AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 233 forumowiczów jest online
Obecnie 233 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Lokalizacja użytkownika w Google

Usługi Google, zwłaszcza Wyszukiwarka i Mapy dostosowują wyniki (naturalne i płatne) do wykrytej lokalizacji użytkownika. Skąd Google wie gdzie się znajdujemy i jak zarządzać swoimi danymi lokalizacyjnymi w artykule podzielonym na dwie części.

 

 

Skąd Google zna naszą dokładną lokalizację?

 

Określanie lokalizacji fizycznej (tam gdzie rzeczywiście znajduje się użytkownik)

 

Określanie lokalizacji na komputerach stacjonarnych/laptopach wyposażonych w systemy operacyjne niewysyłające automatycznie danych o lokalizacji nie działa zbyt precyzyjnie. Zwykle opiera się na IP a tutaj dane mogą znacznie odbiegać od rzeczywistości (mnie lokalizuje 100 km od miejsca zamieszkania).

 

Określanie lokalizacji na urządzeniach przenośnych jest znacznie dokładniejsze. Jeżeli użytkownik Androida włączył udostępnianie lokalizacji (co jest domyślnym ustawieniem) Google może wykryć lokalizację na podstawie:

  • GPS: dokładność zależy od mocy sygnału GPS i jakości połączenia
  • Wi-Fi: dokładność jest zazwyczaj zbliżona do zasięgu typowego routera Wi-Fi
  • Baza danych Google z informacjami o lokalizacji identyfikatorów komórek (masztów telefonii komórkowej): używana w razie braku sygnału Wi-Fi lub GPS. Dokładność zależy od liczby masztów telefonii komórkowej na danym obszarze oraz dostępnych danych. Niektóre urządzenia nie obsługują lokalizacji identyfikatorów komórek

 

Określanie lokalizacji zainteresowania (użytkownik nie musi znajdować się w danej lokalizacji)

 

Jeżeli Google stwierdzi, że użytkownik interesuje się danym obszarem może wyświetlić reklamy i treści do niego dostosowane. Może to wykryć np. przez:

  • wprowadzenie nazwy lokalizacji w wyszukiwaniu, np. "fryzjer łódź"
  • przeglądanie konkretnego obszaru w Mapach Google
  • ręczne ustawienie lokalizacji wyszukiwania (o czym poniżej)
  • użycie domeny konkretnego kraju, np. google.de

 

Jeżeli system nie poradził sobie zbyt dobrze i chcemy ręcznie podać naszą lokalizację możemy to zrobić poprzez stronę ustawienie lokalizacji wyszukiwania lub bezpośrednio w wyszukiwarce (grafika poniżej). Po zapisaniu zobaczymy reklamy i wyniki organiczne dedykowane do wpisanego miasta bez względu na nasz IP.  Ustawienie ma też wpływ na Mapy Google oraz inne usługi Google.

 

dentysta.png

 

 

Konto Google

 

Jeżeli używamy tego samego konta Google na rożnych urządzeniach (smartfon/tablet/laptop) wszelkie dane lokalizacyjne dotyczące historii lokalizacji i historii wyszukiwań (zarówno w Google jak i w YouTube) są współdzielone. Jeżeli nasz smartfon poinformował Google o naszym dokładnym położeniu, "dowie się" też o tym tablet i laptop. Dane pobierze z historii lokalizacji. Wyświetlane treści mogą zostać dostosowane do wykrytej w ten sposób lokalizacji bez względu na nasz IP.

 

więcej o określaniu lokalizacji przez Google

zmiana lokalizacji wyszukiwania na komputerze/tablecie

aktualizowanie lokalizacji na telefonie

 

 

Jak włączyć/wyłączyć określanie lokalizacji na smartfonach

 

Na początek wyciąg z Pomocy Google:

 

Danych z Historii lokalizacji i Raportowania lokalizacji mogą używać różne aplikacje i usługi Google. Na przykład Mapy Google mogą dzięki nim podawać trafniejsze wyniki wyszukiwania na podstawie odwiedzonych przez Ciebie miejsc.

Raportowanie lokalizacji: pozwala Google co jakiś czas zapisywać i wykorzystywać dostępne na urządzeniu najbardziej aktualne dane o lokalizacji i czynnościach (takich jak jazda samochodem, rowerem czy poruszanie się pieszo) w powiązaniu z Twoim kontem Google.
Historia lokalizacji: pozwala Google zapisywać historię danych o Twojej lokalizacji przesłanych ze wszystkich urządzeń, na których logujesz się na konto Google i masz włączone Raportowanie lokalizacji. W każdej chwili możesz ją wyłączyć, ale nie spowoduje to jej usunięcia. Raportowanie lokalizacji i usługi lokalizacyjne, które korzystają z GPS-u lub Wi-Fi, pozostaną włączone na urządzeniu.

źródło

 

Jednym słowem dane o naszej lokalizacji zbierane np. przez nasz smartfon są "co jakiś czas" przesyłane do Google. Proces ten odbywa się w zasadzie bez wiedzy użytkownika, który nie jest o niczym informowany. Dane te "mogą być używane przez aplikacje i usługi Google na smartfonach/tabletach".

 

Historię dla naszego konta Google można sprawdzić tutaj:

Historia konta Google (konto Google)

Hasła wyszukiwane w Google (konto Google)

Historia lokalizacji użytkownika zarejestrowana przez Google (konto Google)

Historia wyszukiwań w YouTube (konto Google)

Historia filmów obejrzanych na YouTube (konto Google)

 

Zatem gdzie możemy znaleźć i włączyć/wyłączyć Ustawienia lokalizacji Google na smartfonach z Androidem?

 

1. Uruchomienie Google Now

google-now.png

 

2. Prawy przycisk na smartfonie + Ustawienia

ustawienia.png

 

3. Konta i prywatność

konta-i-prywatnosc.png

 

4. Ustawienia lokalizacji Google

ustawienia-lokalizacji-google2.png

 

5. Dane o lokalizacji

ustawienia-lokalizacji-google3.png

 

6. Po odhaczeniu "Dane o lokalizacji z kroku nr 5" jest niespodzianka. To ustawienie określa wyłącznie dostęp aplikacji Google do lokalizacji. Chodzi np. o Mapy Google czy wyszukiwarkę Google. Dostęp do ustawień aplikacji dla wszystkich aplikacji określa się na poziomie ogólnych ustawień Androida, o czym poniżej w odrębnej instrukcji.

dostep-tylko-aplikacji-google.png

 

7. Wracając do ustawień konta Google (krok nr 5). Klikam w "raportowanie lokalizacji" i "historię lokalizacji"

raportowanie-lokalizacji.png

 

historia-lokalizacji.png

 

 

Jak wyłączyć dostęp do informacji o lokalizacji dla wszystkich aplikacji zainstalowanych na smartfonie?

 

1. Ustawienia systemu

ustawienia-systemu.png

 

2. Dostęp do lokalizacji

dostep-do-lokalziacji.png

 

3. Wyłączenie przycisku wystarczy aby wszystkie aplikacje zostały odcięte od usług lokalizacyjnych.

 

Przy okazji warto zwrócić uwagę na opcję "Wi-Fi i Lokalizacja za pomocą sieci komórkowej". Właśnie ona pozwala na automatyczne przesyłanie danych np. odnoście identyfikatorów sieci Wi-Fi (SSID/BSSID) oraz CID/LAC komórkowych stacji bazowych do Google. Przemieszczając się ze smartfonem w ciągu dnia możemy gromadzić dane o dziesiątkach a nawet setkach sieci Wi-Fi i BTSów. Wszystkie przesyłane są do Google. 

dostep-do-lokalizacji2.png

 

Usługi lokalizacyjne Google tak naprawdę są bardzo przydatne i ułatwiają życie. Jeżeli jednak chcemy rozbroić naszego Androida i pozbawić funkcji szpiegowania w tle możemy odhaczyć "Wi-Fi & lokalizacja za pomocą sieci komórkowej", i pozostawić "Satelity GPS". Lokalizacja potrwa nieco dłużej jednak nasze dane nie będą już płynąć za Ocean a my spokojnie będziemy mogli używać EndomondoEmotikon: Szczęśliwy

 

Po przeczytaniu powyższego fani anonimizacji załamią ręce. Każdy nowy użytkownik urządzeń mobilnych działających pod kontrolą Andoida z automatu przesyła dane o swoim położeniu do MV (o ile urządzenie obsługuje Wi-Fi/GSM). Takie automatyczne opt-in nie wydaje się zbyt przyjazne dla użytkownika. Usługi oparte na dokładnej lokalizacji (np. Mapy, wyszukiwarki) nie mogą się jednak rozwijać bez gigantycznej bazy danych pozwalającej na dopasowanie wyników do lokalizacji (zwłaszcza na urządzeniach mobilnych). Baza danych budowana co dzień za darmo przez użytkowników na całym Świecie to pokusa, której trudno się oprzeć. Tworzy ona przestrzeń dla usług opartych na lokalizacji, które w przyszłości mogą stworzyć całkiem nowe możliwości.

 

 

Aktualizacja: 31-8-2014

----

Historia lokalizacji użytkownika

 

"Raportowanie lokalizacji pozwala Google okresowo zapisywać i wykorzystywać informacje o ostatniej lokalizacji urządzenia w połączeniu z kontem Google. Jest to ustawienie powiązane z konkretnym urządzeniem. Wyjątkiem jest wyszukiwarka Google"

Lokalizacja w ustawieniach Google

Raportowanie i Historia lokalizacji na iPhonie i iPadzie

 

Na stronie https://maps.google.com/locationhistory/b/0 można obejrzeć historię lokalizacji przypisaną do  użytkownika zalogowanego na koncie Google. Na tym poziomie można usunąć całą historię lub dla wybranych okresów. 

 

historia-lokalizacji.png

 

 

Na mapie możemy prześledzić swoją aktywność w okresie do 30 dni wstecz od wybranej daty.

mapa-lokalizacji.png

 

Dane z systemu Android nie są przesyłane w trybie ciągłym dlatego przemieszczanie może się zmieniać skokowo. 

 

Poniżej mój rowerowy wypad do Puszczy Bolimowskiej z Androidem w kieszeniEmotikon: Szczęśliwy

 

 

Linki:

Technologie lokalizacji użytkownika (EN)

Location Based Services (EN)

Przykłady użycia usług lokalizacyjnych bazujących na NFC (EN)

 

Historia konta Google (konto Google)

Hasła wyszukiwane w Google (konto Google)

Historia lokalizacji użytkownika zarejestrowana przez Google (konto Google)

Historia wyszukiwań w YouTube (konto Google)

Historia filmów obejrzanych na YouTube (konto Google)

Znajdowanie lokalizacji w Mapach Google

informacje Krzysztof Tosik

Bawię się AdWords od 2006 r. Na forum pomocy od 2009 r. Początkowo biernie, z czasem jako aktywny użytkownik.