Obecnie 187 forumowiczów jest online
Obecnie 187 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Szybka diagnostyka reklam lub słów kluczowych

Tym razem chcę opisać pewne powiadomienia, wyświetlane przy słowach kluczowych bądź też reklamach, które mają informować o powodzie ograniczenia wyświetlania reklam lub całkowitego ich braku. Taka sytuacja może wystąpić przy reklamach kierowanych na sieć wyszukiwania, ale i również przy kierowaniu na sieć reklamową. Powiadomienia te będą różnić się od siebie. Pamiętajmy, iż reklamy w sieci reklamowej nie mają tak funkcjonalnej diagnostyki słów kluczowych oraz reklam.

 

W pierwszej kolejności chcę opisać status, który może występować w reklamach w sieci reklamowej:

I. “Nie masz jeszcze wystarczającej liczby odsłon Google AdSense by zdiagnozować kombinację bieżących ustawień kampanii i kryteria kierowania"


Zdarza się, iż reklamodawcy konktaktują się z nami mówiąc, iż nie rozumieją tego powiadomienia, gdyż nie korzystają z AdSense (wyświetlanie odpowiednich reklam w różnych treściach online). Podając ten komunikat, mamy na myśli, iż  Wasze reklamy nie miały wystarczającej liczby wyświetleń na stronach, będących w programie AdSense. Witryny te udostępniają przestrzeń do umieszczania reklam,  dzięki czemu istnieje sieć reklamowa Google. “Nie masz jeszcze wystarczającej liczby odsłon Google AdSense” może również oznaczać, iż tych wyświetleń nie było w ogóle.

Skoro wyjaśniliśmy kwestię AdSense, skupmy się na drugiej części tego komunikatu, wskazującego na bieżące ustawienia kampanii i kryteria kierowania.

W poprzednim artykule pisałem o ograniczeniach w sieci reklamowej, gdzie wspominałem o zbyt restrykcyjnych ustawieniach kampanii. Można tak zawęzić kierowanie reklam, iż niezwykle ciężkie będzie spełnienie wszystkich warunków do wyświetlenia reklamy.

Jednak chcę podać inny bardzo prosty przykład, który nie był wymieniony poprzednio. Zdarza się, iż reklamodawca wybiera jako miejsce docelowe podstronę i dla przykładu przyjmijmy www.examplesite.com/sub12. Pojawia się już pierwsze ograniczenie, gdyż wg preferencji reklamodawcy nie pokażemy reklamy na stronie głównej www.examplesite.com, czy też np. na podstronie www.examplesite.com/sub01, www.examplesite.com/sub09 itd. Internauta musi znaleźć się dokładnie na tej podstronie. Kiedy już znajdzie się w tym miejscu, to nasz reklamodawca wciąż konkuruje z innymi o pozycję.  
Nawiązując do powyższego, warto zaznaczyć, iż omawiany komunikat może być również pokazany, gdy stawka maks. CPC dla sieci reklamowej jest zbyt niska, przez co przegrywamy aukcję.

Jeśli dodajecie miejsca docelowe i tworzycie reklamy graficzne, wówczas warto upewnić się, iż dana witryna obsługuje reklamy o rozmiarach, które przygotowaliście oraz że wskazany adres url w ogóle jest naszym partnerem.

Osobiście sugeruję Wam utworzenie jak największej liczby formatów reklam, aby mieć pewność, iż zawsze któryś będzie dopasowany do wymagań strony, na której reklama ma sie wyświetlić.

Nie zobaczycie więcej alertów przy reklamach kierowanych na sieć reklamową, jednak dodatkowe mogą pojawić się w sieci wyszukiwania. Chcę się skupić o powiadomieniach  i ograniczeniach związanych z technicznym aspektem, a nie np. z kwestiamii Zasad reklamowych Google AdWords i właśnie dla tych znajdziecie wyjaśnienia oraz pewne wskazówki.

II. Reklama ograniczona - Błąd renderowania


Częstym ograniczeniem reklam jestbłąd renderowania.Informujemy o nim w momencie, gdy strona lub jej część, np. sama grafika, zbudowane są we Flashu i co najważniejsze, gdy kampania kierowana jest na „Telefony komórkowe wyposażone w przeglądarki z pełną funkcjonalnością”. Nie macie ustawionych kampanii na telefony komórkowe, a błąd jest widoczny? W takiej sytuacji musi być ustawione kierowanie na Wszystkie Urządzenia.

Ograniczenie spowodowane jest tym, iż nie wszystkie urządzenia mobilne są w stanie obsłużyć Flash’a.  W tym przypadku sugeruję jedno z trzech rozwiązań:

1. Stworzenie osobnej strony na urządzenia mobilne i desktopy
2. Usunięcie ze strony wszelkich elementów utworzonych we Flashu, bądź też całkowite przebudowanie strony.
3. W ustawieniach kampanii dokonanie zmian wyświetlania reklam na wybranych urządzeniach - pozostawić kierowanie tylko na laptopy i desktopy

III. “Ze względu na niedokładny adres url reklama została odrzucona”


Chcę wyjaśnić również alert, widoczny w diagnostyce reklamy, który na pierwszy rzut oka może wprowadzać w błąd. Może zdarzyć się sytuacja, w której diagnostyka poinformuje, iż “ze względu na niedokładny adres url reklama została odrzucona”. Sprawdzacie swoje reklamy i widzicie, iż ustawiliście wyświetlany adres url np. www.example.com i docelowy, który otwiera się po kliknięciu reklamy również jest www.example.com. W takim razie w czym jest problem? W momencie sprawdzania reklam, skanowana jest cała witryna. Może okazać się, iż któraś z podstron nie działa, w którymś miejscu tracona jest strona docelowa, bądź też witryna nie otwiera się poprawnie we wszystkich przeglądarkach internetowych. Jak wspomniałem wcześniej, mimo iż strona docelowa otwiera się poprawnie, to problem może leżeć “gdzieś głębiej”. Z tego też względu konieczny jest kontakt z webmasterem, który, uwierzcie mi, bardzo szybko znajdzie miejsce powstania błędu.

0 Lubię to!
Komentarze
przez Piotr Z
lipca 2013

Mam problemy z uruchomieniem mojej kampanii wyświetla mi się komunikat "Nie masz wystarczającej liczby wyświetleń w Google adsense..."

 

Zrobiłem wszystkie możliwe formy reklamowe, określiłem miejsca docelowe, tematy, zainteresowania oraz poeksperymentowałem ze stawkami. Niestety powiadomienie nie znika co zrobić żeby uruchomić kampanię. Jaka jest realna przyczyna?

przez Najlepszy Współtwórca Dominik Myślak Najlepszy Współtwórca
lipca 2013

Piotr Z czy przeczytałeś uważnie post napisany przez Adama? Sporo informacji, które sądzę są odpowiedzią na Twoje pytanie.

 

Problemem nie musi być ten komunikat... reklamy mogą się wyświetlać bądź być klikane, ale jest ich zbyt mało, żeby pokazać dane. Skąd pewność, że kampania nie działa?

przez Dariusz Ż
stycznia 2014

Skoro Google zlicza każdy klik i każdy klik kosztuje okreslone pieniądze to jakie uzasadnienie ma ten komentarz? "reklamy mogą się wyświetlać bądź być klikane, ale jest ich zbyt mało, żeby pokazać dane." To znaczy że jak ktoś kliknie 100 razy to dopiero wtedy zobaczymy wyniki? No a jeśli tak to Google musiało policzyć każdy klik skoro wie, że już mamy 100 klików. Zatem czemu nie informowało o ilości wcześniej skoro je zliczało?

Jest to dla mnie kompletnie niezrozumiałe