Obecnie 216 forumowiczów jest online
Obecnie 216 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Spraw, aby Twoje reklamy się wyróżniały

Czy kiedy szukasz czegoś w internecie, nie masz wrażenia, że większość reklam w wyszukiwarce wygląda podobnie? Znane powiedzenie głosi: „Wyróżnij się albo zgiń”. W jaki sposób można wyróżnić się spośród reklamodawców w wyszukiwarce, gdzie reklama składa się z jasno ustalonych części o określonej ilości znaków, a zasady AdWords zabraniają wykorzystywania elementów graficznych czy nachalnego zwracania uwagi?

 

Dopasuj treść reklamy do intencji użytkownika

Trafność jest niewątpliwie wielkim atutem każdej reklamy, a jeśli twój tekst reklamowy będzie odpowiednio dopasowany do intencji użytkownika, istnieje duże prawdopodobieństwo, że kampania spełni swój cel.

 

Wykorzystanie frazy z zapytania

W przypadku gdy zapytanie użytkownika dotyczy konkretnego produktu, np. „jeansowe bojówki męskie”, warto umieścić wyszukiwaną frazę w nagłówku lub w treści reklamy. Taka reklama będzie z pewnością częściej klikana od reklamy zawierającej ogólne hasła dotyczące kolekcji spodni.

 

Stosowanie Keyword Insertion Tool (KIT)

Dopasowanie treści reklamy do zapytania użytkownika nie zawsze oznacza konieczność tworzenia reklamy dla każdego potencjalnego zapytania. Stosując Keyword Insertion Tool, czyli narzędzie wstawiania słów kluczowych, można zaoszczędzić sobie wiele pracy. Wykorzystanie tego narzędzia powoduje wstawianie zapytania użytkownika w treść reklamy oraz jego wytłuszczenie, co może skutkować dość wysokim CTR.

 

Dopasuj odpowiednio stronę docelową

Kwestia dopasowania nie wyczerpuje się jednak na odpowiednim copywritingu. Aby reklama była naprawdę skuteczna, konieczne jest dopasowanie strony docelowej, na której użytkownik znajdzie to, o czym zapewnia go reklama. Dopiero połączenie obu elementów stanowi receptę na optymalizację reklamy z uwagi na trafność.

 

Przemawiaj językiem korzyści, przedstawiaj konkrety

Czy powtarzane setki razy hasła marketingowe typu: „duży wybór, niskie ceny” stanowią realną korzyść dla twoich klientów? Uwagę użytkownika wygrywa ten reklamodawca, który jest w stanie przedstawić konkretną korzyść. Pamiętaj jednak, że na przedstawienie tej korzyści masz ograniczoną liczbę znaków. Język twojej reklamy musi być zwięzły.

 

Jeśli w swoim serwisie oferujesz rabat na pierwsze zakupy, warto podać w pierwszym wierszu opisu reklamy kwotę rabatu, np.: „Pierwsze zakupy – Rabat 25%”. Jeśli wyróżnikiem twojej oferty jest jakość produktów udokumentowana atestami, warto wspomnieć o tym w treści reklamy, np.: „Akcesoria Łazienkowe – Atestowane”. Gdy posiadasz odpowiednie zaplecze magazynowe i oferujesz szybką wysyłkę na każdy zakup, wykorzystaj to jako swój atut, który stanowi realną wartość dla twojego klienta: „Wszystkie zakupy z dostawą 24h.” Jeśli oferujesz darmową wersję próbną programu, wykorzystaj to, by zachęcić nowych użytkowników: „Darmowa wersja próbna. Sprawdź!”.

 

Podobnie jak w przypadku dopasowania reklamy do intencji użytkownika, także zachęta wynikająca z przedstawienia korzyści musi być udokumentowana na stronie docelowej. Nikt nie lubi być oszukiwany, dlatego jeśli oferta będzie nieaktualna, albo nie będzie można znaleźć jej na stronie, użytkownik poczuje się oszukany, a ty stracisz pieniądze wydane na kliknięcie.

 

Stosuj call to action

Ten zabieg wydaje się równie oczywisty, co – na pierwszy rzut oka - prymitywny. Zadzwoń, zamów, kup teraz – internet jest pełny tego typu wezwań do działania. Możesz wierzyć, albo nie, ale to naprawdę działa! Oczywiście, wykorzystywanie haseł typu „Kliknij”, które nie informują użytkownika o możliwości realizacji określonej akcji na stronie byłoby marnowaniem cennych znaków. Co innego, gdy twoje wezwanie do działania zawiera nawoływanie do określonej akcji.

Jeśli celem twojej reklamy jest budowa bazy mailingowej, zachęcaj wykorzystując zwrot: „zapisz się!”. Jeśli oferujesz darmową wersję próbną usługi cyfrowej, użyj zwrotu „wypróbuj”. W przypadku e-commerce, doskonale sprawdzają się zwroty: „Zamów” albo „Kup”.

 

Korzystaj z rozszerzeń reklamy

Wciąż jeszcze istnieją konta AdWords, na których reklamodawcy nie zastosowali rozszerzeń linków witryny, rozszerzeń informacji, objaśnień. Wykorzystaj linki witryny oraz rozszerzenia objaśnień jako dodatkowe znaki podkreślające wyjątkowość twojej oferty. Podziel się datą zakończenia promocji, poinformuj o cenie, podaj powody, dla których warto zaufać właśnie twojemu serwisowi.

 

To już 6 rok nazwany rokiem mobile – nie zostań w tyle

Ilość odbiorców reklam mobilnych na pewno nie maleje. Dostosuj swoje reklamy do ich wymagań – wykorzystaj rozszerzenia lokalne podając adres firmy oraz rozszerzenia połączeń, dzięki którym będą mogli do ciebie zadzwonić. Użyj mobilnej wersji swojej witryny.

 

Wykorzystaj chwilę

Podobno prawdziwi mistrzowie reklamy to copywriterzy piszący dla telezakupów. Wykorzystują oni wiele technik, które można zastosować do pisania reklam AdWords. Jedną z nich jest nacisk na zbliżający się koniec promocji, który może wpłynąć na decyzję klienta o dokonaniu konwersji na stronie.

Jeśli promocja, którą reklamujesz, kończy się za 3 dni, koniecznie podaj datę zakończenia w treści reklamy lub wykorzystaj funkcję odliczania, dzięki której treść reklamy zmienia się dynamicznie odliczając czas do końca promocji.

 

Podaj cenę

Dlaczego warto podać cenę produktu? Po pierwsze – wszelkie ukonkretyzowanie oferty ma ogromną zaletę: zmniejsza ilość przypadkowych kliknięć. Jeśli sprzedając oprogramowanie chcesz wyeliminować kliknięcia osób poszukujących darmowych wersji, podaj cenę w treści reklamy.

Po drugie – jeśli twoja cena jest dobra, świetnie wypadniesz na tle konkurencji, która oferuje cenę wyższą lub nie korzysta z powyższej strategii. Jeśli ktoś klika w reklamę zawierającą cenę produktu, prawdopodobnie jest zainteresowany produktem w cenie, którą podałeś w reklamie.

 

Ostatnia zasada – łam zasady

Jeśli szukasz sprawdzonych sposobów na wyróżnienie się z tłumu reklamodawców AdWords, najlepiej znaleźć je samemu. Napisz kilka tekstów reklamy - w jednych wykorzystaj zasady podane powyżej, w innych – łam zasady i pisz jak chcesz. Ustaw rotację – niech reklamy wyświetlają się naprzemiennie. Dzięki temu – analizując dane na temat CTR i konwersji, przekonasz się, który tekst reklamowy zwyciężył.

Następnie wstrzymaj słabsze teksty i utwórz nowy. EKSPERymentuj bez końca i zostań EKSPERtem w dziedzinie własnej kampanii!

informacje Maciej Lewiński

Jestem Certyfikowanym Trenerem Google oraz Google Top Contributorem Google Analytics . Od 2006 roku współpracuję z małymi, średnimi i dużymi firmami, tworząc dla nich strategie SEM i wyciskając więcej z ich stron na podstawie wniosków z Google Analytics. W ramach współpracy z Google, podczas Akademii Google Partners, szkolę agencje SEM i domy mediowe w celu efektywnego wykorzystania narzędzi Google w praktyce.