Obecnie 145 forumowiczów jest online
Obecnie 145 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Zaawansowane ustawienia lokalizacji kampanii

Chcę nawiązać do opcji, która jest całkiem nowa i jeszcze niewiele artykułów na jej temat jest dostępnych. Są to zaawansowane opcje lokalizacji i warto ten temat szerzej omówić, gdyż poprzez nieprawidłową konfigurację może zdarzyć się sytuacja, w której reklamy nie będą wyświetlane.

 

Dzięki tej opcji możecie przede wszystkim precyzyjniej kierować swoje reklamy do wybranej grupy odbiorców.  Głównym celem tej opcji jest docieranie do użytkowników lub ich wykluczanie na podstawie przypuszcalnej lokalizacji bądź też miejsc, które wyszukują, aby optymalnie wykorzystywać budżet.

 

Zaawansowane opcje lokalizacji pozwalają dotrzeć do osób, które:

  • znajdują się w Twojej wybranej lokalizacji, szukających stron na jej temat lub przeglądających takie strony (domyślnie),
  • znajdują się  w Twojej wybranej lokalizacji,
  • szukają stron na temat Twojej wybranej lokalizacji lub przeglądających takie strony

 

 

Dodatkowo dają możliwość wykluczenia użytkowników:

  • w Twojej wykluczonej lokalizacji, szukających stron na jej temat lub przeglądających takie strony (domyślnie),
  • w Twojej wykluczonej lokalizacji.

 

Dla lepszego opisu przedstawię Wam 3 scenki, które zobrazują ich funkcjonalności. Za przykład posłuży nam dom wczasowy, który mieści się na Pomorzu.

1) Docieraj do użytkowników w mojej wybranej lokalizacji, szukających stron na jej temat lub przeglądających takie strony (domyślnie)

Ta opcja daje możliwość dotarcia do użytkowników, którzy najprawdopodobniej znajdują się w wybranej lokalizacji oraz szukających stron na jej temat. W nawiązaniu do naszego przykładu oznacza to tyle, iż reklamy zostaną wyświetlone osobom, znajdującym się na Pomorzu oraz osobom, które w swoim zapytaniu użyją nazwy Pomorze.

 

Opcja kierowania Wybrana
lokalizacja
Wybrane słowo kluczowe Lokalizacja użytkownika Wyszukiwanie stron na temat lub przeglądanie takich stron Czy użytkownik widzi reklamę
Użytkownicy w Twojej wybranej lokalizacji Pomorze dom wczasowy Wrocław dom wczasowy Pomorze Tak
      Pomorze dom wczasowy Tak
      Pomorze dom wczasowy Mazury Nie2) Docieraj do użytkowników w mojej wybranej lokalizacji

Ta opcja kierowania daję Wam możliwość docierania do osób, które najprawdopodobniej znajdują się w wybranej przez Was lokalizacji. Dzięki temu możemy wyświetlić reklamę nawet wtedy, gdy użytkownik w swym zapytaniu użyje innej lokalizacji, ale fizyczie w niej przebywa.

Nie wywietlimy reklam użytkownikom, którzy znajdują się poza tym obszarem.  

Opcja kierowania Wybrana
lokalizacja
Wybrane słowo kluczowe Lokalizacja użytkownika Wyszukiwanie stron na temat lub przeglądanie takich stron Czy użytkownik widzi reklamę
Użytkownicy w mojej wybranej   lokalizacji, szukający stron na jej temat lub przeglądający takie strony Pomorze dom wczasowy Pomorze dom wczasowy Tak
      Pomorze dom wczasowy mazury Tak
      Wrocław dom wczasowy Pomorze Nie3) Docieraj do użytkowników, którzy wyszukują strony na temat wybranych lokalizacji lub są w trakcie ich przeglądania

W tym typie dopasowania możemy wyświetlić Wasze reklamy wszystkim osobom, które zainteresowane są Waszą lokalizacją. W tej opcji rzeczywista lokalizacja użytkownika nie ma żadnego znaczenia. Najważniejsze jest to, aby w zapytaniu pojawiło się miejsce, na które kierowana jest reklama. Jednak należy pamiętać o tym, iż możemy określić zainteresowanie użytkownika lokalizacją tylko wtedy, gdy znajduje się on w tym samym kraju, co wyszukiwana przez niego lokalizacja (przykład w ostatnim wierszu tabeli)/

Nawiązując do naszego przykładu z domem wczasowym na Pomorzu; reklamę zobaczą wyłącznie użytkownicy, którzy w swym zapytaniu umieszczą hasło Pomorze, niezależnie od tego, czy znajdują się we Wrocławiu, na Pomorzu, czy też innej części Polski.

Opcja kierowania Wybrana
lokalizacja
Wybrane słowo kluczowe Lokalizacja użytkownika Wyszukiwanie stron na temat lub przeglądanie takich stron Czy użytkownik widzi reklamę
Użytkownicy szukający stron na temat Twojej wybranej lokalizacji lub przeglądający takie strony Pomorze dom wczasowy Wrocław dom wczasowy pomorze Tak
      Pomorze dom wczasowy pomorze Tak
      Pomorze dom wczasowy Nie
      Berlin, Niemcy dom wczasowy pomorze NieWAŻNE:
Ten sposób jest wyjątkowy, dlatego chcę zwrócić na niego szczególną uwagę, podając jeszcze jeden przykład.

Posiadam warsztat samochodowy, kieruję reklamę na Kraków i w również znajduję się w Krakowie. Jeśli wpiszę zapytanie “warsztat samochodowy”, to mimo iż jestem w kierowanej lokalizacji to nie zobaczę reklamy! Moje zapytanie musi wyglądać następująco: “warsztat samochodowy Kraków”. Tylko w tym przypadku zobaczę interesujący mnie wynik.

OPCJE WYKLUCZANIA I ICH PORÓWNANIE

W opcjach wyklucznia również macie wybór, dzięki czemu uzyskacie jeszcze lepsze dopasowanie do Waszych preferencji. Domyślnie możecie wykluczać użytkowników znajdujących się w wykluczonej lokalizacji, szukających stron na jej temat lub przeglądających takie strony. Pozwala to uniknąć wyświetleń w wykluczonych obszarach, jeśli użytkownik znajduje się w nich lub wykazuje nimi zainteresowanie.

Jeśli zechcecie, możemy wykluczyć tylko użytkowników we wskazanych lokalizacjach. Przyjrzyjmy się temu z bliska, posługując się również przykładami:

1) Wyklucz użytkowników w wykluczonych lokalizacjach, szukających stron na ich temat lub przeglądających takie strony

Poprzez tą opcję doprowadzimy do sytuacji, w której reklamy nie będą pokazywane użytkownikom w wykluczonej lokalizacji bądź wykazują nimi zainteresowanie poprzez wyszukiwanie, przeglądanie treści tudzież wybór ustawień w przeglądarce.

Dla przykładu załóżmy, że prowadzę sklep z zegarkami i nie chcę pokazywać reklamy osobom, które szukają “zegarki warszawa”, gdyż prawdopodonie wyszukują sklepu mieszczącego się w Warszawie.

Opcja wykluczenia Wybrana
lokalizacja
Wykluczona lokalizacja Wybrane słowo kluczowe Lokalizacja użytkownika Wyszukiwanie stron na temat lub przeglądanie takich stron Czy użytkownik widzi reklamę
Użytkownicy w wykluczonych lokalizacjach, szukający stron na ich temat lub przeglądający takie strony Polska Warszawa zegarki Warszawa zegarki Nie
        Śląsk zegarki Warszawa Nie
2) Wyklucz użytkowników w Twojej wykluczonej lokalizacji

Ta opcja jest mniej rygorystyczna niż opisana powyżej. Dzięki niej wykluczycie osoby, które prawdopodobnie znajdują się w wykluczonej lokalizacji. Jednak wyświetlenie nastąpi dla osoby, która znajduje się poza wykluczonym obszarem, a w swym zapytaniu zawarła nazwę tej lokalizacji.

Posłużmy się również przykładem z zegarkami:

Opcja wykluczenia Wybrana
lokalizacja
Wykluczona lokalizacja Wybrane słowo kluczowe Lokalizacja użytkownika Wyszukiwanie stron na temat lub przeglądanie takich stron Czy użytkownik widzi reklamę
Użytkownicy w Twojej wykluczonej lokalizacji Polska Warszawa zegarki Katowice zegarki Tak
        Katowice zegarki Warszawa Nie
        Warszawa zegarki NieMam nadzieję, że opis ten oraz przykłady pozwolą Wam nie tylko lepiej docierać do grupy docelowej, ale co najważniejsze, iż nie pogubicie się w ustawieniach, czego efektem będzie zbyt duże ograniczenie wyświetlania reklam.

0 Lubię to!
Komentarze
przez Wschodząca Gwiazda Tomasz_C Wschodząca Gwiazda
marca 2014

Wiem, że artykuł jest grubo sprzed roku, ale skoro ja na niego natrafiłem, to inny tez mogą - a wydaje mi się, że znalazłem w nim dwa błędy.

 

W przykładzie 1:

 

Docieraj do użytkowników w mojej wybranej lokalizacji, szukających stron na jej temat lub przeglądających takie strony (domyślnie)


jeśeli użytkownik jest z Pomorza to nawet jeśli wpisze "dom wczasowy Mazury" to reklama mu się wyświetli.

 

Artykuł w pomocy Google AdWords:

https://support.google.com/adwords/answer/1722038?expand=loc1&ctx=tltp

omawia to zagadnienie i jest tam podany analogiczny przykład z taksówką.

 

Przy docelowej lokalizacji "Poznań" dla słowa kluczowego "taksówka" i domyślnej opcji "Dotrzyj do osób znajdujących się w mojej wybranej lokalizacji, szukających stron na jej temat lub przeglądających takie strony" gdy osoba znajduje się w Poznaniu i wpisze "taksówka do Gniezna" reklama mu się pokaże.

 

Podobnie w przykładzie 3. Po wpisaniu przez użytkownika z Berlina frazy "dom wczasowy pomorze" reklama mu się wyświetli, oczywiście jeśli jest zgodność języków.

 

We wspomnianym wyżej artykule pomocy również jest analogiczny przykład osoby z Payża szukającej taksówki w poznaniu.

 

Jeśli sie nie mylę, to dobrze by było poprawić artykuł.