Obecnie 186 forumowiczów jest online
Obecnie 186 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Praktyczne zastosowanie Remarketingu cz. I

Czym jest Remarketing?

 

Remarketing to termin przyjęty przez Google w roku 2010 określający jeden ze sposobów kierowania reklam graficznych, tekstowych w ramach programu AdWords. To doskonała metoda dotarcia do osób, które wcześniej odwiedziły naszą stronę i zaangażowania ich do “działania” poprzez dedykowane reklamy.

 

Potocznie przyjęta definicja określa remarketing jako” reklamy podążające za użytkownikiem, który odwiedził wcześniej naszą stronę”. Wszystko to za sprawą specjalnego kodu śledzenia i plików cookies, które zapisują się w przeglądarce użytkownikom odwiedzającym witrynę. Jak to dokładnie wygląda?

 

Krok 1: Użytkownik odwiedza Twoją witrynę, na której zaimplementowany został tag remarketingowy (możesz go dodać do całej witryny lub podstron, które interesują Cię najbardziej).

 

Krok 2: Użytkownicy, którzy odwiedzili podstrony ze zdefiniowanym tagiem remarketingowym zostają dodani do listy remarketingowej (lista może być ogólna uwzględniająca wszystkich użytkowników, którzy odwiedzili Twoją witrynę, możesz też zdefiniować listy remarketingowe w oparciu o kategorie na stronie, kluczowe miejsca np. formularz, itp).

 

Krok 3: Kiedy Twoja lista osiągnie min. 100 użytkowników możesz uruchomić kampanię dedykowaną danej liście w ramach sieci Reklamowej Google. W przypadku remarketingu kierowanego na wyszukiwarkę liczba użytkowników na liście musi osiągnąć min.1000.


Remarketing jest idealnym narzędziem dotarcia i zaangażowanie osób, które wcześniej odwiedziły naszą stronę. Z badań wynika, że tacy użytkownicy są bardziej skłonni do dokonania zakupu, niż osoby, które po raz pierwszy znalazły sie na naszej stronie.

 

Jak wdrożyć remarketing dla strony?

 

W chwili obecnej mamy kilka możliwości definiowania, wdrażania i kierowania reklam za pośrednictwem remarketingu.

 

Remarketing w ramach AdWords

 

Jeśli chcemy śledzić remarketing za pośrednictwem konta AdWords wystarczy utworzyć i wygenerować kod, który zostanie zaimplementowany na stronie. Jak to zrobić dowiesz się TUTAJ.

 

Ten sposób definiowania remarketingu jest dość pracochłonny (zwłaszcza jeśli zależy nam na przygotowaniu rozbudowanej strategii) jednak wiele osób nadal z niego korzysta. Co ważne przyda sie on użytkownikom, którzy zamieścili na stronie kod śledzenia statystyk Google Universal,który bedąc narazie w fazie beta nie obsługuje remarketingu.

 

 

Remarketing w ramach Analytics

 

Powszechnie stosowana forma wdrażania remarketingu na stronę, która nie wymaga od nas prawie nic poza podmianą w standardowym kodzie Analytics jednej linijki kodu. Jakiej znajdziesz TUTAJ.

 

Jeśli korzystasz ze standardowego kodu Analytics i prowadzisz np. sklep internetowy warto wykorzystać tą formę wdrażania remarktingu. Jest szybka i daje bardzo dużo możliwości jeśli chodzi o tworzenie i definiowanie list remarketingowych. Niestety ma też swoje ogranicznia - w przypadku gdy planujesz uruchomienie remarketingu na wyszukiwarkę musisz zdefiniować tag remarketingowy w ramach adwords. Listy remarketingowe założone w analytics nie współdziałają z remarketingiem kierowanym na wyszukiwarkę.

 

Dostępne typy remarketingu

 

Remarketing w sieci reklamowej (ustawienia)

 

To nic innego jak kierowanie reklam graficznych, tekstowych na sieć reklamową Google (GDN). W zależności od tego po jakich witrynach poruszają się Twoi potencjalni klienci, na takich stronach znajdzie się Twoja reklama. Min. wielkość listy użytkowników od jakiej można uruchomić kampanię to 100.

 

W przypadku remarketingu na sieć reklamową lepiej stosować ograniczenia w postaci cappingu (czyli ilość wyświetleń reklamy dziennie na użytkownika), wykluczenia witryn, zawężenia lokalizacji, płeć. Z definicji remarketingu to użytkownik “określa” strony na jakich pojawi sie Twoja reklama jednak warto mieć nad tym kontrolę.

 

Remarketing na wyszukiwarce (RLSA) (ustawienia)

 

Czyli kierowanie reklam w ramach wyszukiwarki Google do użytkowników, którzy odwiedzili już Twoją witrynę. 

 

Ta forma kampanii pozwala na nieco szersze zdefiniowanie słów kluczowych z tą gwarancją, że reklama i tak dotrze do osób, które były zainteresowane naszymi produktami/usługami. W przypadku ustawień lepiej bidować wyższe stawki CPC dla kluczowych słów oraz pamiętać o możliwości zdefiniowania dedykowanych treści reklam.

 

Jedyne ograniczenie jakie Google nakłada w przypadku tych kampanii to min. lista użytkowników na liście powinna wynosić 1000 oraz, że listy użytkowników definiowane w ramach Analytics nie są dostępne dla tego rodzaju kampanii.


Remarketing dynamiczny (ustawienia)

 

To Googlowy odpowiednik powszechnych kampanii RTB, które w ciągu ostatniego roku robily furorę na rynku reklamy. Remarketing dynamiczny dostępny jest tylko dla witryn typu ecommerce, a jego wdrożenie możliwe jest dla reklamodawców, którzy posiadają konto w Google Merchant Center, prowadzą kampanię PLA oraz wdrożyli na sklepie specjalny tag remarketingowy.

 

Remarketing dynamiczny pozwala kierować do użytkowników banery graficzne z produktami jakie użytkownik wcześniej przeglądał na stronie.

 

Remarketing na Youtube (ustawienia)


Dla reklamodawców posiadających własny kanał na Youtube powinna być to podstawowa forma targetowania reklam w ramach YT. 

 

Dlaczego warto z korzystać z tej formy kierowania? Możesz docierać do osób, które polubiły Twój film video na kanale, lub na stronie www gdzie film był odtwarzany. Jak również do tych co subskrybują Twój kanał, odwiedzili go lub widzieli video, ale nie wykonali żadnego “działania”.

 

Remarketing w ramach aplikacji mobilnych (ustawienia)

 

Coraz więcej firm posiada własne aplikacje. Dla niektórych to główny produkt napędzający sprzedaż. W związku z czym zamieniają promocję witryny na rzecz aplikacji. Odpowiednio przygotowana strategia list remarketingowych połączona z tradycyjną kampanią adwords może równie skutecznie wypromować aplikację jak i stronę www.

 

Jak definiować listy remarketingowe?

 

- w AdWords zdefiniujesz listy po adresach url oraz regułach. (ustawienia)

 

Pamiętaj, że uruchomienie remarketingu w AdWords możliwe jest tylko przy wyborze ustawień kampanii:

 

„Tylko sieć reklamowa – remarketing” - w przypadku kierowania na sieć reklamową


„Tylko sieć wyszukiwania – wszystkie funkcje”. - w przypadku kieorowania na sieć wyszukiwania


Listy remarketingowe są niedostępne w kampaniach typu „Tylko sieć wyszukiwania – standardowa” i „Sieci wyszukiwania i reklamowa – standardowa”.

 

- w Analytics - listy remarketingowe zdefiniujesz po url-ach, segmentach, celach - tutaj masz znacznie więcej możliwości działania. (ustawienia)

 

Zanim zaczniesz - przeczytaj!


- w trakcie tworzenia list pamiętaj o okresie członkostwa użytkowników. Standardowo zdefiniowany czas żywotności ciasteczka to 30 dni. Możesz kopiować listy między sobą i wydłużać czas żywotności ciasteczek na 60, 90, 180 dni czy nawet 540. Tworząc strategię remarketingową myśl perspektywicznie. Nie tylko o tym co możesz zrobić teraz, ale i za pól roku lub za rok. Takie działania sprawdzają się np. w przypadku sklepów internetowych.

 

- pamiętaj o możliwości wykluczania użytkowników pomiędzy listami - możesz np. utworzyć listę osób, które były na stronie z formularzem kontaktowym (lista nr 1) i osób, które wypełniły formularz kontaktowy (lista nr 2). Następnie z 1 listy wyluczyć liste 2 i otrzymasz osoby, które były na stronie kontaktowej, ale nie skontaktowały sie z Tobą.

 

- stosuj capping reklam - remarketing okaże się naprawdę skuteczny jeśli nie będziesz bombardować użytkownika swoimi reklamami na każdym jego kroku.

 

- stosuj odmienne treści reklam - remarketing daje Ci ten komfort, że kierujesz reklamy do tych użytkowników, którzy odwiedzili już Twoją stronę. Możesz być do nich bardziej bezpośredni niż dla pozostałych klientów, którzy trafiki do Ciebie po raz pierwszy.

 

- zdefiniuj swoje cele biznesowe - nie uruchamiaj kampanii remarketingowej tylko po to by przekonać się czy działa. Im lepiej zdefiniujesz cel tym łatwiej będzie Ci kampanię optymalizować.

 

Zapraszam również do lektury Praktyczne zastosowanie Remarketingu cz. II - listy remarketingowe

informacje Paulina Wiktorska

Na co dzień pracuję jako Certyfikowany Specjalista Google AdWords oraz Google Analytics wspierając marki w budowaniu strategii kampanii SEM. Po godzinach rozwijam własny projekt www.adwords360.pl, będący kontynuacją mojej książki "AdWords 360° – Katalog Skutecznych Kampanii", która ukazała się na rynku w grudniu 2015 roku.