Obecnie 184 forumowiczów jest online
Obecnie 184 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak uzyskać certyfikat AdWords oraz specjalizacje agencji w poszczególnych dziedzinach.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Dodaj reklamy tekstowe do każdej grupy reklam

Student ✭

Pojawiły się komunikaty: 

Wytłumaczenie:

Utwórz trzy lub cztery reklamy na grupę, wypróbowując różne komunikaty, by sprawdzić, który odniesie największy sukces wśród osób z grupy docelowej Twoich klientów. Usługa AdWords może automatycznie wyświetlać skuteczniejsze reklamy częściej, co pozwoli uniknąć zgadywania, który komunikat lepiej trafi do odbiorcy.

Czy to znaczy, że jezeli do tej pory pracowaliśmy na 2 reklamach jednocześnie, to teraz żeby się przypodobać (podnieść wynik na zielonym pasku) musimy przejść na min. 3 reklamy?

Tytuł jest trochę mylący. Sugeruje dodanie reklam tekstowych do każdej grupy reklam.

Odpowiedź eksperta 5verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: SEMBI-Rafał
września 2015

Dot.: Dodaj reklamy tekstowe do każdej grupy reklam

Wschodząca Gwiazda
Dołączę się do dyskusji Emotikon: Szczęśliwy

Po pierwsze to nie nakaz, a sugestie ze strony Google. Mając 3-5 reklam masz większe pole manewru jak chodzi o optymalizację reklam pod względem skuteczności. Nie wydaje Ci się, że próba 2 reklam to trochę za mało? To stosunek 50 % do 50%. Nawet testy LP w Analytics A/B sugerują dodanie min, 3 odmian strony aby też procenty się rozkładały inaczej.

Odnośnie tytułu, mogą być mylące. Ogólnie teksty w centrum pomocy, mailingach tłumaczone są z wersji EN - czasem zbyt dosłownie i przez co niezrozumiale dla nas.
Jeśli w grupach reklam używasz tylko reklam graficznych to nie widzę problemu wypróbowania również na sieci GDN reklam tekstowych. Jeśli wolisz to w osobnej grupie, a jeśli nie to nawet w tej samej co reklamy graficzne.

Myślę, że sugestie nie są przypadkowe. System analizuje kampanie i czasem te "możliwości" jakie oferuje w ramach optymalizacji okazują się skuteczne. Dlatego warto przemyśleć i przetestować.

Zresztą zwykle w kampanii bazuje sie na min. 3 tekstach reklam na grupę (czy też banerach).

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca
Rafale trochę Cię nie rozumiem. Wypowiadasz się jak specjalista, trochę naburmuszony, bo nie chcesz przyjąć dobrej rady od Adama, ale... Powinieneś wiedzieć, jako specjalista, że wiele firm samemu prowadzi swoje kampanie AdWords i wiele komunikatów jest tworzonych dla nich by poznawali możliwości na koncie AdWords.

Ty jeśli wiesz co robisz taki komunikat po prostu zlekceważ. Jeśli Twoje 2 teksty są super i się sprawdzają pod względem CTR i konwersji i kilku innych czynników to ich dalej używaj, ale pamiętaj, że CTR również jest czynnikiem wpływającym na pewne rzeczy.

Załóżmy, że Twoje super teksty sprawdzają się i masz super ilość konwersji - bardzo dobrze. Nie patrzysz w ogóle na CTR. Przychodzi do Ciebie do pracy Adam i patrzy na konto. Pewnie na początku ma jakieś opory bo jak może podważać szefa, ale... Zapewne zapyta nieśmiało: "Rafał, ale dlaczego nic nie robicie z tą reklamą z niskim CTR? Widzę, że ma konwersje, ale CTR do bani..."

i co wtedy mu odpowiesz? Że CTR nie jest wyznacznikiem skuteczności? On się zastanowi czy dobrze trafił do pracy.

CTR w taki wypadku może Ci powiedzieć, że dana reklama mimo konwersji nie trzyma odpowiedniego parametru CTR - z wielu powodów - np. dopasowanie fraz jest złe, bądź nie wykluczacie fraz i reklama pokazuje się byle komu. A co ważniejsze jeśli przyłożyłbyś się do tego CTR, czyli np. utworzył bardzo podobną inną reklamę i ją sprawdził to może okazałoby się, że:
a) Konwersja jest ta sama pod względem ilości; CTR skoczył do góry, a tym samym stawka za kliknięcie niższa - wow i koszt konwersji niższy
b) CTR skoczył do góry, koszt kliknięcia w dół, koszt konwersji w dół i wow - ile więcej konwersji

Dominik Myślak

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Wszystkie odpowiedzi

Wschodząca Gwiazda

Tytuł nie jest mylący. Każda reklama tekstowa jest przypisana do konkretnej grupy reklam. A zwiększenie ilości reklam nie ma na celu "przypodobania" a ma na celu zwiększenie efektywności reklam prowadzonych przez twoją firmę. Większa ilość reklam (3-5) zwiększa możliwość na wybranie najefektywniejszej reklamy dla danej grupy reklam. Tak po za tym powinieneś co jakiś czas wykluczać najmniej efektywną reklamę (najniższy CTR w danej grupie)  i dodawać kolejną, która może przynieść oczekiwany/wyższy CTR. To po prostu jest optymalizacja efektywności reklamy.

Adam

Student ✭
Czytaj proszę ze zrozumieniem.
Po pierwsze. Teraz operujemu na 2 reklamach w grupie jednocześnie - i przy 2 reklamach w grupie jesteśmy w stanie określać która z tych 2 jest gorsza. Możemy wtedy eliminować reklamy o gorszej skuteczności. Większa liczba reklam utrudni nam pracę. I żeby było jasne - CTR nie jest wyznacznikiem skuteczności.
Po drugie. Każda grupa reklam - mamy przecież grupy reklam w których są tylko reklamy graficzne. Po co w takich grupach reklamy tekstowe?

[ Edytowane ]
Wschodząca Gwiazda

Ale ja właśnie umiem czytać ze zrozumieniem Emotikon: Szczęśliwy.

"Utwórz trzy lub cztery reklamy na grupę"  - czyli jak widzisz twoje dwie reklamy na grupę nie spełnają wyżej przytoczonego warunku.

Pozdrawiam

Adam

Student ✭
Są 2 kwestie:
1 - mylącego tytułu - "do każdej grupy reklam" - mam grupy reklam gaficznych
2 - nakazu tworzenia 3-4 reklam tekstowych w grupie reklam zawierającej reklamy tekstowe. Mam nadzieję, że wyjaśniłem Ci dlaczego stosuje 2 reklamy jednocześnie i dlaczego nakaz stosowania 3 -4 jest bez sensu.
Rozwiązanie
września 2015

Wschodząca Gwiazda
Dołączę się do dyskusji Emotikon: Szczęśliwy

Po pierwsze to nie nakaz, a sugestie ze strony Google. Mając 3-5 reklam masz większe pole manewru jak chodzi o optymalizację reklam pod względem skuteczności. Nie wydaje Ci się, że próba 2 reklam to trochę za mało? To stosunek 50 % do 50%. Nawet testy LP w Analytics A/B sugerują dodanie min, 3 odmian strony aby też procenty się rozkładały inaczej.

Odnośnie tytułu, mogą być mylące. Ogólnie teksty w centrum pomocy, mailingach tłumaczone są z wersji EN - czasem zbyt dosłownie i przez co niezrozumiale dla nas.
Jeśli w grupach reklam używasz tylko reklam graficznych to nie widzę problemu wypróbowania również na sieci GDN reklam tekstowych. Jeśli wolisz to w osobnej grupie, a jeśli nie to nawet w tej samej co reklamy graficzne.

Myślę, że sugestie nie są przypadkowe. System analizuje kampanie i czasem te "możliwości" jakie oferuje w ramach optymalizacji okazują się skuteczne. Dlatego warto przemyśleć i przetestować.

Zresztą zwykle w kampanii bazuje sie na min. 3 tekstach reklam na grupę (czy też banerach).
Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca
Rafale trochę Cię nie rozumiem. Wypowiadasz się jak specjalista, trochę naburmuszony, bo nie chcesz przyjąć dobrej rady od Adama, ale... Powinieneś wiedzieć, jako specjalista, że wiele firm samemu prowadzi swoje kampanie AdWords i wiele komunikatów jest tworzonych dla nich by poznawali możliwości na koncie AdWords.

Ty jeśli wiesz co robisz taki komunikat po prostu zlekceważ. Jeśli Twoje 2 teksty są super i się sprawdzają pod względem CTR i konwersji i kilku innych czynników to ich dalej używaj, ale pamiętaj, że CTR również jest czynnikiem wpływającym na pewne rzeczy.

Załóżmy, że Twoje super teksty sprawdzają się i masz super ilość konwersji - bardzo dobrze. Nie patrzysz w ogóle na CTR. Przychodzi do Ciebie do pracy Adam i patrzy na konto. Pewnie na początku ma jakieś opory bo jak może podważać szefa, ale... Zapewne zapyta nieśmiało: "Rafał, ale dlaczego nic nie robicie z tą reklamą z niskim CTR? Widzę, że ma konwersje, ale CTR do bani..."

i co wtedy mu odpowiesz? Że CTR nie jest wyznacznikiem skuteczności? On się zastanowi czy dobrze trafił do pracy.

CTR w taki wypadku może Ci powiedzieć, że dana reklama mimo konwersji nie trzyma odpowiedniego parametru CTR - z wielu powodów - np. dopasowanie fraz jest złe, bądź nie wykluczacie fraz i reklama pokazuje się byle komu. A co ważniejsze jeśli przyłożyłbyś się do tego CTR, czyli np. utworzył bardzo podobną inną reklamę i ją sprawdził to może okazałoby się, że:
a) Konwersja jest ta sama pod względem ilości; CTR skoczył do góry, a tym samym stawka za kliknięcie niższa - wow i koszt konwersji niższy
b) CTR skoczył do góry, koszt kliknięcia w dół, koszt konwersji w dół i wow - ile więcej konwersji

Dominik Myślak

Student ✭
Bardzo dziękuję za wszystkie propozycje Emotikon: Szczęśliwy Na prawdę nie potrzebuję pomocy w prowadzeniu kont, a chcę rozwiązać moje wątpliwości. Panie i Panowie, moje pytania (a właściwie sugestie) były 2 konkretne:
- mylący tytuł - zakładając, że jestem laikiem (tak jak pisze Dominik) i czytam literalnie to do kampanii graficznej dodaje reklamy tekstowe. Zła kalka tłumaczeniowa - zmieniony sens, wypaczona "sugestia". Nie będąc laikiem kilka razy zastanowiłem się nad tym "co poeta miał na myśli".
- skoro sugestią (jedynie) jest dodawanie 3 - 4 reklam, to dlaczego jest to napisane pod "oceną prowadzonych działań"? Chcę dojść, czy stosowanie 2 reklam (nad którymi mogę zapanować) nie obniża mi oceny działań przez Google? Lubie rozkład 50/50 (chociaż nigdy nie miałem takiej sytuacji)

Tak samo jak "sugestią" jest używanie w słowach kluczowych + (osobiście nie lubię tego) - sugestią, która wpływa na ocenę prowadzonych działań... która to ocena wpływa na to czy firma będzie miała certyfikat czy nie... Akurat nie mamy z tym problemu ale ktoś może być na krawędzi.

@Pogotowie - moi pracownicy nie mają oporu przed rozmową i zadawaniem mi pytań Emotikon: Szczęśliwy
a CTR nie jest wyznacznikiem jakości działań. Zawsze na końcu jest konwersja.

Najlepszy Współtwórca
Tak jak wspomniałem są to komunikaty, które muszą trafić do większego grona użytkowników i tak czasem mogą być mylące. Zapewne Google popracuje nad nimi.

Co do skuteczności i konwersji... pamiętaj, że zanim dojdzie do konwersji jest parę innych rzeczy - w tym CTR.
Dominik Myślak

Student ✭
AAaaaaa... mam konto prowadzone od ponad roku, z dobrymi wynikami i na prawdę CTR nie są wyznacznikiem. Przetestowaliśmy różne pozycje i okazuje się, że będą na pozycjach 1 - 3 koszt konwersji nie spinał się. A po zejściu na pozycję 4 - 5, koszt CPC spadł, spadły CTRy ale koszt konwersji jest bardzo dobry. Lepiej sprzedać mniej (w wypadku tej kampanii) i lepiej zarobić niż robić obrót na minimalnej marży. To strategia i o tym nie rozmawiamy. Rozmawiamy o wpływie "porad" na ocenę konta partnera.

Najlepszy Współtwórca
Traktuj komunikaty jedynie jako porady. One nie powinny wpływać na jakość Twojego konta.

Przecież to oczywiste, że komunikaty puszczane są jako automat z ustawionym tekstem monitu. Ty jako osoba, która wie co robi na koncie nie musisz się do nich stosować.

Właśnie zerknąłem na komunikat na jednym z kont, które prowadzę na temat Dodaj x słów kluczowych do kampanii, gdzie praktycznie x fraz zupełnie nie nadawała się do tej kampanii. To są sugestie i tak je traktuj.
Dominik Myślak

Student ✭
Ale to nie chodzi o komunikaty na koncie ale o "sugestie" na stronie partnerskiej - tak gdzie mamy informację o spełnionych warunkach partnerstwa: jakość MCK, wydany budżet, aktywność na koncie.

Najlepszy Współtwórca
No wreszcie... mimo, że wrzuciłeś temat do Google dla Agencji to zapewne wszyscy (łącznie ze mną) sądzili, że chodzi Ci o monity na koncie AdWords.

Sądzę, że te monity też są tylko jako sugestie. Trochę dziwne by było jeśli zacząłeś np. od 2-3 tekstów; po pewnym czasie wstrzymałeś jeden i masz teraz dwa teksty, gdybyś miał się sugerować monitem. To moje zdanie.
Dominik Myślak

Student ✭
Skoro wrzuciłem do działu dla agencji to temat krąży wokół oceny agencji a nie poprawności prowadzenia działań na koncie.
Po sprawdzonymi metodami (czyli pod toolbarem oceny prowadzenia działań) mam teraz:
Korzystaj z rozszerzeń reklam
Dodaj zmodyfikowane słowa kluczowe w dopasowaniu przybliżonym
Zwiększ wykorzystanie budżetu kampanii wideo

Żadna z tych "sugestii" nie jest dla mnie dobra (łącznie z rozszerzeniami) ale czy brak stosowania się do tych "sugestii" wpływa na ocenę wyniku jakości agencji?

Czy ktoś z Google tu zagląda?

[ Edytowane ]
Najlepszy Współtwórca

Rafale wrzucenie zapytania do działu Google dla agencji i zbudowane zapytanie:

"Pojawiły się komunikaty:

Wytłumaczenie:

Utwórz trzy lub cztery reklamy na grupę, wypróbowując różne komunikaty, by sprawdzić, który odniesie największy sukces wśród osób z grupy docelowej Twoich klientów. Usługa AdWords może automatycznie wyświetlać skuteczniejsze reklamy częściej, co pozwoli uniknąć zgadywania, który komunikat lepiej trafi do odbiorcy.

Czy to znaczy, że jezeli do tej pory pracowaliśmy na 2 reklamach jednocześnie, to teraz żeby się przypodobać (podnieść wynik na zielonym pasku) musimy przejść na min. 3 reklamy?

Tytuł jest trochę mylący. Sugeruje dodanie reklam tekstowych do każdej grupy reklam."

W żaden sposób nie muszą sugerować o co Ci do końca chodzi - po prostu lepiej precyzuj następnym razem pytanie.

Co do odpowiedzi na Twoje zapytanie, to sądzę, że nadal są to jedynie sugestie i jeśli w odpowiedni sposób prowadzisz kampanie to tak jak wspomniałeś, w którejś wypowiedzi odnośnie "na granicy" cienka czerwona linia jest daleko od Ciebie - w tym pozytywnym znaczeniu - więc nie masz czego się obawiać.

Dominik Myślak