Obecnie 269 forumowiczów jest online
Obecnie 269 forumowiczów jest online
Dowiedz się, jak uzyskać certyfikat AdWords oraz specjalizacje agencji w poszczególnych dziedzinach.
Poprowadź mnie
star_border
Odpowiedz

Certyfikat Google AdWords (podstawowy)

Student ✭

Chciałbym podejść w tym miesiącu do egzaminu Google AdWords (poziom podstawowy). W związku z tym zwracam się z prośbą do osób, które już to mają za sobą, o informacje: jak się przygotować, na co zwrócić uwagę, jakiego rodzaju pytania mogą się pojawić i czy wynik jest znany od razu.

Za którym razem zdaliście?

Siedzę w AdWords dopiero od kilku miesięcy, mam za sobą trzy szkolenia organizowane przez Google. Zaledwie...

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi w temacie!

Odpowiedź eksperta 3verified_user

Zaakceptowane rozwiązania
Zaakceptowane rozwiązanie.
Rozwiązanie
Zaakceptowane przez autora tematu: Sławek K
września 2015

Dot.: Certyfikat Google AdWords (podstawowy)

Emerytowany Najlepszy Współtwórca

Zacznij od przestudiowania materiału ze strony centrum pomocy.

Dla mnie przy pierwszym podejściu do egzminu największym problemem był czas. Kiedyś było ok. 120 pytań na 120 minut, czyli ok. minuty na przeczytanie pytania, zrozumienie i odpowiedź. Teraz pytań jest ok. 100, czas 120 minut.

Egzamin zdaje się w bezpiecznej przeglądarce, bez możliwości otwierania jakichkolwiek stron. Wyniki znane sa od razu, trzeba zdobyć minimum 85%.

Poza dokładnym przestudiowaniem materiału, do którego link powyżej ważna jest praktyka. Jeżeli na co dzień pracujesz z AdWords to łapiesz automatyzm, wiele spraw jest oczywistych i na egzaminie jest znacznie łatwiej.

Co do pytań, to łatwe lub nawet banalne są poprzeplatane z takimi, nad którymi trzeba się mocniej zastanowić. Studiując centrum pomocy zwróć uwagę na tzw. dobre praktyki. Dzięki temu poczujesz jaki kierunek jest zgodny z koncepcją Google. Cały czas kontroluj też czas, staraj sie jak najszybciej odpowiedzieć na pytania banalne, po to by przy trudniejszych sprawach mieć więcej czasu do namysłu.

Przed egzaminem przygotuj sobie coś do pisania. Notuj numery wszystkich pytań, gdzie masz wątpliwości. Po dojściu do końca możesz wracać do wcześniejszych pytań.

egzam1.jpg

egzam2.jpg

Po dojściu do ostatniego pytania zobaczysz taki komunikat. Po kliknięciu "Tak, zakończ test" zobaczysz czy zdałeś. Jeżeli podczas egzaminu notowałeś numery pytań, co do których masz wątpliwości kliknij "Sprawdź wszystko" i przejdź do właściwego pytania (w prawym górnym rogu przycisk Przejdż do pytania").

egzam.jpg

Wyniki egzaminu podawane są natychmiast po kliknięciu "Tak, zakończ test".

egzam3.jpg

Jeżeli nie uda ci się za pierwszym razem, nie przejmuj się. Podczas egzaminu też się uczysz, kolejne podejścia są już gładsze.

Ważność egzaminu podstawowego to 2 lata, zaawansowanych 1 rok.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Rozwiązanie
września 2015

Student ✭ ✭ ✭
Tak, w podstawowym egzaminie są również pytania z sieci reklamowej, ale są one dość łatwe.

Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca

Małe uzupełnienie.

W nowym programie certyfikacji "Google Partners" egzamin zdaje się w oddzielnm oknie przeglądarki. Nie ma potrzeby pobierania specjalnej przeglądarki.

Pytania dotyczyć mogą zarówno sieci wyszukiwania jak i reklamowej. Może trafić się też coś z podstaw reklam YouTube.

Zróć też uwagę na tematy takie jak obsługa wielu kont czyli MCK oraz mało znana usługa MDS.

Egzamin nie obejmuje nowych narzędzi: "Planowania słów kluczowych" i "Display Plannera".
(zdajesz tak jakby ich nie było a były stare).

Egzamin zdajesz na koncie "Google Partners" bezpłatnie jeśli konto podłączone jest do konta firmowego. Po ew. porażce możesz ponownie zdawać za 7 dni.

Co do pytań, do których chcesz wrócić to można je zaznaczyć i potem do nich łatwo wrócić, bo są widoczne na rozwijanej liście jako "zaznaczone"  z odpowiedzią lub bez.

Wszystkie odpowiedzi
Rozwiązanie
września 2015

Emerytowany Najlepszy Współtwórca

Zacznij od przestudiowania materiału ze strony centrum pomocy.

Dla mnie przy pierwszym podejściu do egzminu największym problemem był czas. Kiedyś było ok. 120 pytań na 120 minut, czyli ok. minuty na przeczytanie pytania, zrozumienie i odpowiedź. Teraz pytań jest ok. 100, czas 120 minut.

Egzamin zdaje się w bezpiecznej przeglądarce, bez możliwości otwierania jakichkolwiek stron. Wyniki znane sa od razu, trzeba zdobyć minimum 85%.

Poza dokładnym przestudiowaniem materiału, do którego link powyżej ważna jest praktyka. Jeżeli na co dzień pracujesz z AdWords to łapiesz automatyzm, wiele spraw jest oczywistych i na egzaminie jest znacznie łatwiej.

Co do pytań, to łatwe lub nawet banalne są poprzeplatane z takimi, nad którymi trzeba się mocniej zastanowić. Studiując centrum pomocy zwróć uwagę na tzw. dobre praktyki. Dzięki temu poczujesz jaki kierunek jest zgodny z koncepcją Google. Cały czas kontroluj też czas, staraj sie jak najszybciej odpowiedzieć na pytania banalne, po to by przy trudniejszych sprawach mieć więcej czasu do namysłu.

Przed egzaminem przygotuj sobie coś do pisania. Notuj numery wszystkich pytań, gdzie masz wątpliwości. Po dojściu do końca możesz wracać do wcześniejszych pytań.

egzam1.jpg

egzam2.jpg

Po dojściu do ostatniego pytania zobaczysz taki komunikat. Po kliknięciu "Tak, zakończ test" zobaczysz czy zdałeś. Jeżeli podczas egzaminu notowałeś numery pytań, co do których masz wątpliwości kliknij "Sprawdź wszystko" i przejdź do właściwego pytania (w prawym górnym rogu przycisk Przejdż do pytania").

egzam.jpg

Wyniki egzaminu podawane są natychmiast po kliknięciu "Tak, zakończ test".

egzam3.jpg

Jeżeli nie uda ci się za pierwszym razem, nie przejmuj się. Podczas egzaminu też się uczysz, kolejne podejścia są już gładsze.

Ważność egzaminu podstawowego to 2 lata, zaawansowanych 1 rok.

Student ✭

Rozumiem, że pytania są również z sieci reklamowej, nie tylko z sieci wyszukiwania?

Rozwiązanie
września 2015

Student ✭ ✭ ✭
Tak, w podstawowym egzaminie są również pytania z sieci reklamowej, ale są one dość łatwe.
Rozwiązanie
września 2015

Najlepszy Współtwórca

Małe uzupełnienie.

W nowym programie certyfikacji "Google Partners" egzamin zdaje się w oddzielnm oknie przeglądarki. Nie ma potrzeby pobierania specjalnej przeglądarki.

Pytania dotyczyć mogą zarówno sieci wyszukiwania jak i reklamowej. Może trafić się też coś z podstaw reklam YouTube.

Zróć też uwagę na tematy takie jak obsługa wielu kont czyli MCK oraz mało znana usługa MDS.

Egzamin nie obejmuje nowych narzędzi: "Planowania słów kluczowych" i "Display Plannera".
(zdajesz tak jakby ich nie było a były stare).

Egzamin zdajesz na koncie "Google Partners" bezpłatnie jeśli konto podłączone jest do konta firmowego. Po ew. porażce możesz ponownie zdawać za 7 dni.

Co do pytań, do których chcesz wrócić to można je zaznaczyć i potem do nich łatwo wrócić, bo są widoczne na rozwijanej liście jako "zaznaczone"  z odpowiedzią lub bez.

Student ✭

Czy mogę się spodziewać pytań o samą budowę programu - gdzie się znajduje jaka funkcjonalność?

Magister ✭
Właśnie wczoraj zdawałem podstawowy egzamin na "Google Partners" i dwie sprawy na początek (jeśli sobie przypomnę więcej to napiszę...

- nie ma możliwości powrotu do pytań na końcu
- jak pisałem wcześniej: raz nacisnąłem na przycisk startu egzaminu i egzamin się rozpoczął, a myślałem że będzie to wymagało to dodatkowego potwierdzenia !! przy drugim podejściu do egzaminu ten proces został poprawiony.
Jestem uzależniony od AdWords i Analytics

Student ✭ ✭ ✭
@Michał Lech:
Ja zdawałam egzaminy niedawno i bez problemu mogłam wrócić do poprzednich pytań.
Może to kwestia przeglądarki? Zdawałam w Chrome i nie otworzył mi się żaden dodatkowy programik jak to było poprzednio, tylko egzamin uruchomił mi się bezpośrednio w karcie przeglądarki i wszystko działało jak należy.

@Sławek K:
Raczej są pytania o to co można ustawić na jakim poziomie konta, w stylu, na jakim poziomie można zarządzać budżetem, a na jakim kierowaniem na lokalizację itp.
Są też pytania w stylu, że jeśli kilka osób zarządza kampanią i zauważyło się jakiś niespotykany wzrost/spadek kliknięć to gdzie na koncie trzeba szukać odpowiedzi dlaczego tak się stało.
Nie ma takich szczegółowych pytań co robi jakiś przycisk itd.

Magister ✭
ale zdawałeś tu: https://adwords.google.com/professionals/account/#IndividualHome czy na https://www.google.com/partners/

Student ✭ ✭ ✭

Magister ✭
oki @ Kr - w takim razie to faktycznie wina przeglądarki...

Najlepszy Współtwórca

Tak jak napisał Michał, interfejs egzaminacyjny uległ zmianie. Nie wiem czy to postać ostateczna.

Najważniejsze zmiany:

- nowa szata graficzna, 
- potwierdzenie wybranej odpowiedzi,
- świadome rozpoczęcie egzaminu (ale tylko raz),
- nie można cofać ani zaznaczać,
- po przerwaniu i powrocie egzamin jest kontynuowany od pytania, na którym nastąpiło przerwanie nawet z innego komputera,
- pomimo przerwania egzaminu czas jest naliczany ciągle (i po powrocie kontynuujemy jakby nie było przerwy)

Student ✭

Czy jeszcze zdaję z konta firmowego, to firma nie płaci za egzamin? A jeśli płaci, to za ilę podejść z góry, bo czytałem o czterech.

Czym się różni egzamin firmowy od indywidualnego?

Magister ✭
Nie ukryje że ostatnio poznałem dogłębnie temat egzaminu google adwords zarówno na stronie: https://adwords.google.com/professionals/account/#IndividualHome jak i na stronie: https://www.google.com/partners/

jesli mówimy o koncie na google partners w momencie kiedy masz podpięte do konta agencji lub konto indywidualne to ich nie ma...

W tym momencie z uzyskanych informacji od obsługi google dla agencji czyli https://www.google.com/partners/ nie ma ograniczeń w ilości podejść do bezpłatnych egzaminów.

Najlepszy Współtwórca

Jedyne ograniczenie to możliwość zdawania dopiero po 7 dniach od niepowodzenia.