Obecnie 175 forumowiczów jest online
Obecnie 175 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Od czego zależy Wynik Jakości Słowa Kluczowego?

Proste puzzle, składające się z elementów takich jak historyczny współczynnik klikalności słowa kluczowego (CTR), historyczny CTR wyświetlanego adresu URL, historia konta, jakość strony docelowej, trafność słowa kluczowego/reklamy, trafność słowa kluczowego dla wyszukiwania, skuteczność geograficzna, skuteczność reklamy w witrynie. 
Proponuję, abyśmy dziś przeszli o jeden poziom wyżej i dorzucili trochę więcej elementów. Na obraz wpływa dodatkowych 7 głównych kawałków i jak w każdej układance, muszą one do siebie idealnie pasować. 

 

Nie jest istotne, czy zaczniemy od środkowego kawałka, czy najbardziej skrajnego, lecz musimy myśleć o obrazie, jako efekcie końcowym.

Ja natomiast zacznę moje puzzle od:

1) Średnia skuteczność słowa we wszystkich kontach AdWords


Pierwszy element polega na tym, iż bierzemy pod uwagę śr. CTR spośród wszystkich kont AdWords dla danego słowa kluczowego. Współczynnik CTR określa trafność reklamy, która widoczna jest w diagnostyce reklam. Dlaczego? Logicznym wydaje się być, że jeśli ludzie klikali w reklamę, musieli uważać ją za trafną. Jeśli słowo kluczowe ma niski CTR, wówczas trudno będzie osiągnąć wysoki Wynik Jakości, chyba że reklamodawca osiągnie bardzo dobre indywidualne wyniki. W tym przypadku posiadanie słowa kluczowego na stronie docelowej NIE jest wystarczające, by osiągnąć odpowiednią trafność. Okazuje się to być częstym nieporozumieniem, jeśli chodzi o trafność słowa kluczowego.

 

2) Skuteczność indywidualnego konta AdWords


Pasującym puzzlem do pierwszego, opisanego powyżej, jest skuteczność indywidualnego konta w porównaniu do średniej skuteczności wszystkich kont AdWords. Jeśli dane konto osiąga podobny wynik do średniej, wówczas jest to powodem utrzymywania tego samego Wyniku Jakości. Jeśli zaczyna działać skuteczniej i znajduje się ponad przecietną, wówczas wynik jakości może rosnąć. Pamiętajcie, iż pisząc o skuteczności, mam na myśli CTR.

Skuteczność konta jest niczym siatka. Każdy indywidualny element i jego skutczeność wpływa na pozostałe element. Teksty reklam, słowa kluczowe, grupy reklam, kampania oraz domeny - wzajemnie na siebie oddziałują. Im dłużej utrzymuje się niska skuteczność poszczególnych czynników, tym gorszy skutek może to wywrzeć na całym koncie. Można powiedzieć, że powstają “przerzuty” na inne konta. Dlatego też sugerujemy, aby usunąć z listy słowa kluczowe, które mają niską skuteczność.

Czasem może pomóc otwarcie nowego konta, jeśli obecne konto było źle zbudowanane i utrzymywane w takim stanie przez długi czas. Jednak należy pamiętać, iż przechowujemy dane dotyczące poszczególnych witryn. W związku z tym, jeśli witryna źle działa przez długi czas, nawet nowe konta będą pamiętały jej historię. Jednak warto mieć na uwadze, iż nowe słowa kluczowe i teksty reklam budują historię. Zmieniając tekst istniejącej reklamy, w rzeczywistości dla systemu jest to nowa reklama. Dlatego też “sparowanie Wyniku Jakości” może być zachwiane i część Wyniku Jakości zostanie skasowana. Jak poprzednio napisałem, jest to sieć Emotikon: Szczęśliwy W związku z tym zmiany będą oddziaływały na siebie wzajemnie.

3) Typ dopasowania


Do naszych puzzli znów wraca dopasowanie Emotikon: Szczęśliwy Jednak tym razem mam na myśli typ dopasowania słowa kluczowego. By określić Wynik Jakości słowa kluczowego, posługujemy się wyłącznie dopasowaniem ścisłym w wyszukiwarce. Przykładowo, jeśli ktoś ma słowo kluczowe “pizza noc”, to reklama może pokazać się na zapytanie “nocna pizzeria”. Jednak NIE wpłynie to na Wynik Jakości. Stanie się to wyłącznie przy zapytaniu “pizza noc”. Proszę nie myśleć,  że słowa kluczowe w dopasowaniu ścisłym lub do wyrażenia nie będą miały dobrej historycznej skuteczności.  Mam na myśli tylko to, że wyłącznie pojawienie się zapytania w dopasowaniu ścisłym pomaga okrelić Wynik Jakości.

Można zobaczyć dane skuteczności dopasowania ścisłego dla wszystkich słów kluczowych poprzez: zakładka Kampanie > zakładka Słowa Kluczowe > przycisk ”podziel” (widoczny pod wykresem) > typ dopasowania wyszukiwanych haseł. Spróbujcie już teraz!

 

4) Sieć


Skuteczność słowa kluczowego w dopasowaniu ścisłym używamy wyłącznie w wyszukiwarce Google, tj. Google.pl, Google.de itd. Wyniki Jakości w sieci reklamowej lub u partnerów wyszukiwania są przeliczane osobno dla każdej witryny w sieci reklamowej i partnerów wyszukiwania. Dlatego tez można mieć wyśmienitą skuteczność u partnerów wyszukiwania bez pozytywnego efektu w wyszukiwarce Google. Proszę pamiętać, iż w diagnostyce reklam pokazujemy Wynik Jakości tylko dla haseł w Wyszukiwarce Google.

5. Liczebność danych


Kolejnym elementem naszych puzzli jest liczebność, polegająca na odpowiedniej ilości danych do oceny słowa kluczowego. Często się zdarza, iż reklamodawcy mówią nam lub piszą “CTR dla tego słowa kluczowego to 33%! Dlaczego więc Wynik Jakości wynosi 4?”. Sprawdzając konto, może się okazać, iż CTR 33% jest dla kilku wyświetleń. Dlatego system nie jest w stanie określić Wyniku Jakości na wyższym poziomie.


To są nawjażniejsze, a zarazem podstawowe informacje o Wyniku Jakości. Przy uwzględnieniu wszystkich czynników, opisanych powyżej, może zdarzyć się sytuacja, w której słowo kluczowe nigdy nie osiągnie Wyniku Jakości 10, w szczególności gdy słowo jest ogólne, bądź wyświetlanie reklam powodują słowa, będące wynikiem modyfikacji haseł w dopasowaniu ogólnym itp. Najważniejszy jest współczynnik CTR. Mimo iż czasem Wynik Jakości = 10 może być nieosiągalny, to może okazać się, że dane słowo jest wyjątkowo skuteczne dla reklamodawcy.

6. Normalizacja wg pozycji.


W każdych puzzlach jest taki element, który swoim kształtem pasuje do wszystkiego, a zarazem do niczego :smileyhappy:

Ten punkt jest puzzlem, który brzmi tajemniczo i nie do końca wiadomo co z nim zrobić, jednak wyjaśnię, co mam tu na myśli.

AdWords dostarcza informacji nt. pozycji reklam. Odkąd reklamy pokazywane są również ponad wynikami wyszukiwania, dużo łatwiej jest uzyskać znaczną liczbę odsłon witryny w stosunku do reklam wyświetlanych po prawej stronie. Jeśli zdarzy się sytuacja, w której zauważycie wysoki CTR np. 3%, a wynik jakości jest na poziomie 3-4, wówczas proponuję skorzystać z Kampanie >Słowa Kluczowe > podziel > u góry lub inne.
Z tego raportu może się okazać, iż reklamy wyświetlane są przede wszystkim na górnych pozycjach ponad wynikami wyszukiwania. Jakoże CTR na poziomie 3% dla topowych pozycji może nie być tak wysoki jak innych reklam na tych pozycjach (mogą mieć np. 15%), wówczas wynik jakości nie może być tak wysoki, jakby to się wydawało.

Proszę pamiętać, że aukcja, w której odbywa się układanie reklam w odpowiednich pozycjach, jest czymś dynamicznym i każde słowo może reagować inaczej.

7. Powiązanie


Z powyższego elementu, który był niewiadomym puzzlem, płynnie przechodzimy do ostatniego już kawałka, łatwo dopasowującego się do powstałej całości.

Fakt, iż reklama nie uzyskuje wystarczającej liczby kliknięć, przekładających się na CTR, zarówno na górnych, jak i pozostałych pozycjach jest właśnie to, w jaki sposób Wasi klienci dotrzegają powiązanie tekstu reklamy z zadanym pytaniem. Upraszczając, chodzi o to, ile razy ktoś wszedł na reklamę, widząc jej treść na wyszukiwane hasło. To jest właśnie CTR! Owszem, patrzymy na stronę i jej budowę, jednak CTR wciąż jest najważniejszym wyznacznikiem powiązania słów kluczowych z tekstem reklamy. Logika jest taka, iż jeśli użytkownik kliknął reklamę, oznacza to, że polubił co zobaczył, tak więc widzieli właściwe powiązanie.