Obecnie 59 forumowiczów jest online
Obecnie 59 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Skuteczna promocja podczas świątecznego szału zakupów!

Święta, okres radości, cudownych chwil spędzonych w gronie rodziny, a przede wszystkim czas olbrzymich zakupów.  Choć  żyjemy w trudnych ekonomicznie czasach, wydatki  w handlu detalicznym z końcem roku zawsze wzrastają. Można powiedzieć, że okres Bożego Narodzenia to największy „kopniak” dla sklepów/firm, które prowadzą swoją sprzedaż online.  


Choć prognozy ze stycznia 2013 roku nie były pozytywne, to najnowsze badania przeprowadzone przez firmę Deloitte wykazały, że w tym roku Polacy planują zwiększyć swój budżet na świąteczne wydatki, aż o 5% w porównaniu do roku 2012.


Czas więc zacząć działać!

 

Dlaczego kampania Adwords?


Bo choć lubimy biegać po sklepach z roku na rok mamy na to coraz mniej czasu.  Niestety prezenty, drobne podarunki same się nie kupią, a gdzieś je trzeba znaleźć.  


Google i partnerzy wyszukiwania śledzą co roku statystyki wyszukań i trend jaki pojawia się w okresie października – grudnia.  Dobrze obrazuje to narzędzie Google Trends:

prezenty.png

 

Niektórzy, bardziej sprytni starają się już w okresie września rozpocząć I etap sprzedaży, który zachęci do działania tych mniej zorganizowanych i przypomni im o zbliżającym się okresie świątecznym.

 

O czym warto pamiętać przy tworzeniu i zarządzaniu kampaniami świątecznymi:

 

Budżety:


Upewnij się, że budżety w kampaniach nie mają statusów „ograniczone”. Okres  świąt to nie tylko intensywny czas dla sprzedawców ale i reklamodawców. Konkurencja jest ogromna,  nie ma tu miejsca na ograniczenia. Nie warto tracić wyświetlenia reklam z powodu ograniczeń budżetowych.  


Zwiększenie budżetu o średnio 20 – 40% przypada na okres połowy grudnia kiedy to zakupy osiągają maximum.  Pamiętaj o tym i przygotuj swoje wydatki na nagły skok.

Stawki CPC i słowa kluczowe:


Pilnuj stawek CPC, a tym samym pozycji reklam. Jednak nie podnoś na siłę CPC przy słowach, które są poniżej pozycji  1,3. Obserwuj wyniki: klikalność, konwersje i na podstawie tych danych dostosuj swoje stawki. Może okazać się, że Twoje reklamy konwertują na pozycji 4 i nie wymagają  wyższych pozycji.


Przefiltruj słowa kluczowe i sprawdź, które z nich generują najwyższe koszty, a nie przynoszą konwersji. Wstrzymaj je. Nie potrzebujesz pustych kosztów, które jedynie zaburzą Twoje wyniki  w osiąganiu wysokiego ROI.

Reklamy


Jeden z najważniejszych elementów kampanii świątecznej.  Personalizuj reklamy, wzywaj do działania, odróżniaj się od konkurencji.  Kluczem udanej kampanii jest maksymalizacja trafności co odwiedzający witrynę szukają.  Jeśli tak jak 10 innych reklamodawców promujesz telewizor zobacz, czego brakuje w innych reklamach, a co może stanowić wartość dodaną dla Twojej.

Wykorzystaj potencjał rozszerzeń reklam:

 

 

  • Możesz przygotować odrębne opisy linków do podstron z kluczowymi hasłami, promocjami świątecznymi.
  • Możesz wdrożyć dla swojego sklepu listy produktów (Google Merchant Center) już działa w Polsce!
  • Możesz w ramach lokalnych wyszukań dla osób z Twojego rejonu przygotować w kampanii Mobile specjalne promocje:  np. za rogiem czekają na ciebie olbrzymie promocje. Sprawdź ofertę.


W przypadku reklam lokalnych pamiętaj o dodawaniu rozszerzeń lokalizacji.

Remarketing


Każda kampania składa się z kilku etapów. Ci, którzy rozpoczynają już we wrześniu wiedzą, że około 80 – 90% użytkowników nie konwertuje za pierwszym razem.  Dlatego drugim z etapów jest remarketing, który stał się nieodłączną częścią kampanii świątecznych. Personalizuj maksymalnie ten rodzaj kampanii, a szybko zobaczysz efekty.

WAŻNE:


1. Utwórz odrębny Landing Page dla świątecznej kampanii.  Nawet w ramach stałej witryny. Daj poczuć klientom wyjątkowość oferty nie tylko w samej reklamie, ale szybko odnaleźć to na stronie.

 

2. Pamiętaj o aktualizowaniu reklam. Jeśli kampania z zeszłego roku przyniosła Ci spory sukces nic nie stoi na przeszkodzie jej ponownemu uruchomieniu. Pamiętaj jednak o zaktualizowaniu w niej słów kluczowych i treści reklam tak aby np. daty nie nawiązywały w reklamach do roku wcześniejszego.

 

3. Śledź konwersje i ruch użytkownika na stronie. To pomoże Ci w ustaleniu czy kampania naprawdę działa.

 

4. Przeprowadź Testy A/B witryny i wyłoń hasła, które najlepiej „sprzedają”. KUP, Sprawdź, WYPRÓBUJ. Pisane różnie, a stanowią to samo: wezwanie do działania, które nie w każdym przypadku się sprawdzi.

Zainwestowanie czasu w tworzeniu sezonowych kampanii Adwords może mieć naprawdę pozytywny wpływ na zwrot z inwestycji. Postaraj się maksymalnie wykorzystać narzędzia dostępne w panelu, przemyśl co i w jaki sposób chcesz promować, a przełoży się to na świąteczną sprzedaż.

 

 

informacje Paulina Wiktorska

Na co dzień pracuję jako Certyfikowany Specjalista Google AdWords oraz Google Analytics wspierając marki w budowaniu strategii kampanii SEM. Po godzinach rozwijam własny projekt www.adwords360.pl, będący kontynuacją mojej książki "AdWords 360° – Katalog Skutecznych Kampanii", która ukazała się na rynku w grudniu 2015 roku.

Komentarze
przez Roma t
grudnia 2013 – Edytowany grudnia 2013

Witaj Paulino.mam pytanie ,na które nie znajduję odpowiedzi,Nic nie produkuję ,nie sprzedaję, nie mam nic do kupienia ,prowadę blog na google bloggers,piszę posty na tematy paramedyczne, o zdrowiu,  zdrowym trybie życia,itp. Chciałabym mieć możliwośc "dorobienia "do mojej skromnej emerytury. czy google Adwords, umożliwi mi osiągnięcia zamierzonego celu. Po pierwszenie do końca rozumiem filozofii Adwords. Na czym ta działalnośc  właściwie polega .?Jest szereg  pytań  ale nie znajduję odpowiedzi. Czy mogłabyś ,jakoś mnie wprowadzić ,jako że jesteś w tym już 5 lat ,jak przeczytałam . Pozdrawiam świątecznie. :Szczęśliwa kobietaSerce

(adres email został usunięty przez administratora Forum. Publikowanie danych osobowych jest niezgodne z zasadami Forum)

przez darekm
grudnia 2013

spam jak spam ale jeszcze nie opłacone konto na GVO Emotikon: Mrugający