Obecnie 142 forumowiczów jest online
Obecnie 142 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Połączenia telefoniczne w AdWords - 7 rzeczy, które musisz wiedzieć!

1. Jak wyświetlać w reklamach numer telefonu?

 

Jeśli chcesz, by przy Twoich reklamach wyświetlany był numer telefonu możesz skorzystać z rozszerzenia połączeń na koncie AdWords lub uruchomić kampanię “Tylko połączenia”.

 

W przypadku użycia rozszerzenia połączeń numer telefonu będzie wyświetlany jako dodatkowy element (rozszerzenie) przy Twoich reklamach.

 

Kampania “Tylko połączenia” pozwala natomiast na nawiązywanie połączenia po kliknięciu nie tylko w ikonę słuchawki, ale również w nagłówek reklamy i nie pozwala na przejście do strony WWW, ale wraz z reklamą jest prezentowany wyświetlany adres URL. Kampania “Tylko połączenia” umożliwia wyświetlanie reklam tylko na urządzeniach zdolnych do wykonywania połączeń telefonicznych.

 

Jeśli chcesz skonfigurować rozszerzenie połączeń w istniejącej kampanii po zalogowaniu na konto AdWords przejdź na kartę Rozszerzenia i z listy dostępnych rozszerzeń wybierz “Rozszerzenia połączeń”.

 

Podczas konfigurowania rozszerzenia możesz między innymi zdefiniować harmonogram dla rozszerzenia oraz zdecydować czy korzystać z numeru Google do przekazywania połączeń

 

W przypadku gdy zdecydujesz się na kampanię Tylko połączenia przejdź na kartę Kampanie, kliknij przycisk +KAMPANIA i wybierz typ kampanii “Tylko sieć wyszukiwania”, a następnie podtyp “Tylko połączenia”. Numer telefonu oraz dodatkowe opcje skonfigurujesz podczas tworzenia pierwszej reklamy.

 

 

2. Co to jest numer Google do przekazywania połączeń?


konfiguracja numeru przekierowania Google w rozszerzeniu połączeń.png

Konfigurowanie rozszerzenia połączeń w standardowej kampanii na sieć wyszukiwania

 

Podczas konfigurowania rozszerzenia połączeń lub tworzenia reklamy w kampanii “Tylko połączenia” możesz wybrać czy chcesz korzystać ze swojego numeru telefonu czy z numeru  Google do przekazywania połączeń.

 

Numer Google do przekazywania połączeń to specjalny numer przekierowania przez który nastąpi połączenie z Twoim numerem w celu umożliwienia śledzenia informacji o połączeniu oraz śledzenia konwersji.

 

Numer ten jest bezpłatny (rozpoczyna się od 800) zarówno dla Ciebie, jak i dzwoniącego.

 

Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z numeru Google do przekazywania połączeń pamiętaj, że nie jest to stały numer przypisany tylko dla Ciebie i może on się zmieniać.

 

Poza tym numer ten może nie zawsze wyświetlać się przy Twojej reklamie na komputerach stacjonarnych (nawet jeśli wyświetli się rozszerzenie połączeń) jeśli dana grupa reklam nie otrzymała w ciągu ostatnich 4 tygodni odpowiedniej liczby kliknięć.

 

 

3. Gdzie może być wyświetlany numer telefonu?

 

Gdy korzystasz z numeru Google do przekazywania połączeń numer ten może się wyświetlić zamiast Twojego numeru telefonu w reklamach na komputery stacjonarne lub tablety, gdy wraz z reklamą zostanie wyświetlone rozszerzenie połączeń.

 

reklama-z-numerem-przekierowania.png 

Standardowa reklama tekstowa z rozszerzeniem połączeń i numerem Google do przekazywania połączeń.

 

Natomiast w przypadku wyświetlenia reklam na smartfonie - zarówno dla reklam typu “Tylko połączenia”, jak i w przypadku standardowych reklam z rozszerzeniem połączeń - internauci zobaczą Twój numer telefonu, a dopiero po kliknięciu reklamy (dla reklam tylko połączenia) lub ikonki słuchawki na ekranie wybierania numeru pojawi im się numer Google do przekazywania połączeń (jeśli korzystasz z tej opcji).

 

reklama-mobilna-tylko-polaczenia.png

Reklama mobilna typu “Tylko połączenia” - kliknięcie słuchawki lub nagłówka reklamy otwiera ekran wybierania numeru

 

 reklama-mobilne-rozszerzenie-polaczen.png

Reklama mobilna z rozszerzeniem połączeń - kliknięcie słuchawki otwiera ekran wybierania numeru, ale wciąż możliwe jest przejście do witryny po kliknięciu nagłówka reklamy4. Jak mierzyć konwersje z połączeń telefonicznych?

 

Pomiar konwersji pochodzących z połączeń telefonicznych możliwy jest tylko wówczas, gdy korzystasz z numeru Google do przekazywania połączeń.

 

Podczas konfiguracji rozszerzenia połączeń - jeśli wybierzesz opcję by korzystać z numeru Google do przekazywania połączeń - w opcjach zaawansowanych pojawi Ci się dodatkowa opcja, która pozwoli na przypisanie konwersji do połączeń telefonicznych.

 

konfiguracja konwersji telefonicznych.png 

Zaawansowane ustawienia rozszerzenia połączeń

 

Podobnie w przypadku konfigurowania reklamy w kampanii “Tylko połączenia” - przy czym tutaj nie ma opcji zaawansowanych.

 

Możesz wybrać domyślną konwersję dla połączeń telefonicznych “Połączenia z reklam” lub wcześniej utworzyć własną w Narzędzia -> Konwersje.

 

Pamiętaj, że konwersja zostanie policzona nie gdy nastąpi kliknięcie numeru telefonu, tylko gdy nastąpi połączenie, które trwało co najmniej określoną w konfiguracji konwersji liczbę sekund (domyślnie 60 sekund).

 

Poniżej prezentuję całą procedurę konfiguracji konwersji dla połączeń telefonicznych. Aby rozpocząć przejdź do Narzędzia > Konwersje i kliknij przycisk +KONWERSJA.

 

konfiguracja konwersji telefonicznych - 1.png

Konfigurowanie nowej konwersji do mierzenia połączeń telefonicznych

 

 

konfiguracja konwersji telefonicznych - 2.png 

Wybór rodzaju konwersji, którą chcemy mierzyć

 

 

 konfiguracja konwersji telefonicznych - 3.png

Konfigurowanie szczegółów konwersji z połączeń telefonicznych

 

 

5. Jakie inne typu konwersji związanych z połączeniami telefonicznymi można mierzyć?

 

Oprócz konwersji pochodzących z połączeń telefonicznych nawiązanych z reklam możesz dodatkowo śledzić dwa typy konwersji związanych z połączeniami:

  • połączenia telefoniczne nawiązane ze strony WWW,
  • oraz kliknięcia numerów telefonów na Twojej mobilnej stronie WWW.

 

Pierwszy rodzaj konwersji występuje wówczas, gdy korzystasz z numeru Google do przekazywania połączeń i umieścisz na swojej stronie WWW specjalny kod javascript, który podmieni Twój numer telefonu na numer Google do przekazywania połączeń, gdy ktoś wejdzie na Twoją stronę WWW z reklamy AdWords. Po ręcznym wybraniu numeru Google do przekazywania połączeń i nawiązaniu połączenia będzie mogła zostać zliczona konwersja.

 

Drugi typ konwersji również wymaga instalacji odpowiedniego tagu na stronie WWW i pozwala na śledzenie konwersji gdy ktoś odwiedzając na smartfonie Twoją mobilną stronę WWW kliknie w numer telefonu tam zamieszczony w calu nawiązania połączenia. W tym przypadku konwersją będzie samo kliknięcie numeru, a nie nawiązanie połączenia i tu nie jest wymagane korzystanie z numeru Google do przekazywania połączeń.

 

 

6. Gdzie znaleźć dane o konwersjach z połączeń telefonicznych oraz szczegóły połączeń telefonicznych?

 

W celu wyświetlenia danych dotyczących konwersji z połączeń telefonicznych możesz skorzystać z segmentu Konwersje > Nazwa konwersji dostępnego na kartach standardowych raportów (Kampanie, Grupy reklam, Reklamy, Słowa kluczowe) lub przejść do narzędzia Konwersje na karcie Narzędzia.

 

Pamiętaj, że konwersją w przypadku połączenia telefonicznego będzie rozmowa, która trwała przynajmniej tyle czasu ile zostało określone w konfiguracji konwersji. Krótsze rozmowy nie będą tu wykazane.

 

Jeżeli chcesz poznać szczegółowe dane dotyczące połączeń, które zostały wykonane z wykorzystaniem numeru Google do przekazywania połączeń znajdziesz je na karcie Wymiary po wybraniu widoku “Szczegóły połączeń”.

 

Jeśli po wejściu do tego widoku nie widzisz żadnych danych spróbuj zwiększyć zakres dat. Może się też tak zdarzyć, że w wybranym przedziale dat nie nastąpiło żadne zarejestrowane połączenie.


wymiary - szczegoly polaczen.png

Szczegóły połączeń z numerem Google do przekazywania połączeń dostępne na karcie Wymiary

 

Standardowo w raporcie tym znajdziesz między innymi czas rozpoczęcia i zakończenia połączenia, jego stan, czas trwania, typ i źródło połączenia.

 

Jeżeli masz tak skonfigurowaną swoją witrynę by również na niej po kliknięciu w reklamę wyświetlany był numer Google do przekazywania połączeń w źródłach połączeń może pojawić się także Twoja witryna.

 

 

7. Gdzie znaleźć dane o ilości wyświetleń Twojego numeru telefonu i numeru Google do przekazywania połączeń?

 

Oprócz omówionych już wcześniej danych związanych z konwersjami z połączeń telefonicznych i danych dotyczących szczegółów połączeń masz możliwość wyświetlić dane dotyczące ilości wyświetleń i kliknięć Twoich numerów telefonów, które zostały wyświetlone wraz z rozszerzeniem połączeń.

 

W celu wyświetlenia tych danych należy przejść na kartę “Rozszerzenia reklam” i wybrać z listy Rozszerzenia połączeń.

 

Wartości, które widnieją w kolumnie “Kliknięcia” nie odnoszą się do kliknięć Twojego rozszerzenia, tylko ogólnie informują o ilości kliknięć reklamy.

 

Żeby dowiedzieć ile razy był kliknięty numer telefonu w rozszerzeniu musisz użyć segmentu “Typ kliknięcia”. Jeśli Twoje rozszerzenie połączeń było wyświetlane na urządzeniu mobilnym zdolnym do wykonywania połączeń wówczas zobaczysz w raporcie wiersz “Reklamy typu „kliknij, aby połączyć” w sieci komórkowej” - wartość w kolumnie kliknięcia dla tego wiersza odzwierciedla liczbę kliknięć Twojego rozszerzenia połączeń.

 

Segmentu “Typ kliknięcia” możesz użyć również w standardowych raportach na kartach Kampanie, Grupy reklam, Reklamy i Słowa kluczowe.

 

Jeżeli korzystasz z numeru Google do przekazywania połączeń na kartach Kampanie i Grupy reklam możesz włączyć dodatkowo kilka kolumn, które będą Cię informować o ilości wyświetleń numeru przekierowania oraz ilości nawiązanych połączeń.

 

W tym celu należy przejść na odpowiednią kartę (Kampanie lub Grupy reklam) kliknąć Kolumny i przejść do modyfikacji kolumn, a następnie odszukać grupę “Szczegóły połączeń” i wybrać dane, jakie Cię interesują.


kolumny szczegoly polaczen.png

Dostosowanie kolumn na karcie Kampanie i Grupy reklam w celu wyświetlania szczegółów połączeń telefonicznych

 

Należy pamiętać, że dane w kolumnie “Połączenia telefoniczne” nie będą się pokrywać z tym co zobaczymy w wierszu “Reklamy typu „kliknij, aby połączyć” po wybraniu segmentu “Typ kliknięcia”, gdyż nie każde kliknięcie kończy się połączeniem. A zatem ilość połączeń telefonicznych będzie zazwyczaj mniejsza niż ilość kliknięć rozszerzenia połączeń.

 

Natomiast ilość połączeń będzie zawsze większa niż ilość konwersji z połączeń telefonicznych z reklam, gdyż nie każde połączenie będzie konwersją.Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu będziesz mieć pytania zachęcam do ich zadawania w komentarzach pod artykułem.

 

informacje Tomasz Ciepłucha

Cześć, mam na imię Tomek i jestem specjalistą od AdWords, Analytics i GTM oraz Certyfikowanym Trenerem AdWords. Jeżeli szukasz indywidualnego wsparcia, profesjonalnej konsultacji dla Twojej firmy lub jesteś zainteresowany szkoleniem w zakresie produktów reklamowych Google skontaktuj się ze mną!