Obecnie 219 forumowiczów jest online
Obecnie 219 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Optymalizacja witryny na urządzenia mobilne

Ilość użytkowników, którzy korzystają z Internetu na urządzeniach mobilnych, rośnie z miesiąca na miesiąc - pod koniec 2015 roku po raz pierwszy ilość wyszukiwań w Google na urządzeniach mobilnych przekroczyła ilość wyszukiwań na desktopach. W interesie właściciela strony internetowej, który na poważnie myśli o docieraniu do szerokiego grona odbiorców, jest to, aby jego strona była dostosowana wyświetlania na urządzeniach mobilnych.

 

Czym mobilne SEO różni się od SEO dla strony w wersji desktopowej?

 

Chcąc skutecznie dotrzeć z przekazem do użytkowników, którzy trafiają na stronę internetową z urządzeń mobilnych, należy położyć szczególny nacisk na dwie kwestie:

 

 • Szybkość wczytywania witryny  - nie wszyscy są w zasięgu LTE czy szerokopasmowego Internetu, w dalszym ciągu znaczna ilość osób korzysta z wolniejszych prędkości przesyłu danych, każdą dodatkową sekundą, wymaganą na wczytanie strony, zwiększa się ryzyko porzucenia próby wejścia na stronę przez użytkownika.
 • Wygoda użytkownika  - ekran komórki jest znacznie mniejszy od monitora komputera (stacjonarnego czy laptopa). Jeżeli dodamy do tego fakt, że do nawigacji używamy palca, który w punkcie styku z ekranem zajmuje większą powierzchnię niż wskaźnik myszki to chyba jasne staje się, że układ strony na urządzeniach mobilnych powinien być zaprojektowany ze szczególną uwagą.

 

Znacznik “Na smartfony”

 

W 2014 roku na Forum Pomocy Google dla Webmasterów pojawił się wpis, w którym wskazano charakterystyczne cechy strony będącej mobile-friendly. Wskazane wówczas zalecenia, mimo upływu czasu, nie uległy zmianie - także i dzisiaj znacznik “Na smartfony” Google przyzna stronie, która:

 

 • Nie korzysta z oprogramowania rzadko obsługiwanego przez urządzenia mobilne, np. Flash;
 • Prezentuje tekst w sposób czytelny bez powiększania;
 • Posiada rozmiar treści dobrany w taki sposób, że użytkownik nie musi przewijać strony w poziomie ani jej powiększać;
 • Posiada linki tak oddalone od siebie, że kliknięcie tego właściwego nie jest trudne.

 

Jakie działania powinniśmy podjąć, w celu uzyskania takiego znacznika?

 

Krok 1 - Sprawdźmy, czy strona jest dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.

 

Na początku przeprowadźmy test zgodności z urządzeniami mobilnymi - już po kilkunastu sekundach, po wpisaniu adresu url domeny, dostaniemy informację, czy nasza strona jest dostosowana pod urządzenia mobilne (wraz z przydatnymi informacjami odnośnie maksymalnego dostosowywania stron pod ruch mobilny).

 

Krok 2 - Sprawdźmy jak szybko wczytuje się strona na urządzeniach mobilnych oraz czy korzystanie z niej jest wygodne dla osób, które ją odwiedzają.

 

Do tego celu użyjemy innego narzędzia online - Page Speed Insights - które nie tylko dostarczy nam odpowiedzi na dwa zadane pytania, jak również poinformuje, co dokładnie powinniśmy poprawić.

 

Krok 3 - Sprawdźmy informację o naszej witrynie w Search Console.

 

Analizując stronę mobilną w Search Console należy zwrócić uwagę na dwie pozycje w menu:

 

Obsługa na urządzeniach mobilnych - Google poinformuje nas, jeżeli na stronie występują błędy utrudniające korzystanie z niej na urządzeniach mobilnych, np. elementy klikalne znajdują się zbyt blisko siebie (wszystkie możliwe błędy znajdziesz tutaj).

 

Przyspieszone strony mobilne AMP - posiadając serwis oparty na tej technologii możemy zobaczyć informacje odnośnie stanu jego indeksacji, jak również  wiadomości o ewentualnych błędach

 

AMP to nowa technologia, oparta na środowisku open source. Pozwala ona na szybkie renderowanie statycznych stron internetowych. Serwisy zgodne ze specyfikacją AMP HTML są zapisywane w pamięci podręcznej stron AMP Google, dzięki czemu są szybciej wyświetlane użytkownikom korzystającym z urządzeń mobilnych.

 

Podsumowanie

 

Na koniec należy podkreślić bardzo ważną kwestię. Pracując nad stroną zawsze należy mieć na uwadze zasadę, niezmiennie głoszoną od wielu już lat przez Google: “Twórz strony pod ludzi, nie pod roboty” - nawet bardzo szybka witryna mobile-friendly nie przyniesie jej właścicielowi oczekiwanych korzyści, jeżeli nie będzie przede wszystkich odpowiadała na potrzeby jej użytkowników.

 

Przydatne linki i artykuły

 

 1. Jak zoptymalizować witrynę pod kątem SEO na urządzeniach mobilnych? - zbiór wskazówek Google dla Webmasterów
 2. Posiadasz stronę na popularnym CMSie? - Wordpress, Joomla itp.? - sprawdź zalecenia Google pod kątem ich dostosowania popularnych CMSów do ruchu mobilnego
 3. Narzędzie do testowania szybkości wczytywania strony - Page Speed Insights
 4. Test zgodności z urządzeniami mobilnymi - narzędzie sprawdzające, czy nasza strona zasługuje na plakietkę “Na smartfony” w wynikach wyszukiwania
 5. Jak stworzyć swoją pierwszą stronę w technologii AMP - poradnik znajdujący się na stronie Projektu AMP
 6. Podstawowe błędy występujące na stronach mobilnych - rodzaje błędów plus sposoby ich usunięcia
 7. Raport dotyczący przyspieszonych stron mobilnych AMP - Search Console - Pomoc GoogleSebastian Miśniakiewicz, Najlepszy Współtwórca polskiego Forum dla Webmasterów

0 Lubię to!