Obecnie 343 forumowiczów jest online
Obecnie 343 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Wiosenne porządki na koncie AdWords - ocena jakości

Konto AdWords to żywy organizm wymagający stałej opieki. Nawet jeśli przez wiele miesięcy cieszyliśmy się plonami jakie dawał naszej działalności, wrześniej czy później przyjdzie czas na jego korektę.

 

 

Jak ocenić jakość konta AdWords?

 

Po całym sezonie ostrej rywalizacji konto może nie wyglądać najlepiej. Nawet jeśli nie wyróżnia się negatywnie na tle wypłowiałej konkurencji, warto na nowo mu się przyjrzeć, by odzyskało dawną świetność.

 

PRZED-I-PO.jpg

zdjęcie własne

 

 

Podstawowej oceny jakości konta możemy dokonać, przyglądając się kilku parametrom:

 

Po przeglądzie w/w danych musimy podjąć decyzję czy reanimujemy konto dodając do niego liczne modyfikacje, czy może łatwiej będzie wykonać wszystko od początku. 

 

 

 

CTR, czyli współczynnik klikalności

 

Współczynnik klikalności jest pierwszą miarą, która może dać nam znać że jest jakiś problem. Obrazuje on procentowy stosunek kliknięć do ilości wyświetleń. Jeżeli spada do niepokojących wartości, znaczy że coś jest niehaloEmotikon: Smutny

 

Wartości, które powinny budzić niepokój tak naprawdę są inne dla kampanii z różnych branży i o innych celach. Standardowo przyjmuje się, że wartość poniżej 1% dla sieci wyszukiwania, i 0,1% dla sieci reklamowej to absolutne minimum. W praktyce im wyższy CTR, tym lepiej i nie powinniśmy zadawalać się byle czymEmotikon: Szczęśliwy

 

Zatem jak sprawdzić CTR? Najlepiej od ogółu do szczegółu, czyli w kolejności: kampanie->grupy reklam->reklamy->słowa kluczowe

 

Warto segregować dane, klikając w nagłówek CTR. Kampanie/grupy reklam/reklamy/słowa kluczowe, które mają wyraźnie niskie wskaźniki wymagają większej uwagi. Lepiej ich od razu nie wstrzymywać, a przyjrzeć się dodatkowym danym jak czas spędzony na stronie, współczynnik odrzuceń czy wspomagane konwersje/kliknięcia. Dane te dostępne są z poziomu Google Analytics.

 

 

CTR na poziomie kampanii:

 

ctr-kampanie.jpg

 

 

CTR na poziomie grup reklam (sieć wyszukiwania):

 

ctr-grupa.jpg

 

 

 

CTR na poziomie słów kluczowych (sieć wyszukiwania):

 

ctr-slowokluczowe.jpg

 

 

Współczynnik klikalności jest wskaźnikiem jakościowym mającym wpływ na Wyniki Jakości, a co za tym idzie koszt kliknięcia. Warto bacznie mu się przyjrzećEmotikon: Szczęśliwy

 

 

 

Wyniki Jakości słów kluczowych

 

Dotyczy tylko sieci wyszukiwania. Kolumna Wyników Jakości słów kluczowych, często nie jest widoczna na kontach AdWords. Aby ją włączyć należy przejść do zakładki "Słowa kluczowe" oraz wykonać krok 2 i 3, jak poniżej:

 

qs-1.jpg

 

 

 

Gdy już widzimy nową kolumnę, segregujemy wartości, podobnie jak w przypadku CTR.

 

qs-2.jpg

 

 

Akurat w tym przypadku wszystkie WJ są na maksymalnym poziomie 10/10. Rewelacja! Warto zwrócić uwagę na słowa kluczowe z WJ na poziomie od 4/10 do 6/10. Słowa z WJ na poziomie 3/10 i niższym kwalifikują się do usunięcia. Zanim to jednak zrobimy przyjrzyjmy się, czy aby nie są dla nas wartościowe. Czasem zdarza się, że słowa z niskim WJ, np. 3/10 generują najbardziej wartościowy ruch. W takiej sytuacji możemy godzić się na wyższe stawki. Jednocześnie trzeba się zastanowić dlaczego nasze wartościowe słowo kluczowe ma tak niską ocenę. Czasem wystarczy stworzenie nowej reklamy, poprawienie strony docelowej, dodanie wykluczeń by WJ zaczął piąć się w góręEmotikon: Szczęśliwy

 

 

 

Raport wyszukiwanych haseł

 

Dzięki niemu dowiemy się jakie zapytania wpisywali internauci by zobaczyć naszą reklamę. Dane często są mocno zaskakujące.

 

Aby zobaczyć raport wyszukiwanych haseł należy po kliknięciu w zakładkę "Słowa kluczowe" wykonać kroki 2 i 3 jak poniżej:

 

raport-hasel.jpg

 

 

 

Raport pokaże wszystkie frazy, które powodowały emisję reklamy. Te oznaczone etykietą Dodane można pominąć. Trzeba się przyjrzeć pozostałym słowom i w zależności, czy jest ono zgodne z naszą działalnością, czy też nie dodać jako nowe słowo kluczowe (niebieska ramka) lub słowo wykluczające (zielona ramka). Słowo uprzednio musi być zaznaczone (czerwona ramka).

 

raport-hasel2.jpg

 

 

 

Udział w wyświetleniach

 

Bardzo przydatny wskaźnik, pokazujący jak często nasza reklama pojawia się w wynikach wyszukiwania po wpisaniu fraz zdefiniowanych na koncie. Dzięki niemu możemy lepiej dopasować budżet kampanii/grup reklam lub - jeżeli udział jest niski, a nie chcemy podnosić budżetu - pozostawić jedynie najbardziej wartościowe reklamy. Udział w wyświetleniach można utracić ze względu na pozycję lub budżet.

 

Aby dodać kolumnę udział w wyświetleniach należy postępować jak poniżej:

 

udzial.jpg

 

Jak widać dostępnych jest wiele opcji, więcej na ten temat tutaj.

 

 

 

Współczynnik nieprawidłowych kliknięć

 

Konkurencja nie śpi. Do tego jest na tyle nierozsądna, że zdarza się jej marnować czas na wyklikiwanie konkurencji... 

 

Zjawisko jest o tyle niepokojące, że podważa zaufanie do Google i może zniechęcić do emisji reklam. Google nie może sobie na to pozwolić. Z tego powodu stworzył nawet specjalną stronę opisującą ochronę przed nieprawidłowymi kliknięciami.

 

Aby zobaczyć ile nieprawidłowych kliknięć system wykrył w sposób automatyczny, należy postępować krok po kroku, jak poniżej:

 

nieprawidlowe.jpg

 

 

Jak wredna potrafi być konkurencja? Bardzo:

 

wredna.jpg

 

Wszystkie fałszywe kliknięcia pokazywane w tej kolumnie są filtrowane na bieżąco i za nie nie płacimy. Dla mnie współczynnikiem nieprawidłowych kliknięć na akceptowanym poziomie jest max. 10%. Powyżej trzeba już przyjrzeć się sprawie.

 

Jeżeli Google w dalszej analizie wykryje kolejne niedozwolone akcje, po jakimś czasie zobaczymy kredyt w podsumowaniu płatności.

 

jakosc.jpg

 

 

 

Współczynnik odrzuceń

 

Jeżeli nasze konta AdWords i Analytics są połączone mogą wymieniać się danymi. Dzięki temu z poziomu Google AdWords mamy dostęp do współczynników odrzuceń, pobieranych z konta Analytics. Raport działa na poziomie kampanii/grup reklam/słów kluczowych i samych reklam. Rewelacja!

 

Aby go zobaczyć:

 

wsp-odrzucen.jpg

 

Współczynnik odrzuceń pokazuje procentowy wskaźnik wizyt jednoodsłonowych. Znaczy to tylko tyle, że internauta nie klikał w kolejne linki na naszej stronie.

 

Interpretacja tego stanu rzeczy należy do nas. Wysoki WO zwykle kojarzony jest negatywnie. Co jednak, gdy internauta np. szukający fryzjera kliknął w reklamę, a na stronie docelowej znalazł: cennik, mapę i telefon. Co więcej zadzwonił i umówił się na wizytę. Z punktu widzenia salonu fryzjerskiego jest bardzo wartościowy, z punktu widzenia WO ma wskaźnik odrzuceń 100%...

 

 

 

Podsumowanie

 

Przy ocenie jakości kampanii zawsze trzeba zwracać uwagę na indywidualny charakter każdej działalności. Opisane w tym artykule wskaźniki mogą pomóc zorientować się czy mamy problem z jakością i spróbować sobie z nim poradzić. Nigdy jednak nie można podchodzić do nich zbyt ortodoksyjnie, pamiętając że najważniejszą miarą sukcesu jest większa liczba klientów/zamówień itd.

informacje Krzysztof Tosik

Bawię się AdWords od 2006 r. Na forum pomocy od 2009 r. Początkowo biernie, z czasem jako aktywny użytkownik.

Komentarze
przez BKonieczny
marca 2013
Świetny artykuł! Leci do ulubionych!
przez wojtekskotnicki
marca 2013
Off-topicznie - porzadki niebawem bo... zakaz uzywania numeru tel w tresci reklam tekstowych wchodzi od kwietnia Emotikon: Mrugający Wiec nie jednemu z nas sypnie Google komunikatami do posprzatania tychze Emotikon: Szczęśliwy
przez Krzysztof Tosik Emerytowany Najlepszy Współtwórca
marca 2013
przez Paweł K
grudnia 2013

Opisane przez Ciebie wskaźniki są jak broń dobrego Sheriffa Emotikon: Szczęśliwy

dzięki.