Obecnie 217 forumowiczów jest online
Obecnie 217 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Optymalizacja prędkości ładowania strony mobilnej

Prędkość ładowania się strony ma bardzo duży wpływ na satysfakcję klienta z użyteczności strony oraz na liczbę konwersji. Badania przeprowadzone na ponad 10 000 stron mobilnych wykazują, że większość witryn nie spełnia podstawowych wymagań, a średni czas ładowania się strony w sieci 3G wynosi 19 sekund*.

 

Wolno ładujące się strony frustrują klientów i negatywnie wpływają na postrzeganie strony przez użytkowników.

Dodatkowo:

 

 • Ponad połowa klientów opuści stronę, jeśli nie załaduje się ona w ciągu 3 sekund,
 • 3 na 4 witryny ładują się dłużej niż 10 sekund, a ich średni czas ładowania to 19 sekund,
 • Choć istnieje kilka czynników wpływających na dochody, właściciele stron, których witryny ładują się w ciągu 5 sekund, mogą uzyskać dwukrotnie większy dochód z reklam mobilnych niż ci, których witryny ładują się w ciągu 19 sekund.

 

Powyższe przykłady pokazują, jak ważna jest szybko ładująca się strona mobilna. Spójrzmy, co powoduje jej spowolnienia.

 

Główne przyczyny długo ładującej się strony:

 

 • Ciężkie zdjęcia - zdjęcia potrafią zajmować do 63% średniej wagi strony, dlatego należy je kompresować i używać odpowiednich formatów. Najlepiej sprawdzają się formaty wektorowe, które są niezależne od rozdzielczości i skali, dlatego sprawdzają się dobrze na wielu urządzeniach.

 

 • Niezoptymalizowane czcionki - 50% stron używa niestandardowej czcionki. Mimo, że czcionki mają kluczowe znaczenie dla projektu strony, każda dodatkowa czcionka to kolejny zasób. Dlatego najlepiej używać standardowej czcionki w tekście, a niestandardowej jedynie w nagłówkach.

 

 • Niepotrzebne pobieranie danych - strony zbyt często zawierają zasoby, które są niepotrzebne, a nawet obniżają ich wydajność, nie wnosząc przy tym żadnej dodanej wartości dla użytkownika ani strony, na której się znajdują.

 

 • Rozmiar pobieranych danych - informacje zajmują dużo miejsca, a pliki nie są kompresowane, dodatkowo ciężkie kody JavaScript spowalniają stronę, dlatego należy ich używać tylko tam, gdzie jest jedynym rozwiązaniem.

Jak ulepszyć działanie swojej strony?

 

 • Najważniejsze dane powinny ładować się w ciągu 3 sekund. Klienci nie oczekują od reklamodawcy pełnej treści, ale te najważniejsze informacje powinny być widoczne w jak najkrótszym czasie.

 

 • Zmniejszenie liczby zapytań -  im mniej zapytań między stroną a wyszukiwarką, tym szybsze ładowanie.

 

 • Zmniejszenie wagi strony - załadowanie 1.49 MB trwa co najmniej 7 sekund, natomiast przy szybkim 3G, 816 KB załaduje się całkowicie już w 4 sekundy. Dla porównania, strona główna Google waży 550 KB i ładuje się w 3 sekundy.

Jak najlepiej sprawdzać prędkość ładowania się strony?

 

Sprawdzając nasze strony często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak długo się ładują, ponieważ wczytujemy je w sieci Wi-Fi. Dodatkowo, nasze urządzenie zapamiętuje część informacji, w przypadku kiedy odwiedzaliśmy stronę wcześniej. Nie oddaje to prawdziwego środowiska w jakim użytkownik znajduje się szukając informacji na co dzień.

 

Najlepsze praktyki sprawdzania stron:

 

 1. Używanie okna incognito (Chrome) - dzięki temu zmusimy system do przeładowania całej strony;
 2. Wyłączenie Wi-Fi i użycie sieci 3G pozwoli nam na lepsze odtworzenie środowiska użytkownika będącego “w biegu”;
 3. Narzędzia, które oprócz informacji jak długo ładuje się nasza strona, wskażą nam obszary do poprawy:
  1. PageSpeed Insights 
  2. Test My Site

 

Klient w drodze oczekuje otrzymania informacji dużo szybciej, dlatego na pewno doceni fakt, że usługodawca szanuje jego czas, dostosowując prędkość ładowania się witryny. Dlatego warto regularnie sprawdzać i pracować nad swoją stroną.