Obecnie 210 forumowiczów jest online
Obecnie 210 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Więcej konwersji na wyciągnięcie ręki - czyli jak optymalizować...

Więcej konwersji na wyciągnięcie ręki - czyli jak optymalizować reklamy na urządzenia mobilne

 

Urządzenia mobilne to jedyne środki komunikacji, dla których średni czas korzystania nie spada - ten trend można zaobserwować we wszystkich krajach!

W Polsce już ponad 70%* internautów (16,6 mln) korzysta ze smartfonów (w tym 13% korzysta z nich częściej niż z jakichkolwiek innych urządzeń), a wiele branż odnotowuje rekordowe zainteresowanie tych użytkowników (n.p. gastronomia i życie nocne - 37% wyszukiwań przez komórkę, kosmetyki i pielęgnacja - 35%, rodzina i społeczeństwo - 31%, żywność i artykuły spożywcze - 30%, etc). Dlatego przygotowaliśmy kilka podpowiedzi, jak reklamę na urządzenia mobilne optymalizować i analizować.

 

Przede wszystkim: szeroko informujemy!

 

Biorąc pod uwagę zaangażowanie i dynamizm tych użytkowników, warto docierać do nich w sposób przystosowany do tego, jak w sieci się poruszają i jak z niej korzystają. Dodajemy zatem ważne informacje do tekstu reklamy w wyszukiwarce dzięki rozszerzeniom reklam:

 

- rozszerzenia połączeń - ułatwiamy użytkownikom kontakt telefoniczny, niezależnie od miejsca w którym się znajdują

- rozszerzenia lokalizacji - ułatwiamy klientom odnalezienie i odwiedzenie sklepu/firmy w godzinach otwarcia

- rozszerzenia aplikacji - dajemy klientowi wybór: dostęp do witryny jak i aplikacji na komórki/tablety

- rozszerzenia podstron - dodajemy krótkie i precyzyjne informacje nt zawartości witryny, przyjazne dla niewielkich ekranów urządzeń mobilnych (możemy tu wykorzystać również niestandardowe linki do podstron na urządzenia mobilne, czyli linki do podstron zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych).

 

Następnie: mamy na to sposób!

 

Przygotowanie tekstów reklamowych, dostosowanie stawek mobilnych oraz korzystanie z reklam typu “tylko połączenie” to sposób na pełniejsze wykorzystanie potencjału reklam na urządzenia mobilne.

 

Przygotowanie tekstów reklamowych

 

Ekrany urządzeń mobilnych są mniejsze, zatem umieszczamy najważniejsze informacje w nagłówku oraz pierwszej linii tekstu (ich styl i treść powinny odpowiadać odbiorcy korzystającemu z urządzenia mobilnego: krótko i na temat, wezwanie do działania, powody dla których warto do nas zajrzeć etc).

 

Warto też pokazać  wyświetlany URL jako dostosowany do urządzeń mobilnych (m.przyklad.com lub przyklad.com/mobile), ponieważ odbiorcy oczekują łatwiejszej nawigacji na takich stronach.

 

Dostosowanie stawek mobilnych

 

Kluczem do optymalizacji dostosowania stawek mobilnych jest określenie stosunku wartości konwersji mobilnych do konwersji na komputerach i tabletach. Obliczenie dostosowania stawek mobilnych wygląda więc następująco:

dostosowanie stawki mobilnej = 100 x ((wartość kliknięcia reklamy mobilnej/wartość kliknięcia reklamy na komputerze lub tablecie) -1)

 

W AdWords możemy łatwo śledzić konwersje reklam na telefon komórkowy, pobrania aplikacji i połączenia, ale trudniej jest przypisać do reklam inne rodzaje konwersji, takie jak wizyty w sklepie. Warto zatem oszacować wartość również takich konwersji.

 

Reklama typu “tylko połączenie”

 

Reklamy typu „tylko połączenie” wyświetlają się tylko na urządzeniach, z których można wykonywać połączenia telefoniczne. Nie prowadzą klientów do strony docelowej w witrynie - po kliknięciu reklamy tego typu potencjalny klient zadzwoni do nas ze swojego smartfona.

 

Na koniec: mierzymy skuteczność!

 

Zwrot z inwestycji w reklamę to jedna z najważniejszych miar sukcesu reklamowego, konieczne jest zatem monitorowanie konwersji mobilnych oraz skuteczności połączeń telefonicznych i ewentualne dostosowywanie ustawień tak, by uzyskiwane wyniki były coraz lepsze.

 

Śledzenie konwersji telefonicznych pomoże nam określić, które słowa kluczowe, reklamy, grupy reklam i kampanie generują najbardziej wartościowe połączenia do firmy oraz poznać zwrot z inwestycji (ROI) i podejmować przemyślane decyzje związane z wydatkami na reklamy.

 

Mamy możliwość rozbicia śledzenia na trzy rodzaje konwersji telefonicznych:

 

- Połączenia z reklam: połączenia nawiązywane bezpośrednio z reklam typu „tylko połączenie” lub rozszerzeń połączeń w reklamach.

- Połączenia z numerem telefonu w witrynie: połączenia nawiązywane, gdy ktoś kliknie reklamę, a następnie zadzwoni pod numer do przekazywania połączeń, który wyświetlamy w witrynie (możemy raportować szczegółowe informacje o połączeniu, np. jego długość)

- Kliknięcia numeru w witrynie mobilnej: połączenia nawiązywane, gdy ktoś kliknie reklamę, a następnie numer telefonu, przycisk lub link w mobilnej wersji witryny (w tym przypadku możemy śledzić tylko kliknięcia, a nie połączenia telefoniczne)

 

Przy okazji omawiania optymalizacji i skuteczności formy i treści reklamy kierowanej do użytkowników urządzeń mobilnych nie sposób nie wspomnieć o korzyściach płynących ze stworzenia strony dostosowanej do takich urządzeń.

 

Dlaczego zatem warto mieć stronę mobilną? Strony takie osiągają 2,1 razy lepszy współczynnik konwersji w porównaniu ze stronami nieprzystosowanymi do urządzeń przenośnych (źródło*: Criteo, "State of Mobile Commerce" research), 74% użytkowników chętniej wróci do strony przystosowanej do urządzeń przenośnych, a 50% użytkowników będzie korzystało rzadziej z usług danego reklamodawcy jeśli jego witryna nie jest mobilna (Google, Sterling Research and SmithGeiger, What Users Want Most From Mobile Sites Today, lipiec 2012).

 

Anna Daszek, Zespół Google AdWords

 

*dane Google