Obecnie 228 forumowiczów jest online
Obecnie 228 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Nowy interfejs Google AdWords oczami eksperta

Do tej pory zmiany interfejsu AdWords oznaczały de facto jedynie lifting starej wersji. Obecnie zdarza się, że użytkownikom ukazuje się podczas inicjacji systemu poprzednia skórka, która straszy niczym stary tynk pod warstwą świeżej farby. W niedalekiej przyszłości czeka nas jednak diametralna przemiana interfejsu, który wreszcie będzie wyglądać na miarę obecnych czasów.

 

Zrzut ekranu 2016-11-11 o 10.53.47.png

 

Rola przeglądu

Obecnie każde konto AdWords zawiera ekran zwany Stroną Główną. Można się w nim zapoznać się z ogólnymi wynikami całego konta, zobaczyć raporty dotyczące największych zmian, wykres skuteczności, najważniejsze słowa i kampanie. Widok ten często jest pomijany przez specjalistów AdWords, ponieważ jest nieczytelny, pomija wiele istotnych kwestii i tak naprawdę, nie wnosi nic, czego nie można by zobaczyć w ogólnym widoku kampanii. Inaczej wygląda to w nowym interfejsie AdWords, gdzie ekran strony głównej, nazwany Przeglądem, będzie stanowił użyteczne źródło analizy skuteczności różnych aspektów konta. Poszczególne części raportu przeglądu zawierają informację na temat ogólnych wyników konta w czasie (wykres), najlepszych kampanii, metryk dla poszczególnych typów urządzeń, metryk dla dni tygodnia i godziny. Poniżej omówię najważniejsze elementy Przeglądu.

 

Zrzut ekranu 2016-11-11 o 10.54.55.png

 

Czytelność wykresów
Już na pierwszy rzut oka, nowy interfejs AdWords zaskakuje nas czytelnością prezentacji danych. Wykres w menu Przegląd może wyświetlać nawet 4 wielkości. Dzięki zastosowaniu wyraźnych kolorów, podobnie jak w Google Trends, wykres pozostaje czytelny nawet podczas prezentacji wszystkich wielkości. Co więcej, nawet gdy uruchomimy tryb porównania danych (np. z poprzednim okresem), czyli podczas wyświetlania aż 8 wielkości, wykres nadal daje się odczytać! To wielka zaleta nowego interfejsu, który może stanowić doskonałą podstawę do prezentacji danych dla klienta.


Także wykresy na poziomie kampanii i grup reklam są obecnie zdecydowanie bardziej czytelne. Co istotne, można je rozszerzać do rozmiaru całego ekranu, a same proporcje siatki wykresu dają lepsze wyobrażenie na temat prezentowanych wielkości


To, co najważniejsze
Przegląd skuteczności kampanii zawiera tylko trzy metryki, dzięki czemu osoba przeprowadzająca analizę, może się skupić na najważniejszych czynnikach. Przytłaczająca
ilość danych, którą znamy z obecnego interfejsu, a które są często niezrozumiałe dla początkującego adepta Google AdWords, raczej zniechęca do analizowania danych i może wprowadzać w błąd. Proste porównanie trzech metryk pozwala ogólnie stwierdzić, czy trend dotyczący rozwoju kampanii jest pozytywny, która kampania działa najlepiej, a którym należy się przyjrzeć, aby znaleźć elementy do poprawy.

 

Zrzut ekranu 2016-11-11 o 10.55.40.png

 

 

Szósty rok mobile
Powszechnie wiadomo, że od sześciu lat mamy rok mobile. Nic dziwnego, że w kolejnym roku mobile, poprawia się w AdWords możliwość analizowania ogólnych danych dotyczących skuteczności poszczególnych typów urządzeń. Podobnie, jak w przypadku analizy najlepszych kampanii, także ten wykres pozwala porównać trzy metryki. Dzięki temu, jesteśmy w stanie określić, który kanał ma najwięcej wyświetleń, kliknięć, jaki udział w generowaniu konwersji i porównać wyniki - wieszcząc nadejście roku mobile, lub wciąż czekając na mobilną rewolucję we własnym biznesie.
Warto zwrócić uwagę na wyświetlanie wykresu skuteczności urządzeń w trybie porównania dat. Porównanie jest czytelne, a sugestywnie przedstawienie danych pozwala określić trend dotyczący skuteczności poszczególnych klas urządzeń.

Zrzut ekranu 2016-11-11 o 10.56.36.png

 

Które godziny są najlepsze
Z jednej strony, niezwykle cenne są informacje na temat skuteczności kampanii w poszczególne dni tygodnia oraz z uwzględnieniem podziału godzinowego, z drugiej jednak, do tej pory byliśmy zmuszeni taki raport generować samemu w Excelu. Nareszcie jednak będzie on dostępny w AdWords. Dzięki niemu, będziemy mogli określić kluczowe pory dnia oraz dni tygodnia, korzystając z czytelnej formy wykresu.
Gdy już przeanalizujemy ogólne wyniki konta, przejście w dalsze zakamarki nowego interfejsu AdWords odsłania przed nami kolejne zmiany i udogodnienia.

 

Zrzut ekranu 2016-11-11 o 10.57.13.png

 

Wygoda prezentacji tabeli
Do tej pory tabele w AdWords były sztywne, często prezentacja wszystkich potrzebnych nam danych powodowała konieczność pomniejszenia rozmiaru wyświetlanych fontów lub horyzontalnego przesuwania ekranu w celu odczytania całości. W nowym interfejsie można nie tylko wyświetlać dowolne kolumny, ale także dostosowywać szerokość kolumn do własnych potrzeb.


Szybkość
Kto z nas nie pamięta długiego przeładowywania się wykresów lub topornych opcji zmiany trybu wyświetlania tabeli - czy to w zakresie segmentów, dodatkowych kolumn, czy też sortowania wielkości. Nowy interfejs działa zdecydowanie szybciej, choć widać, że niektóre elementy są jeszcze niedopracowane pod względem graficznym.


Tworzenie nowej kampanii
Trzeba przyznać, iż już od pewnego czasu interfejs AdWords jest budowany w kierunku ułatwiania tworzenia nowych kampanii, przybliżania sugestii odpowiednich słów kluczowych oraz podpowiada kolejne kroki, które pozwalają utworzyć kampanię wykorzystującą najważniejsze elementy. W nowym interfejsie ten trend jest kontynuowany: tworząc nową kampanię, otrzymujemy możliwość utworzenia rozszerzeń, określenia strategii ustalania stawek, utworzenia reklam, pogrupowania słów kluczowych w grupy reklam po kolei, aby niczego nie zabrakło.


Więcej - dopiero przed nami
Trzeba pamiętać, że nowy interfejs jest dostępny w wersji alfa, co oznacza, że może w nim występować wiele błędów, a obecny układ może się znacznie różnić od ostatecznego. Obecnie jedynymi typami kampanii, które można utworzyć w ramach nowego interfejsu, są kampanie w sieci wyszukiwania: tekstowe oraz produktowe, czyli PLA. W tej chwili wiele opcji nie działa: skróty klawiszowe AdWords, brak reklam dynamicznych, a wszystkie narzędzia AdWords obsługiwane są przez stary panel.


Wydaje się jednak, że poprawa może wpłynąć na szybkość korzystania z AdWords online, na przejrzystość analizy, wreszcie - interfejs ułatwi zrozumienie zmian i trendów dotyczących konta. Jeśli chodzi o funkcje, które są jeszcze niedostępne, można się spodziewać, że te najczęściej używane, pojawią się w nowym interfejsie, który prawdopodobnie zostanie udostępniony wszystkim użytkownikom w roku 2017. Oby tak właśnie się stało!

 

informacje Maciej Lewiński

Jestem Certyfikowanym Trenerem Google oraz Google Top Contributorem Google Analytics . Od 2006 roku współpracuję z małymi, średnimi i dużymi firmami, tworząc dla nich strategie SEM i wyciskając więcej z ich stron na podstawie wniosków z Google Analytics. W ramach współpracy z Google, podczas Akademii Google Partners, szkolę agencje SEM i domy mediowe w celu efektywnego wykorzystania narzędzi Google w praktyce.

Komentarze
przez Agnieszka B
lipiec

Cześć,

Właśnie pojawił się u mnie nowy panel AdWords na jednym koncie Emotikon: Szczęśliwy

Pytanie brzmi gdzie znajdę planer kampanii display ponieważ widzę tylko Planer na sieć wyszukiwania?

Pytanie drugie: dlaczego na liście miejsca docelowe widzę tylko łączną liczbę kliknięć a nie widzę rozbicia na konkretne strony (maks. zakres dat)

Z góry dziękuję Emotikon: Szczęśliwy

przez Romuald S
lipiec

Witam,

gdzie w nowym interfejsie Google AdWords można zmienić tekst reklamowy strony?

 

Pozdrawiam

Romuald 

przez Piotr M
wrzesień

Cześć,

czy ktoś spotkał się z prezentacją wszystkich zmian w nowym interfejsie?