca

Warto się zastanowić nad użyciem tego samego kontenera na różnych domenach:

• Różne kontenery nie mogą korzystać z tej samej konfiguracji (obejmującej reguły, tagi i makra). Jeśli więc tagi i warunki wyświetlania reklam są podobne w wielu domenach, można zastosować jeden kontener, ponieważ utrzymywanie wielu zbliżonych do siebie konfiguracji jest czasochłonne i sprzyja powstawaniu błędów.
    • Trzymanie wielu tagów w jednym kontenerze może być mylące, a zarządzanie nim – utrudnione. Zdefiniowanie zbyt dużej liczby tagów i reguł zwiększa również rozmiar kontenera oraz ilość danych, jakie musi pobierać przeglądarka internetowa.
    • Uprawnienia użytkownika można określać tylko na poziomie kontenera. Jeśli chcesz uniemożliwić administratorom różnych domen wzajemne modyfikowanie ich konfiguracji, zastosuj osobny kontener dla każdej domeny.
    • Gdy ktoś opublikuje dany kontener, wszystkie wprowadzone w nim zmiany są natychmiast wcielane w życie, niezależnie od domeny. Jeśli chcesz zastosować zmiany do jednej domeny, nie modyfikując pozostałych, utwórz osobny kontener dla każdej domeny.

Student ✭
Wygląda to wybór między prostotą (jeden kontener) a możliwością w pełni odrębnej analizy poszczególnych (domen). Decyzja co będzie dla mnie lepsze przyjdzie pewnie dopiero 'w praktyce', przy konfiguracji GA...

Dzięki bardzo za radę Maciej, Tomasz.

Pewnie jeszcze odezwę się w temacie gdy czas pozwoli na dopracowania śledzenia GA na stronach.

Student ✭

Póki nie mam czasu na porządne skonfigurowanie śledzenia wielu domen chcę śledzić je oddzielnie, aby mieć do tego czasu podstawowe info.

Ale nie działa mi śledzenie GA na strawberryplant.eu - proszę rzućcie okiem, sekundę - bo wszystko wydaje mi się ok (Tag Assistan wykrywa kod etc.) i nie mogę za chol... znaleźć przyczyny

Zrzuty - GA, Tag Manager i Tag Assistant:

https://www.dropbox.com/s/z8ytbrrj4yqor2n/GA.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/xzd663ij8w5z7hd/GTM.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/t81ltfl1xzajo7l/Tag%20Assistant.jpg?dl=0