Obecnie 290 forumowiczów jest online
Obecnie 290 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Opłaty za publikację wizytówek na Mapach Google – nie daj się nabrać!

Korzystanie z usługi Google Moja Firma jest całkowicie bezpłatne, a mimo to część przedsiębiorców trafia na nieuczciwe firmy, które pobierają opłaty za utworzenie i utrzymanie wizytówki na Mapach Google. Dowiedz się jak zorientować się, że masz do czynienia z naciągaczem i jak zareagować w takim przypadku.

 

Zwykle zaczyna się to w taki sposób. Dzwoni telefon, a przyjazny głos w słuchawce mówi: "Dzień dobry dzwonię w sprawie przedłużenia publikacji wpisu Państwa firmy na Mapach Google. Widzę, że właśnie kończy się Państwu opłacany od zeszłego roku abonament na usługę. Teraz możemy go przedłużyć w promocyjnej cenie. To właściwie tylko formalność, rozumiem, że Pan się zgadza?"

 

stop-634941_1920.jpgZdjęcie: Pixabay

Głos w słuchawce jest dobrze zorientowany. Zna nazwę naszej firmy, jej lokalizację, wie, że mamy wizytówkę na Mapach Google. Jeśli nieświadomie zgodzimy się na skorzystanie z prezentowanej w ten sposób usługi po kilku dniach w naszej skrzynce pocztowej pojawi się faktura zobowiązująca nas do zapłacenia kilkuset złotych za coś co w rzeczywistości jest zupełnie bezpłatne.

 

Google nie pobiera opłat za korzystanie z usługi Google Moja Firma, a każdy z przedsiębiorców może samodzielnie wypełnić wizytówkę swojej firmy treścią i dbać o jej aktualność i poprawność wprowadzonych danych. Nie ma również konieczności przedłużania w żaden sposób jej ważności - raz wprowadzona wizytówka będzie obecna na Mapach bezterminowo.

Google-Moja-Firma-opłaty.pngGoogle nie pobiera opłat za korzystanie z usługi Google Moja Firma.

Oczywiście jeśli nie mamy czasu na redagowanie treści wizytówki możemy zlecić to zadanie komuś innemu, ale lepiej w tej kwestii zwrócić się do kogoś zaufanego np. do osoby, która zajmuje się w naszej firmie marketingiem. Na pewno nie należy przekazywać pełnych praw do zarządzania naszą wizytówką osobom spoza naszej organizacji i staranie dobierać firmy zewnętrzne do współpracy.

 

Jakich firm należy się wystrzegać?

 

Poniżej wskazałem kilka cech charakterystycznych dla rozmowy z firmą, co do której intencji można mieć wątpliwości. Wystąpienie nawet jednej z nich powinno zapalić w naszej głowie ostrzegawcze światełko.

 

Cechy charakterystyczne podejrzanej rozmowy:

 

1. Dzwonię do Pani/Pana w imieniu Google!

 

Rozmówca podaje na początku rozmowy nazwę Google. Nie musi mówić wprost, że dzwoni bezpośrednio z Google, ale często powołuje się na współpracę z Google nie dając jednocześnie możliwości zweryfikowania tego partnerstwa.

 

Google prowadzi program partnerski dla agencji interaktywnych, które zarządzają kampaniami reklamowymi Google AdWords w imieniu innych przedsiębiorców, ale każdą z firm z tego programu można znaleźć w wyszukiwarce partnerów na stronie https://www.google.com/partners/ Jeśli ktoś dzwoni do nas z firmy, która nie figuruje w tym spisie nie powinien powoływać się na współpracę z Google.

 

2. Właściwie to my się znamy, nawet już robiliśmy wspólne interesy!

 

W rozmowie może pojawić się nawiązanie do wcześniej opłaconej faktury. Często jest tak, że takie zdarzenie nie miało miejsca, a ta informacja ma jedynie spowodować, że szybciej pozbędziemy się ewentualnych wątpliwości. Warto w takim przypadku dopytać o dokładne dane – **bleep** firmy, datę wystawienia faktury, jej numer i na tej podstawie sprawdzić czy faktycznie transakcja miała już miejsce i czy współpracowaliśmy z firmą, której przedstawiciel się do nas odzywa.

 

3. To nie są przecież duże pieniądze!

 

Kwota na fakturze zazwyczaj nie jest wysoka, chodzi oczywiście o to, żeby mogła zostać zaakceptowana bez zbędnej zwłoki. Zdaje się, że wśród naciągaczy przyjęło się, że graniczną wartością do szybkiej akceptacji jest sto złotych netto i stąd często na fakturach za rzekome usługi pojawia się kwota 123 zł brutto.

 

4. Ta oferta to prawdziwe last minute!

 

Kolejny typowy chwyt to zwrócenie w rozmowie uwagi na to, że oferta jest ograniczona czasowo. Rzekomy abonament kończy się zazwyczaj w ciągu kilku najbliższych dni lub nawet godzin. Postawiony pod presją czasu przedsiębiorca lub jego pracownik szybciej podejmie decyzję bez zastanowienia.

 

5. Na pewno będzie Pan/Pani na pierwszym miejscu!

 

To ukłon w stronę faktycznych potrzeb przedsiębiorców. Któremu z nich nie zależy na jak najlepszej widoczności w wynikach wyszukiwania? Jednak pierwsze miejsce w wynikach to nie jest coś co można osiągnąć przez opłacenie abonamentu firmie, która potrafi jedynie wystawić nam fakturę na „Wpis do bazy firm i przedsiębiorców”. (taka jest często treść faktury, która ląduje na biurku nieświadomego przedsiębiorcy).

 

Co zrobić w sytuacji kiedy odbierzemy podejrzany telefon?

 

Najprostszym rozwiązaniem jest zakończenie rozmowy kiedy tylko wzbudzi ona nasze podejrzenia. Google nie pobiera opłat za korzystanie z usługi Google Moja Firma i odłożenie słuchawki w czasie takiej rozmowy na pewno nie zagrozi obecności naszej firmy na Mapach.

 

Jeśli podejrzewamy oszustwo i chcemy pomóc innym, którzy mogą w przyszłości stać się ofiarą tego procederu warto podjąć próbę uzyskania jak największej ilości informacji i opisania sytuacji na naszym forum (najlepiej w kategorii Spam i Naruszenia Zasad). Forum jest na bieżąco monitorowane przez pracowników Google i post na pewno zostanie zauważony, a sprawa przekazana do wyjaśnienia.

 

Być może trafiliście już na inne sposoby stosowane w takich przypadkach przez nieuczciwych sprzedawców? Zachęcam do podzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach pod artykułem – to może być skuteczny sposób na ograniczenie tego procederu.

 

Więcej informacji dotyczących umieszczania informacji o firmie w Google znajdziecie tutaj - https://support.google.com/business/answer/3038177?hl=pl

 

Paweł Bilczyński

informacje Paweł Bilczyński

Pomagam przedsiębiorcom i organizacjom odnieść sukces w sieci. Po prostu staram się być dla nich jak najlepszym przewodnikiem w zakamarkach internetu. Od początku mojej pracy dużo czasu poświęcam edukowaniu swoich klientów. Jestem certyfikowanym trenerem Google AdWords. Od 2015 roku doradzam przedsiębiorcom i szkolę studentów w ramach programu edukacyjnego Google - Internetowe Rewolucje. Mieszkam i pracuję w Katowicach. Wolny czas spędzam w górach, jestem przewodnikiem beskidzkim.

Komentarze
przez Moto P
kwietnia 2016

ppc system poznan.jpg

Spoiler
PPC SYSTEM POZNAŃ

 

WItam, 

PPC SYSTEM bierze pieniądze za "pozycjonowanie" profilu Google Moja firma. Jest to możliwe  ?

przez Tadeusz U
maja 2016

Witam,

Odebralismy dziś w firmie podejrzany dla mnie telefon.

Pani podając się na serwis google  zapronowła za opłatą 340 zł kontynuację wizytówki w Mapach Google,

która według niej od tego roku przestaje być bezpłatna.

Odmówilismy współpracy, więc Pani stwierdziła, że wizytówka zostanie usunieta.

O ile dobrze zapisłam dzwoniono z numeru: 616664716.

Pozdrawiam

 

przez Najlepszy Współtwórca Dominik Myślak Najlepszy Współtwórca
maja 2016

Tadeusz bardzo dobrze zareagowałeś. Wizytówki nadal są bezpłatne.

przez Mariusz M
maja 2016

Dzwoniła dziś Pani i mówiła, że kończy się czas promocji (36 miesięcy) na bezpłatne wyświetlanie pinezki. Można wykupić bezterminowe wyświetlanie za jedyne 340 zł (czy coś takiego). Przysyłają nawet (oprócz faktury) pismo z gwarancją, że już więcej na pewno nie będzie pobierana połata. :-)    Podejrzewałem, że to ściema i nie wiem, czy nie zgłaszać tego Policji jako próba oszustwa.Tym razem z numeru 61 666 47 53.

przez Najlepszy Współtwórca Dominik Myślak Najlepszy Współtwórca
maja 2016

Mariusz to na pewno oszustwo.

przez BungyBoy2910
czerwca 2016

Do nas też przed chwilą zadzwonili z PCC System oferując przedłużenie wizytówki na kolejne 5 lat. Na moje stwierdzenie, że przecież nigdy wczesniej nie korzystaliśmy z ich usług, padły słowa a bo wcześniej był rok darmowy a teraz dobiega końca i trzeba przedłużyć jak się chce mieć wizytówkę z mapką. A że ja palcem nie byłam robiona i liznęłam trochę o google i pozycjonowaniu, wiem, że ta usługa jest bezpłatna. Miesiąc temu sama ja uaktualniałam, dodawałam zdjęcia i nowy adres itp. IDIOCI myślą, że ponaciągają firmy...

przez BungyBoy2910
czerwca 2016

Zapomniałam dodać. Podczas przedstawiania się ich nazwę wymawiają szybko, bez zrozumienia ale dodają, że są autoryzowanym partnerem GOOGLE!!!!!! 

przez Miro N
czerwca 2016
a oto wiadomość jaką dostałem: Szanowni Państwo, W nawiązaniu do dzisiejszej rozmowy telefonicznej przesyłam Państwu ofertę reklamy naszej firmy. Proszę się zastanowić nad frazami, po których chciałby Pan być wyszukiwany przez klientów, Zgodnie z ustaleniami zadzwonię do Pana w poniedziałek, tj. 20,06.16 by powrócić do tematu. Krajowy Rejestr Przedsiębiorstw to Firma dzięki której poszerzają Państwo swoje możliwości dotarcia do klientów i przekazania im że są Państwo wiarygodnym i solidnym przedsiębiorstwem. W kwocie jednorazowej opłaty którą proponujemy otrzymują Państwo: · Rozszerzenie konta Google + Google Maps Google Moja Firma – dzięki rozszerzeniu tych kont otrzymają Państwo możliwość pełnego przedstawienia danych teleadresowych, oferty wraz z mapą dojazdu dzięki temu klient łatwiej do Państwa dotrze i bez wchodzenia na stronę internetową dowie się o Państwa ofercie. · Profesjonalna galeria zdjęć, mapka lokalizacyjna – przedstawienie graficzne Państwa możliwości oraz mapa dojazdu z nawigacją GPRS działająca na wszystkich urządzeniach mobilnych dzięki czemu 95% osób dotrze do Państwa bez najmniejszego problemu. · Pomoc informatyka i grafika w doborze odpowiedniej treści i szaty graficznej - nasi graficy oraz informatycy pomogą Państwu w doborze odpowiednich zdjęć oraz formy graficznej wizytówki oraz pozostaną do Państwa dyspozycji w każdej kwestii dotyczącej wizytówki przez cały okres jej ważności. · Darmowy dostęp do panelu zarządzania wizytówką – na Państwa życzenie przekażemy dane dostępowe do wizytówki którą dla Państwa zaktualizujemy dzięki czemu będą mogli Państwo samodzielnie aktualizować swoją wizytówkę. · Możliwość sprawdzenia swojego statusu w Krajowym Rejestrze Przedsiębiorstw – mogą Państwo skontaktować się z naszą infolinią i sprawdzić swój status w Krajowym Rejestrze Przedsiębiorstw jak i kontrahentów z którymi chcą Państwo podjąć współprace. · Dwa lat wyświetlania wpisu i wizytówki – od dnia opłacenia usługi przez najbliższe 24 miesiące nie będą musieli Państwo ponosić dodatkowych opłat. · Trzy frazy kluczowe dzięki którym będziecie Państwo wyświetlani na pierwszej stronie wyszukiwarki (na jednej z pierwszych 7 pozycjach) – wybrane frazy ustalane podczas rozmowy z konsultantem. · Certyfikat Krajowego Rejestru Przedsiębiorstw – dokument stwierdzający że są Państwo sprawdzonym przedsiębiorcą w Krajowym Rejestrze Przedsiębiorstw. A wszystko to jest dla Państwa w obniżonej cenie 289 zł Kosztu całkowitego na 24 miesiące
przez Tomasz W
września 2016

Witam dzwoni dzis do mnie kolejny raz facet z "Krajowego Rejestru Przedsiębiorstw " i probuje wylodzic 250zl ze kolejny rok wyswietlania nazyw mojej firmy w google. Czy google moze cos z tym zrobic? Naciagaja ludzi przez powolywanie sie na wspolprace z wami czyli google.pl. Frajer dzwonil do mnie z ppd tego numer telefonu

+48 12 350 66 58

 

 

przez RafalDziurowicz
października 2016

Mam pytanie co do właśnie wizytówki, bo widzę że temat jest śliski, sam aktualizuje dane firm za darmo - ale jeśli chodzi o profesjonalne zdjęcia, prowadzenie Google+ i analitykę/obsługę tejże wizytówki (bo oferuje im również AdWords), więc przy okazji jak sobie życzą to ustalam że się będę nią opiekować jeśli taką wolę wyrażają - więc, jeśli oferuje im wykonanie zdjęć i ogólnie obsługę tego medium (ale nie tylko), to czy jest to traktowane jako naruszenie zasad?

 

Przy czym, pobieram opłatę za zdjęcia a nie za dodanie/utrzymanie wizytówki, czy za zarządzanie seryjne wizytówkami można pobierać opłaty? (jest to owszem, darmowe medium, ale klieńci sami chcą żeby im to obsługiwać - szczególnie Ci starsi) - w związku z tym jakieś koncepcje jak świadczyć usługi w tym kierunku w zgodzie z wytycznymi Google?

przez Najlepszy Współtwórca Dominik Myślak Najlepszy Współtwórca
października 2016

Rafał jak najbardziej zarządzanie wizytówką, czy jej utworzenie to dla Ciebie usługa i jak za każdą usługę możesz mieć jakieś opłaty.

 

Natomiast problem jest, gdy jaka firma dzwoni i informuje, że aby wizytówka była AKTYWNA bądź za PRZEDŁUŻENIE WIZYTÓWKI trzeba zapłacić.

przez RafalDziurowicz
października 2016

Dziękuje Dominik za odpowiedź w temacie.

Wiesz, na różnych forach różne rzeczy czytam i dobrze jest się skonsultować bezpośrednio na forum, żeby ktoś zaraz nie zaczął mi wytykać łamania wytycznych Google.

Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam serdecznie.

przez quesney
października 2016

Firma PPC Systems dzwoniła niedawno z numeru ‎12 350 63 81 oraz 61 666 07 62.

Najpierw przedstawili się jako firma Google i zaoferowali nie stworzenie wizytówki, tylko bezterminowe przedłużenie jej ważności!

Jeden telefon był od Krzysztofa Warzechy, drugi od Pani Anny Woźniak, która po poinformowaniu, że podszywanie się pod firmę Google raczej nie jest OK i potwierdzeniu adresu (ul. Lechicka w Poznaniu) po prostu się rozłączyła.

 

Czy firma Google ma zamiar wyciągnąć jakieś konsekwencje wobec PPC Systems? Takie naruszanie wizerunku nie jest przecież Państwu na rękę.

przez RafalDziurowicz
października 2016

Czy zgłaszałeś to przez formularz kontaktowy?

Jeśli tak to agencja po weryfikacji moze otrzymać ostrzeżenie.

przez Monika b
listopada 2016

jak moge odzyskac swoją wizytówkę swojej firmy w google?

poprzedni wynajmujący lokal nie chce mi jej oddac pomimo iz od roku nie ma zadnego prawa do lokalu nie prowadzi w nim dzialalnosci 

Wizytowka jest zarejestrowana na prywatny mail poprzednika,

ja zarejestrowalam wizytowke poprzez firmowego maila zaznaczylam lokalizacje googlemap otrzymalam kod z google i po wpisaniu go otrzymalam informacje ze moja wizytowka jest zdublowana wizytowka innej firmy czyli poprzednika.

jak zgłaszam zmiany w wizytówce google zmienia dane np telefom i nazwe strony po czym po jakims czasie poprzednik cały czas potwierdza w google ze prowadzi działąlność w moim lokalu i google przywraca jego dane!!!!

 

i tak sie rok bawimy

 

co robic?

jak odzysakc wizytówkę firmy?

przez RafalDziurowicz
listopada 2016

Wypełnij formularz o przeniesienie praw do starej wizytówki, mozesz też skontaktować się z właścicielem aby sam wziął i przekazał Ci prawa do wizytówki.

przez Rafał G
listopada 2016

Dzien dobry

 

Firma Pcc System. Sprawa jak powyżej. Proponują płatna wizytówkę bo obecna wygasa. Ku przestrodze. 

przez M-garden D
listopada 2016
Następna firma oszukująca klientów
Daria Zawada

Starszy Specjalista ds. Pozycjonowania Google
 
 
tel.: 737-935-399
 
Zachowanie konsultanta jak w artykule. Powołuje się na Google oraz informuję o uaktualnieniu wizytówki o frazy kluczowe dla lepszej pozycji wizytówki w google. Po  15 min paplaniny informuje że usługa ta jest płatna 499 zł brutto oraz podesle kuriera do podpisania umowy. Aby klient nie zdążył zrezygnować szybki kurier z umową przyjezdza już kolejnego dnia.
Naszczescie wujek GOOGLE nigdy nie zawodzi w sprawie takich naciągaczy. Dzieki temu ustrzegłem się przed oszustami podającymi sie za partnerów google lecz nawet nimi nie są
przez RafalDziurowicz
grudnia 2016

Ja bym nie używał słowa oszukująca, sprzedaz prawa własności intelektualnej to nie oszustwo, a profesjonalnie wypełniona wizytówka przez agencje kosztuje :-)

przez Anna K
grudnia 2016

Właśnie odebrałam telefon z nr 61 666 01 83 z propozycją przedłużenia wyświetlania wizytówki na 5lat za kwotę 260 zł...

przez dakaro maniak
lutego 2017

Paweł B napisał(a):

Korzystanie z usługi Google Moja Firma jest całkowicie bezpłatne, a mimo to część przedsiębiorców trafia na nieuczciwe firmy, które pobierają opłaty za utworzenie i utrzymanie wizytówki na Mapach Google. Dowiedz się jak zorientować się, że masz do czynienia z naciągaczem i jak zareagować w takim przypadku.

 

Zwykle zaczyna się to w taki sposób. Dzwoni telefon, a przyjazny głos w słuchawce mówi: "Dzień dobry dzwonię w sprawie przedłużenia publikacji wpisu Państwa firmy na Mapach Google. Widzę, że właśnie kończy się Państwu opłacany od zeszłego roku abonament na usługę. Teraz możemy go przedłużyć w promocyjnej cenie. To właściwie tylko formalność, rozumiem, że Pan się zgadza?"

 

stop-634941_1920.jpgZdjęcie: Pixabay

Głos w słuchawce jest dobrze zorientowany. Zna nazwę naszej firmy, jej lokalizację, wie, że mamy wizytówkę na Mapach Google. Jeśli nieświadomie zgodzimy się na skorzystanie z prezentowanej w ten sposób usługi po kilku dniach w naszej skrzynce pocztowej pojawi się faktura zobowiązująca nas do zapłacenia kilkuset złotych za coś co w rzeczywistości jest zupełnie bezpłatne.

 

Google nie pobiera opłat za korzystanie z usługi Google Moja Firma, a każdy z przedsiębiorców może samodzielnie wypełnić wizytówkę swojej firmy treścią i dbać o jej aktualność i poprawność wprowadzonych danych. Nie ma również konieczności przedłużania w żaden sposób jej ważności - raz wprowadzona wizytówka będzie obecna na Mapach bezterminowo.

Google-Moja-Firma-opłaty.pngGoogle nie pobiera opłat za korzystanie z usługi Google Moja Firma.

Oczywiście jeśli nie mamy czasu na redagowanie treści wizytówki możemy zlecić to zadanie komuś innemu, ale lepiej w tej kwestii zwrócić się do kogoś zaufanego np. do osoby, która zajmuje się w naszej firmie marketingiem. Na pewno nie należy przekazywać pełnych praw do zarządzania naszą wizytówką osobom spoza naszej organizacji i staranie dobierać firmy zewnętrzne do współpracy.

 

Jakich firm należy się wystrzegać?

 

Poniżej wskazałem kilka cech charakterystycznych dla rozmowy z firmą, co do której intencji można mieć wątpliwości. Wystąpienie nawet jednej z nich powinno zapalić w naszej głowie ostrzegawcze światełko.

 

Cechy charakterystyczne podejrzanej rozmowy:

 

1. Dzwonię do Pani/Pana w imieniu Google!

 

Rozmówca podaje na początku rozmowy nazwę Google. Nie musi mówić wprost, że dzwoni bezpośrednio z Google, ale często powołuje się na współpracę z Google nie dając jednocześnie możliwości zweryfikowania tego partnerstwa.

 

Google prowadzi program partnerski dla agencji interaktywnych, które zarządzają kampaniami reklamowymi Google AdWords w imieniu innych przedsiębiorców, ale każdą z firm z tego programu można znaleźć w wyszukiwarce partnerów na stronie https://www.google.com/partners/ Jeśli ktoś dzwoni do nas z firmy, która nie figuruje w tym spisie nie powinien powoływać się na współpracę z Google.

 

2. Właściwie to my się znamy, nawet już robiliśmy wspólne interesy!

 

W rozmowie może pojawić się nawiązanie do wcześniej opłaconej faktury. Często jest tak, że takie zdarzenie nie miało miejsca, a ta informacja ma jedynie spowodować, że szybciej pozbędziemy się ewentualnych wątpliwości. Warto w takim przypadku dopytać o dokładne dane – **bleep** firmy, datę wystawienia faktury, jej numer i na tej podstawie sprawdzić czy faktycznie transakcja miała już miejsce i czy współpracowaliśmy z firmą, której przedstawiciel się do nas odzywa.

 

3. To nie są przecież duże pieniądze!

 

Kwota na fakturze zazwyczaj nie jest wysoka, chodzi oczywiście o to, żeby mogła zostać zaakceptowana bez zbędnej zwłoki. Zdaje się, że wśród naciągaczy przyjęło się, że graniczną wartością do szybkiej akceptacji jest sto złotych netto i stąd często na fakturach za rzekome usługi pojawia się kwota 123 zł brutto.

 

4. Ta oferta to prawdziwe last minute!

 

Kolejny typowy chwyt to zwrócenie w rozmowie uwagi na to, że oferta jest ograniczona czasowo. Rzekomy abonament kończy się zazwyczaj w ciągu kilku najbliższych dni lub nawet godzin. Postawiony pod presją czasu przedsiębiorca lub jego pracownik szybciej podejmie decyzję bez zastanowienia.

 

5. Na pewno będzie Pan/Pani na pierwszym miejscu!

 

To ukłon w stronę faktycznych potrzeb przedsiębiorców. Któremu z nich nie zależy na jak najlepszej widoczności w wynikach wyszukiwania? Jednak pierwsze miejsce w wynikach to nie jest coś co można osiągnąć przez opłacenie abonamentu firmie, która potrafi jedynie wystawić nam fakturę na „Wpis do bazy firm i przedsiębiorców”. (taka jest często treść faktury, która ląduje na biurku nieświadomego przedsiębiorcy).

 

Co zrobić w sytuacji kiedy odbierzemy podejrzany telefon?

 

Najprostszym rozwiązaniem jest zakończenie rozmowy kiedy tylko wzbudzi ona nasze podejrzenia. Google nie pobiera opłat za korzystanie z usługi Google Moja Firma i odłożenie słuchawki w czasie takiej rozmowy na pewno nie zagrozi obecności naszej firmy na Mapach.

 

Jeśli podejrzewamy oszustwo i chcemy pomóc innym, którzy mogą w przyszłości stać się ofiarą tego procederu warto podjąć próbę uzyskania jak największej ilości informacji i opisania sytuacji na naszym forum (najlepiej w kategorii Spam i Naruszenia Zasad). Forum jest na bieżąco monitorowane przez pracowników Google i post na pewno zostanie zauważony, a sprawa przekazana do wyjaśnienia.

 

Być może trafiliście już na inne sposoby stosowane w takich przypadkach przez nieuczciwych sprzedawców? Zachęcam do podzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach pod artykułem – to może być skuteczny sposób na ograniczenie tego procederu.

 

Więcej informacji dotyczących umieszczania informacji o firmie w Google znajdziecie tutaj - https://support.google.com/business/answer/3038177?hl=pl

 

Paweł Bilczyński


 

przez
lutego 2017

Czy można pozycjonować wizytówkę w Google Maps lub Google Moja Firma tak aby wyświetlenia były w pierwsze trójce firm wyświetlanych? Chodzi nie o organiczne wyniki wyszukiwania ale o wyniki te w ramce pojawiające się przy mapce google.

Pewna firma to oferuje. Jeśli się okaże, że tak nie można to napiszę która.

przez Grzegorz A
marca 2017

Witam 
Potwierdzam działanie firm wykorzystujących niewiedzę ludzi. 
Sam prowadzę niewielką agencję reklamową i miałem już dziesiątki telefonów odnośnie wpisu do google itd.
Ludzie nie wiedzą a firmy na tym żerują. Sam wiele razy spotkałem się z faktem iż proponowali mi aktualizacje strony za 799 zł mc albo stworzenie kampani w google za 1299 zł mc. Gdybym się nie zajmował reklamą to bym nie wiedział i może nawet nabrał bym się. 

przez Robert B
marca 2017

Potwierdzam, oszuści z tej "firmy" dzwonili z numeru 412 436 233

przez Jacek C
marca 2017

Dzisiaj zadzwonił telefon - z numeru 412 436 280 przedstawiając sie jako przedstawiciel firmy PCC System lub PPC System. Poinformował mnie, że moja wizytówka na mapach Google wkrótce przestanie sie wyświetlać i należy ponowić ofertę za kweote 280 zł + VAT i że taka faktura była wystawiona i opłacona przeze mnie rok temu.  . Na poczatku grałem osobę niezorientowaną w temacie wiec kontunuował wygadując coraz większe bzdury. Tak się składa, że od wielu lat siedzę w temacie i w/w wizytówkę zakładałem sobie sam w ramach Google moja firma. Często ją aktualizuję o nowe treści i zdjęcia. W pewnym momencie zapytałem dlaczego oszukuje ludzi i podszywa sie pod wykonawce usług, z którymi nigdy nie miał nic wspólnego.

Uważajcie !! oni doskonale wiedzą, że wiekszość właścicieli firm poprostu się na tym nie zna a dzwonią przeważnie do tych, których wizytówki faktycznie wyświetlają się początku listy i utrata tego miejsca może skutkować utratą wielu klientów.

Zastrzegam, że nazwa wymieniojej przeze mnie firmy była podana telefonicznie  przez rozmówcę i nie jestem w stanie tego zweryfikować.

przez Adam A
kwietnia 2017

Telefon z numeru 661 993 225 , proponują pozycjonowanie na 1-3 pozycji w wyszukiwaniach za kilkaset złotych na trzy lata.

Kiedy Pani uznała, że za bardzo interesuję się firmą, która to proponuje skomentowała moje zapytanie tak : " dobra tam już ... " po czym rozłączyła się natychmiast.

przez Przemek M
czerwca 2017

Właśnie miałem telefon z podobnej firmy..... i dzieki artykułowi - ponownie oddzwonili za kilka chwil mogłem inaczej kierować rozmowę.

Poniżej numer telefonu, z którego dzwoni przykładowa firma. +42-203-25-98. Pan w słuchawce twierdzi, że jest limit 7.000 wyświetleń i dzwoni z google. Po pytaniu a gdzie jest tak napisane, Pan mówi - "no ja tak mówię, to chyba logiczne, że jak jestem z google to wiem" po dodatkowym pytaniu: "skoro Pan o tym wie, to proszę o wskazanie, gdzie w warunkach jest informacja o limicie" - Pan rozłączył się.....

 

pozdrawiam

przez Pensjonat M
czerwca 2017

Już dwukrotnie miałem kontakt z tymi naciągaczami. Za pierwszym razem paniusia poinformowała mnie, że właśnie wysłała do mnie kuriera z fakturą za zamówioną usługę dotyczącą wizytówki. Nigdy nic nie zamawiałem, więc odesłałem paniusię z kwitkiem. Na koniec grożono mi komornikiemEmotikon: Szczęśliwy)). Drugo kontakt był dziś. Paniusia poinformowała mnie, że mija dwuletni okres prezentacji mojej wizytówki, którą opłaciłem wcześniej przez kuriera DPD ( jaka ilość szczegółów Emotikon: Szczęśliwy ). Poinformowałem ją, że wizytówki są bezpłatne i jeżeli nadal będzie uprawiać ten oszukańczy proceder skończy się na prokuratorze. Swoją drogą, dlaczego organy ścigania nie biorą się za tych oszustów?

przez Anna G
wrzesień

kolejni oszuści to lokalniprzewodnicy.com.pl chcą op;laty za przedłużenie umowy i uzupełnienie wizytówki na od roku do pięciu lat. Niestey dałam się nabrać Emotikon: Smutny

przez Jacek C
wrzesień

Lokalni Przewodnicy dzwonia do wszystkich.... do mnie też dzwonili.

Posłałem do diabła.

przez Dariusz
wrzesień

Witam

Mi firma webinar zaproponowała nową usługe od Google "google code" na moje nieszczeście dałem się wciągnąć w rozmowę i nawet niewiem jak to sie stało ale zwarłem umow telefoniczna na tąże usługe potwierdzając dane, a rozmowa była nagrywana. Rozmowa była 7.8.2017  dzisia 12.09.17 dostałem mail z warunkami umowy i faktórą na przwie 1400 zł. 

Ja taki ostrożny znający działania takich firm padłem ofiarą. Jdnym słowem dobra telematketerka. Ale do żeczy w trakcie rozmowy pamietam że prosiłem pania o przesłanie mi warunków umowy i samą umowę której nie otrzymałem a w mailu dostałem liste słów kluczowych. Do dzisiaj myślałem że temat umarł.

 

Pytanie co Teraz 

 

Uwaga 

ta firma to

webinar.waw.pl

Warszawa ul. Solec

przez Wioletta A
wrzesień

Witam,
pan z firmy PPC System wydzwania do mojej rodziny twierdząc że darmowy okres wizytówki się skończył dlatego powinniśmy w określonym czasie uiścić opłatę. Poproszony o przesłanie oferty drogą mailową już nieco inaczej werbalizuje swoją ofertę Emotikon: Szczęśliwy

'Szanowni Państwo, 
W nawiązaniu do rozmowy przesyłam w załączniku ofertę, o której rozmawialiśmy. Znajdują się tam szczegółowe informacje na temat usługi którą Państwu oferujemy. 
Poniżej przedstawiam najważniejsze informacje na temat kontynuacji oferty: 

- Szczegółowe dane teleadresowe oraz całościowy opis firmy. 
- Profesjonalna galeria zdjęć, mapka lokalizacyjna. 
- Pomoc informatyka i grafika w doborze odpowiedniej treści i szaty graficznej. 
- Darmowy dostęp do panelu zarządzania wizytówką. 
- Licznik odwiedzin klientów Państwa wizytówki 
- Status zweryfikowanej firmy lokalnej
- 5 fraz kluczowych, dzięki którym będą Państwo wyświetlani nie tylko po nazwie, ale po produktach oraz usługach jakie Państwo świadczą.
 
Wszystkie usługi dostają Państwo w obniżonej cenie tj.199 PLN Brutto – opłata jednorazowa na okres bezterminowy .  

Aktualny profil Państwa firmy

xxx
Poniżej znajdują się przykładowe profile stworzone przez naszą firmę: 

xxx
   
Google® certified partner:
Krzysztof Warzecha- 573 151 549
Pay Per Click System Sp. z o.o.
**bleep**: 7811904503 
REGON: 360354779 
KRS: 0000535766
infolinia 61-225-53-30
www.ppcsystem.pl'

przez CAMO P
wrzesień

Dzwoniono do mnie z numeru 56 475 60 29 (kierunek Toruń, chociaż Pan twierdził, że dzwoni z Poznania). Poprosiłem o ofertę na maila. Otrzymałem to:

Version:1.0 StartHTML:000000300 EndHTML:000005856 StartFragment:000002237 EndFragment:000005824 StartSelection:000002237 EndSelection:000005772 SourceURL:http://poczta.wp.pl/d665/listHTML.html?&zalf=Nowe&wid=12875&p=1.1&o2=138348&t=TEXT&st=HTML&ct=OEJJVA...

Dnia Piątek, 15 Września 2017 14:49 kjaworski@ppcsystem.pl <kjaworski@ppcsystem.pl> napisał(a)

 
Dzień dobry,
 
W nawiązaniu do naszej rozmowy przesyłam informację dotyczącą dalszego wyświetlania reklamy.
 
Oferujemy Państwu przedłużenie wyświetlania wizytówki firmy w wyszukiwarce Google (miejsca Google dla firm) , która ukazuje się poprzez słowa kluczowe oraz kategorie. Proponujemy Państwu również pełną obsługę wpisu.  

Obsługa wizytówki to:
-indeksowanie wpisu za pomocÄ… 10 fraz kluczowych i kategorii. Na bieĹĽÄ…co dodajemy poĹĽÄ…dane frazy kluczowe i pracujemy za ich pomocÄ… nad pozycjÄ… wpisu
-monitorowanie aktualności danych firmy i wprowadzanie ewentualnych zmian. Edycji podlegają WSZYSTKIE dane znajdujące się na wizytówce, łącznie z branżą i nazwą firmy
- profesjonalne wypełnienie profilu Państwa firmy w Google+
- dodanie do wizytówki zdjęć. 
- podwyższenie pozycji Państwa wizytówki. Uzupełniamy i indeksujemy wizytówkę tak, aby była ona jak najbardziej atrakcyjna dla robotów sieciowych, których wejścia w znacznym stopniu decydują o pozycji wpisu)
-dodanie komentarzy na temat działalności firmy. Zachęci to klientów do dodawania opinii o Państwa usługach oraz podwyższy pozycję wpisu
Informacje jakie może zawierać wizytówka i jej możliwe funkcje:
-dane teleadresowe
-mapka lokalizacyjna
-możliwość ustalenia trasy dojazdu
-przekierowanie na Państwa stronę internetową
-godziny otwarcia firmy
-statystyka najpopularniejszych godzin, w których odwiedzają Państwa klienci
-statystyka ocen wystawionych przez klientĂłw
-logo firmy
-zdjęcia z zewnątrz, z wnętrza oraz galeria pozostałych, dowolnych zdjęć, wirtualny spacer

Gdzie jest widoczna wizytĂłwka:
-bezpośrednio na wyszukiwarce Google z poziomu przeglądarki internetowej(wyświetla się ponad wynikami wyszukiwania)
-na mapach Google 
-z poziomu aplikacji na urządzeniach mobilnych (Mapy Google, Nawigacja Google, Miejsca Google)
 
 

Zmiany będą mogli Państwo wprowadzać samodzielnie poprzez panel sterowania, do którego otrzymają Państwo hasło i login. Można również zlecić zmianę lub dodanie treści konsultantowi  (telefonicznie lub drogą mailową). Dostęp do panelu sterowania zapewni Państwu również możliwość odpowiadania na komentarze  oraz sprawdzenia ilości wejść na Państwa wpis.
 
Opłata za optymalizację, weryfikację oraz obsługę konta jest jednorazowa na okres:

2 lat ( 24 miesiące )   wynosi 249 PLN BRUTTO

4 lat ( 48 miesięcy )  wynosi 299 PLN BRUTTO

5 lat ( 60 miesięcy )  wynosi 349 PLN BRUTTO

 PROSIMY ODPOWIEDZIEĆ NA TEGO MAILA W TERMINIE 7 DNI ROBOCZYCH.

Pozdrawiam

Kamil Jaworski
 
przykłady : 
 
przez Pensjonat M
wrzesień

Witam

W ostatnim czasie bardzo uaktywniły się dwie "firmy" - Lokalni Przewodnicy i PPC System. Z pierwszej firmy dzwoniono do mnie juz trzy razy, z drugiej dwa. Podstawowe oszustwo polega na tym, że na początku rozmowy informują, iż w związku z zawartą wcześniej umową na wyświetlanie wizytówki, proponują jej przedłużenie. Ja osobiście nigdy nie zawierałem takiej umowy i już na począrku wiem, że mam do czynienia z oszustami. Nie dajcie się nabierać.

przez Przystań P
październik

Seomotive rowniez prowadzi taki proceder,  jaki zostal opisany w artykule. 

przez Majster W
październik

 

 

Od rana mam dobry humor ...

Dzięki forum przypuszczalnie zaoszczędziłem prawie trzy setki !

Czy na forum odezwie się prawnik, który zaoferuje swoje usługi w odpowiedzi na  oferty w/w "działalności gospodarczych" ?

Ja czekam na taką ofertę, a pozostali ?

Dzwoniła z  "lokalni przewodnicy" z nr tel. +48775466347, podała nr kontaktowy: 882-733-135.


W kwocie jednorazowej opłaty którą proponujemy otrzymują Państwo:


• Rozszerzenie konta Google+ Google Maps Google Moja Firma

- dzięki rozszerzeniu tych kont otrzymają Państwo możliwość pełnego

przedstawienia danych teleadresowych, oferty wraz z mapą dojazdu dzięki

temu klient łatwiej do Państwa dotrze i bez wchodzenia na stronę

internetową dowie się o Państwa ofercie.

 

• Możliwość oflagowania  komentarzy i opinii - nie będą one wyświetlane jeżeli nie zostaną zaakceptowane.

 

• 8 słów kluczowych dzięki którym będziecie Państwo wyświetlani na pierwszej stronie wyszukiwarki Google.

Nie będą państwo wyszukiwani tylko po nazwie firmy, ale również poprzez frazy kluczowe związane ściśle z państwa działalnością.

Słowa kluczowe możemy oczywiście ustalić drogą mailową lub telefoniczną. 

 

 

• Profesjonalna galeria zdjęć, mapka lokalizacyjna - przedstawienie

graficzne Państwa możliwości oraz mapa dojazdu z nawigacją GPRS

działająca na wszystkich urządzeniach mobilnych dzięki czemu 98% osób

dotrze do Państwa bez najmniejszego problemu.


• Pomoc informatyka i grafika w dobraniu odpowiedniej treści i szaty

graficznej - nasi graficy oraz informatycy pomogą Państwu w dobraniu

odpowiednich zdjęć, formy graficznej wizytówki oraz pozostaną do

Państwa dyspozycji w każdej kwestii dotyczącej wizytówki przez cały okres

jej ważności.


• Darmowy dostęp do panelu zarządzania wizytówką - na Państwa

życzenie przekażemy dane dostępowe do wizytówki którą dla Państwa

zaktualizujemy dzięki czemu będą mogli Państwo samodzielnie

aktualizować swoją wizytówkę.


• Możliwość sprawdzenia ilości odwiedzin na państwa wizytówce.


• Trzy lata wyświetlania wpisu i wizytówki - od dnia opłacenia usługi

przez najbliższe 36 miesięcy nie będą musieli Państwo ponosić

dodatkowych opłat.

 

Koszt usługi jest jednorazowy i wynosi 249 zł Brutto na okres 3 lat całkowity aktywacyjny.

 

W razie pytań pozostaje do Państwa dyspozycji. 

 

Pozdrawiam Serdecznie!

Lokalni Przewodnicy 

telefon : 882-733-135

 

 

 

przez Biuro Z
grudzień

Szanowny Panie

 Przed chwilą odebrałam przesyłkę kurierską zaadresowaną na moją firmę,  płatą 299 zł . Ponieważ spodziewałam się kilku przesyłek, zapłaciłam kurierowi. Po otwarciu okazało się, że w środku jest faktura od firmy lokalni przewodnicy.com dotycząca usługi aktualizacji konta Google moja firma.

 Nie korzystałam z usług tej firmy i nie wyraziłam zgody na przesłanie oferty lub umowy. Niestety płatnośc u kuriera pozbawiła mnie możliwości odzyskania pieniędzy.

Jolanta Lignarska

biuro@chatacyborga.pl

 

przez Biuro Z
grudzień

Szanowny Panie

 Po zgłoszeniu telefonicznie i mailowo, że nie zamawiałam usługi aktualizacji konta Goodle Moja Firma w  firmie lokalniprzewodnicy.com ( przypomnienie: otrzymałam fakturę na kwotę 299 zł  - przesyłka zawierająca fakturę  była płatna u kuriera) otrzymałam zwrot pieniędzy na konto i anulację faktury.

Proszę o usunięcie poprzedniego wpisu.

Jolanta Lignarska

przez Mieczysław J
luty

Pracownicy Firmy PPC System wydzwaniają do kilku osób z mojej rodziny w sprawie "kończącego się okresu promocji wizytówki w mapach Google". 

Zapisałem sobie tym razem numer, w razie gdyby ktoś miał podobną sytuację. Generalnie polecam unikać typów.

Dobrze by było aby Google podjęło jakieś kroki w tych sprawach.

Nr telefonu to z którego tym razem dzwonili to: +48412436359.

 

Pozdrawiam 

przez Dariusz G
kwiecień

Proszę usunąć wszystkie wpisy dotyczące firmyEmotikon: Bardzo szczęśliwyariusz Gimżewski Usługi Slusarsko Spawalnicze .Adres ,nr tel.zdjecie na stronie.Firma nie istnieje od 2006 roku.Nie mam wiedzy jak to zrobić.Bardzo proszę usunąć wszelkie wpisy .Dziękuję

Dariusz Gimżewski.

 

przez Wojciech L
kwiecień

Kolejna firma działająca na pograniczu oszustwa i naciągactwa dzwoni bez przedstawiania się z numeru telefonu 56 475 61 83 i pyta czy jesteśmy zainteresowani dalszym kontynuowaniem wyświetlania wizytówki w Google Maps.

Co Google z tym robi? Jest tego dziadostwa coraz więcej.

przez Jacek C
kwiecień

Ponowna fala telefonów od naciagaczy. Poznańska firma Kuadraton (nie wiem czy dobrze napisałem ) i kolejna informacja o płatnosci za wizytówkę map google - nazywaja to pinezką. 270 zł - dożywotnio z gwarancja pierwszej strony..... To Św. Mikołaj przy tym jest sknerą.

Oczywicie się zgodziłem pod warunkiem, że najpierw usługa a potem płatność.......... usłyszałem bzdurne tłumaczenia, wykrety a potem odłozono słuchawkę.

przez APankowski
‎19-05-2018 13:09

Daliśmy sie nabrać firmę "lokalniprzewodnicy". Czy jest możliwosc wstap2018-02-14 22-50-03.jpgfaktury od oszustówienia na droge prawną ?