Obecnie 237 forumowiczów jest online
Obecnie 237 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Struktura reklam a trafność wyszukiwania

Zastanawiałeś się kiedyś jak działa AdWords? Zasada jest bardzo prosta. Internauta wpisuje w wyszukiwarkę Google frazę kluczową, a system AdWords pokazuje najtrafniejszą reklamę pasującą do tego zapytania, biorąc pod uwagę frazy kluczowe, które dodaliście do Swojej kampanii.

 

Ale czy zawsze pojawiająca się reklama jest tą odpowiednią? Jakie to ma konsekwencje dla Ciebie i dla Twojego biznesu?

 

Oczywiście dla Ciebie najważniejsze jest to by osiągnąć taki efekt, żeby na konkretne zapytanie Internauty w wynikach wyszukiwania pojawiała się bardzo dobrze dopasowana reklama.

Dlatego w tym artykule porozmawiamy o strukturze konta >> kampanii >> grup reklam, abyście mogli zwiększyć trafność Waszych reklam.

 

Zacznijmy od podstawowego podziału konta, który już nieco zdradziłem w zdaniu powyżej.

Poziom konta jest najwyższym poziomem, na którym możesz dodawać kampanie. Bardzo ważne jest to byście wiedzieli co możecie ustawić na poziomie każdej kampanii. Są to:

  • regiony na jakie będą emitowane reklamy,
  • harmonogramy według, których będą wyświetlały się reklamy,
  • sieci na jakie będziecie kierować swoje kampanii – sieć wyszukiwania i sieć reklamowa,
  • budżet dzienny ustawiony dla kampanii.

 

Na poziomie kampanii możecie dodawać grupy reklam. Grupy reklam to zbiory podobnych słów kluczowych z przyporządkowanymi reklamami. Pamiętajcie, że na poziomie grup reklam możecie dodać kilka reklam by móc oceniać ich skuteczność. Będziecie mogli również wskazać, które teksty reklamowe będą wyświetlały się na telefonach komórkowych, a które na tabletach, komputerach i laptopach.

 

Częstym błędem jest to, że tworzona jest jedna grupa reklam z jednym tekstem reklamowym i bardzo dużą ilością słów kluczowych. Taka struktura kampanii spowoduje, że na wszystkie Twoje słowa kluczowe będzie pojawiał się tylko jeden tekst, który będzie źle dopasowany do słów kluczowych.

 

Dlaczego jest to tak istotne, by reklama była ściśle powiązana z frazami kluczowymi?

 

Pamiętajcie, że Wasza reklama bierze udział w licytacji za każdym razem, gdy ktoś wpisze frazę kluczową w wyszukiwarce Google znajdującą się w Waszej kampanii. Ale nie jest to zwyczajna aukcja, w której liczy się tylko cena. To aukcja, w której bardzo ważna jest jakość. Ta jakość jest wyrażana przez parametr zwany Wynikiem Jakości i ocenia on Waszą kampanię i jej strukturę.

 

Co zrobić by struktura naszego konta >> kampanii była bardzo dobra?

 

Zastanówmy się na przykładzie sklepu z RTV. Sklep posiada wiele produktów różnych producentów. Wiemy z doświadczenia, że produkty różnych producentów cieszą się różnym zainteresowaniem.

Załóżmy, że w sklepie mamy producenta X, Y i Z. Każdy z tych producentów ma w Swojej ofercie żelazka, tostery i telewizory.

Wiemy już, że na poziomie kampanii możemy ustawić budżet dzienny. To bardzo dobrze, ponieważ mamy sumaryczny budżet na naszą reklamę, ale chcemy podzielić go pośród tych 3 producentów. Dla każdego producenta tworzymy oddzielną kampanię z różnym budżetem dziennym. Pozwoli nam to lepiej kontrolować wydatki dla poszczególnych kampanii/producentów.

Jeśli np. produkty producenta Z będą się lepiej sprzedawały, to oczywistym może okazać się zwiększenie budżetu dla kampanii Producent Z. Idąc dalej może okazać się, że o wiele lepiej sprzedają się tostery, a co ważniejsze przynoszą Wam lepszy zwrot z inwestycji niż żelazka. Wtedy możecie przygotować odrębną kampanię dla tosterów Producenta Z (wstrzymując tą grupę reklam w ogólnej kampanii) i przypisać dla nowo powstałej kampanii własny budżet.

 

Ale teraz skupmy się na naszych 3 producentach.

 

Mamy już utworzone kampanie nazwane od nazw producentów, czyli:

  • Producent X;
  • Producent Y;
  • Producent Z;

 

Teraz chcielibyśmy sprawić by po wpisaniu frazy np. żelazka + nazwa producenta X pojawiła się konkretna reklama.

Tworzymy więc w kampanii Producent X grupę reklam (nazywamy ją żelazka Producent X) z frazami kluczowymi:

  • Żelazko + nazwa producenta X
  • Żelazko + nazwa producenta Y

Pamiętajcie o odpowiednich dopasowaniach fraz kluczowych.

 

Tworzymy teraz parę tekstów reklamowych, które ściśle związane są z żelazkami producenta X.

Następnie robimy to samo z frazami tostery + nazwa producenta X.

 

Taki układ w kampanii Producent X pozwoli Wam trafiać z odpowiednimi reklamami do Internautów, którzy szukają konkretnych produktów czy usług.

 

A co z telewizorami?

Pamiętajcie, że mamy kilka rodzajów telewizorów. Mogą to być telewizory ledowe, plazmowe itp. Mogą mieć różne przekątne: 32 cale, 50 cali, itd.

 

Dlaczego o tym wspominam? Musicie pamiętać, że w przypadku telewizorów zbudowanie grupy reklam z ogólnymi frazami jak „telewizory + nazwa producenta X” mogą nie spełnić oczekiwań osób szukających. Nie wyklucza to jednak utworzenia takiej grupy reklam. Wręcz jest to potrzebne, ale Wy musicie nieco inaczej podejść do tworzenia tekstów reklamowych. W takim tekście ważne będzie skierowanie użytkownika na stronę docelową zawierającą wszystkie telewizory danego producenta. Dodatkowo sama treść reklamy nie powinna mówić o parametrach telewizorów czy cenach, ale o ich rodzajach (Klient szukając ogólnych fraz jeszcze nie wie czego szuka - musimy mu w tym pomóc), czyli np.:

 

Przykładowy tekst reklamy

 

Telewizory Producent X

Telewizory Plazmowe, Ledowe. LCD.

Pomożemy Ci wybrać najlepszy!

 

Tworząc w dalszej kolejności bardziej precyzyjne grupy reklam, które będą zwierały np. frazy:

Telewizory plazmowe Producent X sprawicie, że osoba szukająca takich telewizorów zobaczy Waszą dopasowaną reklamę oraz po kliknięciu w nią trafi na kategorię telewizorów plazmowych danego producenta. Prawda, że ułatwi to dotarcie danego Klienta do szukanego przez niego produktu?

 

Kolejnym sposobem podziału może być wspomniana powyżej przekątna ekranu, czyli zbudowanie grup reklam np.:

Telewizory plazmowe producent X 32 cale - taka reklama powinna kierować na podstronę kategorii telewizorów 32 calowych producenta X.

 

Cenna Uwaga! Artykuł jest o odpowiedniej strukturze konta i kampanii, dlatego nie skupiam się w nim na dopasowaniach fraz kluczowych jak i ich wykluczeniach. Musicie jednak pamiętać, że tworząc grupy reklam z ogólnymi frazami oraz grupy reklam z bardziej szczegółowymi frazami kluczowymi mogą one wpływać na siebie i "podbierać" wyświetlenia reklam. Pamiętajcie o wykluczających frazach kluczowych na poziomie grup reklam!

 

Teraz już rozumiecie na czym to polega? Musicie postawić się na miejscu osoby szukającej i postarać się pokazać jej jak najbardziej dopasowaną reklamę do jego zapytania. Uzyskacie ten efekt odpowiednio grupując słowa kluczowe, czyli tworząc grupy reklam.

 

Budowa struktury konta i kampanii zależy tylko od Was i od Waszych potrzeb. Niech struktura konta i kampanii będzie kontynuacją podziału na kategorie i podkategorie w Waszym sklepie.

 

Czemu to ma służyć? Dlaczego wymaga to aż tyle pracy? Czym lepiej przygotujecie kampanię, tym Wasz potencjalny Klient trafi w najbliższe miejsce produktów, których szuka. Pamiętajcie, że czym mniej razy Wasz Klient będzie musiał kliknąć w lewy przycisk myszki aby znaleźć produkt, tym chętniej go kupi.

 

Czy to Wszystkie argumenty przemawiające za budowaniem struktury kampanii? Nie.

 

Dzięki odpowiedniemu kierowaniu Waszych Klientów na strony docelowe jak i grupowaniu słów kluczowych i tworzeniu odpowiednich tekstów reklam, poprawiacie Wynik Jakości całego Waszego konta jak i słów kluczowych, a tym samym obniżacie koszty kliknięć uzyskując lepsze pozycje reklam.

Pamiętacie? Pisałem o tym, że Wasze reklamy biorą udział w wyjątkowej licytacji. Liczy się w niej koszt za kliknięcie, ale i Wynik Jakości.

Mówi o tym prosty wzór:

Wynik jakości x koszt kliknięcia = pozycja reklamy (ranking reklamy)

 

Budujcie struktury Waszych kont. Dzielcie Wasze kampanie na grupy reklam. Twórzcie dopasowane teksty reklam do fraz kluczowych w grupach reklam. Osiągajcie lepsze efekty. Zarabiajcie na sprzedaży dzięki lepszym i tańszym kliknięciom.

informacje Dominik Myślak

Jestem Partnerem Google AdWords. Kampanie AdWords prowadzę od 2007 roku. Na forum AdWords pomagam od około 2008 roku. Prócz opiekowania się Waszymi kampaniami, prowadzę również szkolenia z ogólnie rozumianego SEM. Jeśli uważasz, że Twoja kampania wymaga pomocy - pomogę Ci, zapraszam.