Obecnie 234 forumowiczów jest online
Obecnie 234 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Strategie określania stawek w Google AdWords - krótkie podsumowanie

Stretegie określania stawek co jakiś czas są wzbogacane o dodatkowe funkcje. O ile użytkownicy korzystający z AdWords od lat mają czas na stopniowe opanowanie kolejnych funkcjonalności, to dla nowych reklamodawców ilość opcji z jaką trzeba sobie poradzić może być przytłaczająca i niezrozumiała. Poniżej krótkie podsumowanie.

 

 

 

1. Samodzielne ustawianie stawek

 

Najlepsze dla osób, które chcą mieć całkowitą kontrolę nad wysokością stawek na poziomie każdego słowa kluczowego. Umożliwia dostosowanie maksymalnego kosztu kliknięcia i ręczne dostrojenie pozycji reklamy w zależności od skuteczności każdego słowa kluczowego.

 

Dzięki tej opcji można osiągnąć naprawdę niezłe wyniki, obniżając koszty kliknięcia i zwiększając skuteczność kampanii. Minusem jest bardzo duża ilość czasu, którą trzeba poświęcić na analizę skuteczności każdego pojedynczego słowa kluczowego.

 

stawki1.png

 

 

 

2. Automatyczne określanie stawek

 

Najlepsze dla osób, które nie chcą poświęcać czasu na ręczne dostrajanie kampanii. System stara się uzyskać maksymalną liczbę kliknięć w ramach zdefiniowanego budżetu dziennego.

 

Automatom ufać nie można, także zawsze należy ustawić limit stawki CPC. Narzędzie pozwala wtedy na znaczne obniżenie kosztu kliknięcia, jednak dzieje się to kosztem pozycji.

 

stawki2.png

 

 

Włączenie automatycznych stawek powoduje jednoczesną aktywację opcji rotacji reklam optymalizacji pod kątem kliknięć:

 

rotacja.png

 

 

 

3. Nacisk na konwersje (optymalizator konwersji)

 

To kolejna automatyczna opcja określania stawek. Sprawdza się w przypadku kampanii AdWords, ze zdefiniowanym celem (zakup w sklepie, wypełnienie formularza, czas spędzony na stronie itd.).

 

Optymalizator konwersji może być włączony gdy:

- włączone jest śledzenie konwersji

- zebrano minimum 15 konwersji w ciągu ostatnich 30 dni (przez AdWords lub import celów z Google Analytics)

- liczba konwersji w ostatnich dniach jest w miarę stabilna

 

Pomimo, że limit potrzebny do włączenia optymalizatora to 15 konwersji, narzędzie będzie działało skuteczniej gdy danych będzie znacznie więcej. Jeżeli jest taka możliwość warto poczekać dłużej (np. do przekroczenia 100 konwersji) i dopiero wtedy uruchomić optymalizator. Szansa na rozczarowanie będzie mniejszaEmotikon: Szczęśliwy

 

Jeżeli pomimo spełnienia warunku min. 15 konwersji nie można włączyć optymalizatora, prawdopodobnie są ustawione stawki automatyczne. Trzeba wtedy przełączyć się na stawki ręczne (samodzielnie ustawię stawki...) i wtedy przełączyć się na stawki CPA.

 

Stawki max CPA lub docelowy CPA, proponowane przez system są zwykle racjonalne i warto się na nie zgodzić. Oczywiście biorąc pod uwagę czy po odjęciu kosztu pozyskania nasza konwersja ma uzasadnienie finansoweEmotikon: Szczęśliwy

 

Narzędzie szczegółowo opisane jest tutaj.

 

konwersje.png

 

 

Włączenie optymalizatora konwersji powoduje jednoczesną aktywację opcji rotacji reklam optymalizacji pod kątem konwersji:

 

opt-konw.png

 

 

 

4. Ulepszone CPC

 

Wprowadzona w 2010 r. funkcja wprowadza możliwość wykorzystania danych o konwersjach w ręcznych i automatycznych opcjach stawek, nastawionych na kliknięcia. Opcja będzie aktywna przy spełnieniu takich samych warunków, jak w optymalizatorze konwersji opisanym w punkcie 3 powyżej.

 

Ulepszone CPC (enhancedCPC) podnosi maksmylaną stawkę za kliknięcie do 30% w sytuacji, gdy prawdopodobieństwo konwersji będzie większe. Jeżeli prawdopodobieństwo konwersji będzie niskie system obniża maxCPC (nawet więcej niż o 30%).

 

Więcej o eCPC tutaj.

 

 

Ulepszone CPC w stawkach ręcznych:

 

ulepszone1.png

 

 

Ulepszone CPC w stawkach automatycznych:

 

ulepszone2.png

 

 

 

5. Elastyczne strategie określania stawek

 

Wprowadzone w maju nowe strategie to prawdziwy potwór. To kolejny automat, który z założenia ma ułatwić zarządzanie kontem i sprawić by kampania prowadziła się niemal sama. Ilość opcji w tym narzędziu jest jednak na tyle duża, że na początku naprawdę ciężko ją ogarnąć.

 

Elastyczne określanie stawek tak naprawdę łączy wszystkie dostępne do tej pory opcje stawek (oraz dodaje parę nowości jak ROAS, czy emisja w Top3) i pozwala stosować je swobodnie na poziomie kampanii, grup reklam, słów kluczowych. Bez zrozumienia opcji opisanych powyżej lepiej w ogóle nie zaczynaćEmotikon: Szczęśliwy 

 

Dokładny opis tutaj.

 

elastyczna.png

 

 

 

Źródła: 1 2 3 4 5

informacje Krzysztof Tosik

Bawię się AdWords od 2006 r. Na forum pomocy od 2009 r. Początkowo biernie, z czasem jako aktywny użytkownik.