AdWords to teraz Google Ads. Nowa nazwa oddaje pełny zakres usług reklamowych, jakie oferujemy m.in. w wyszukiwarce, sieci reklamowej i YouTube.. Więcej informacji

Obecnie 158 forumowiczów jest online
Obecnie 158 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Kupony AdWords - kilka faktów! - Aktualizacja 2016

AKTUALIZACJA 2016

 

Zasady dotyczące kuponów Adwords jak i sam ich rodzaj ulegają ciągłej ewolucji. Dlatego postawiłam zrobić dla Was małą aktualizację  artykułu tak by każdy początkujący użytkownik wiedział w jaki sposób z nich korzystać.

 

Dostawcy kuponów?

 

Tutaj w temacie nic się nie zmieniło, nadal kuponami zarządza:

 

- Google, który rozsyła kupony użytkownikom mailowo (to kupony na maks. 200 zł lub 250 zł)

- Partnerzy Google (Agencje SEM, Certyfikowani Trenerzy Google,  Certyfikowani Partnerzy Google, dostawcy usług hostingowych) (dysponują kuponami na 250 zł i 600 zł)

 

Ważne!  Niestety nadal na rynku pojawiają się „lewe” oferty sprzedaży kuponów. Ostatnio głównie od osób, które biorą udział w szkoleniach tylko po to aby otrzymać kupon, a następnie go sprzedać. Ignorujcie je! Kuponów się nie kupuje. Jeśli zależy Ci na wykorzystaniu kuponu wyszukaj dowolnej agencji / specjalisty na liście Oficjalnych Partnerów Google i poproś o kupon.

 

Dla kogo przeznaczone są kupony?

 

Tutaj nastąpiły drobne zmiany gdyż pojawił się nowy rodzaj kuponów dla reklam wideo. W związku z tym aktualnie spotkacie na rynku kupony:

 

 • Dla osób, które posiadają konto Analytics z zachętą do stworzenia konta Adwords (rozsyła je Google) - są to indywidualne kupony na kampanie Adwords

 

 • NOWE! Dla osób, które posiadają konto Adwords, ale nie korzystały z reklam wideo (kupony na reklamy wideo)

 

 • Dla starych użytkowników kont, którzy wcześniej prowadzili kampanie Adwords, ale przestali - czyli reaktywacja ich. Alternatywą dla tych kuponów są coraz częściej telefony z Google z ofertą poprowadzenia przez specjalistę Google miesięcznej kampanii, której minimalny budżet musi wynieść 1000 zł netto.

 

Wartości kuponów:

 

Aktualnie dostępne są kupony o wartości:

 

 • Adwords: 200zł, 250zł i 600 zł
 • Reklamy wideo: 250 zł

 

Warunki korzystania z kuponów:

 

Kupony przeznaczone na działania Adwords: o wartości 200zł, 250 zł i 600 zł

 

 1. Kupon może być wykorzystany maksymalnie 1 na reklamodawcę
 2. Kupon należy zastosować na koncie w ciągu 14 dni od utworzenia konta

 

Kupony dla reklam wideo: o wartości 250 zł

 

Przyznawane są dla kont, które korzystają już z reklam Adwords. Mają one nieco inne warunki niż zwykłe kupony.

 

 1. Kupon może być wykorzystany tylko na jednym koncie dla maksymalnie jednego reklamodawcy
 2. Kupon należy zastosować w ciągu 90 dni od utworzenia konta
 3. Warunkiem otrzymania i wykorzystania takiego kuponu jest brak wcześniejszych wydatków na reklamy wideo na koncie.

 

Ogólne zasady kuponów:

 

Ogólne zasady nie zmieniły się. Te opisane w artykule poniżej nadal obowiązują. Natomiast poniżej spisałam dla Was kilka dodatkowych sugestii jak rozumieć niektóre z zasad obowiązujących przy korzystaniu z kuponów:

 

 1. Po otrzymaniu kuponu, dodaniu go na konto i uruchomieniu kampanii masz maksymalnie 30 dni na wygenerowanie odpowiedniej liczby wydatków – zgodnej z kwotą kuponu , która pozwoli Ci zasilić konto jego kwotą.

 

Np. dla kuponów o wartości 200 zł (Wydaj 200 zł na reklamę w AdWords, a otrzymasz dodatkowo 100 zł ) – w rzeczywistości w ciągu 30 dni musisz wydać kwotę w wysokości 100 zł, aby otrzymać 100 zł na koncie. Jeśli wykorzystasz na koncie kwotę mniejszą wówczas konto zostanie zasilone równowartością wydanej kwoty. Maksymalna wartość zasilenia to 100 zł więc nawet jeśli wydasz 200 zł z kuponu trafi na konto 100 zł.

 

 1. Kupony mają swoją datę ważności dlatego jeśli nie zamierzasz skorzystać z oferty w danym momencie załóż konto i aktywuj na nim kupon. Później będziesz mógł do niego wrócić.
 2. Kupony na kwotę 250 zł mają nieco inne zasady. Jeśli wydasz na koncie 100 zł otrzymasz z kuponu dodatkowe 250 zł. W przypadku kuponów na kwotę 600 zł należy w ciągu 30 dni wydać dowolną kwotę na koncie. Jeśli wysokość wydatków będzie wyższa niż 600 zł, to konto zostanie zasilone maksymalnie kwotą 600 zł. Jeśli wydasz mniej, to Google przyzna równowartość twoich wydatków.

 

-----------------------------------------------------------------

 

Artykuł pochodzi z 2014 roku

 

Istnieją na rynku od kilku lat. Ich głównym celem jest docieranie do nowych użytkowników programu Adwords. Niekiedy, również reaktywacja starych.


Niestety zdarza się, że użytkownicy kont wykorzystują vouchery Google jako główne źródło finansowania ich kont i kampanii. Kupony stały się popularne na aukcjach allegro i mimo iż powinny być darmowe wiele osób je sprzedaje.


Dlatego Google zaczęło znacznie bardziej przyglądać się powszechnie stosowanej praktyce korzystania z kuponów i precyzować reguły dotyczące ich użytkowania.

 

Dla Kogo są kupony?


Obecnie na rynku istnieją dwa główne źródła dostarczania kuponów:


- bezpośrednio od Google
- oraz od Partnerów Google (zwykle są to Agencje SEM, oraz dedykowani dostawcy usług hostingowych np. Home czy AZ, itp)


Wszelkie aukcje allegro, fora internetowe oferujące zakup kuponu za niewielką kwotę to nielegalne źródła, które w efekcie prowadzą do zawieszenia konta Adwords oraz banowania stron w programie Google Adwords.

Jak korzystać z kuponów Adwords – główne zasady?


Zasady korzystania z kuponów są jasno sprecyzowane przez Google.

1.O kwotę promocyjną mogą ubiegać się osoby, które są nowymi użytkownikami Adwords i posiadają konto Adwords nie starsze niż 14 dni.

2. O kwotę promocyjną mogą ubiegać się również osoby, które są istniejącym klientem konta Adwords, ale postanowili skorzystać z nowej funkcji lub produktu Adwords zgodnie z wytycznymi kuponu.


3.Kwota promocyjna pojawi się na koncie reklamodawcy dopiero w momencie wygenerowania na koncie kliknięć, których łączna wartość po wpisaniu kodu wyniesie co najmniej 100 PLN.

Czyli dopiero po wydaniu 100 zł na koncie system przyznaje reklamodawcy kwotę promocyjną. Co ważne, często zdarza się, że użytkownik wpłaca na konto dokładnie 100 zł i czeka aż kwota zniknie z konta, a w zamian pojawi się budżet promocyjny. Niestety w praktyce jest tak, że na koncie pozostaje budżet wielkosci 0,01 zł co uniemożliwia systemowy realizacje kuponu. Dlatego najlepiej jeśli podczas pierwszego przelewu użytkownik zasili konto kwotą min. 110 zł.

4. Kupony są „imienne”. Każdy voucher ma swojego odbiorcę dlatego ich sprzedaż jest niedozwolona i karana w systemie Adwords.

5. W przypadku kuponów przeznaczonych dla nowych użytkowników reklamodawca ma prawo skorzystania z oferty promocyjnej tylko raz. Oczywiście zdarzają się przypadki kiedy reklamodawcy próbują swoich sił próbując zasilić jedno konto dwoma kuponami lub zakładając nowe konta.

 

Warto wiedzieć jednak, że prócz danych rozliczeniowych (firma, użytkownik) – które wiążą kupon z kontem - ważna jest również promowana domena. Nawet w przypadku zmiany danych rozliczeniowych reklamodawcy, pozostaje domena, której identyfikacja z poprzednim kuponem może spowodować zawieszenie usługi Adwords.

 

Najczęściej popełniane błędy i najczęstsze pytania dotyczące kuponów Adwords:


Dlaczego po wpisaniu kodu kuponu otrzymuję błąd?


Istnieje kilka najczęstszych błędów jakie użytkownicy popełniają podczas wprowadzania kodu do panelu:


Źle wpisany kod – zdarzają się literówki, dodatkowe znaki (zwłaszcza w przypadku kopiowaniu kodów)


Adres rozliczeniowy inny niż definiuje go kupon - Każdy przesłany kupon ma określony kraj lub region, w którym można go wykorzystać, i w którym powinien znajdować się adres rozliczeniowy reklamodawcy. Jeśli prowadzisz działania w Niemczech, ale kupon jaki został Ci przyznany pochodzi z Polski na Twoje polskie dane rozliczeniowe wystarczy, że założysz konto Adwords w jezyku polskim aby kupon został aktywowany. Działania możesz realizować na rynku niemieckim.


Za stare konto – kupony dla nowych użytkowników przewidują na wykorzystanie kuponu dla konta, którego istnienie jest nie dłuższe niż 14 dni.


Na koncie został już raz wykorzystany kupon promocyjny -  wykorzystanie kolejnego jest niemożliwe


Korzystasz z kuponu od pośrednika, który przekazał Ci „przeterminowany” kupon – wiele kuponów ma określoną datę „przydatności”. Tak jak kupony dla nowych użytkowników mogą być wykorzystane do trzech miesięcy po dodaniu ich na konto Adwords tak samo ważność samego kuponu jest ograniczona.


Dlaczego kwota kuponu nie pojawiła się jeszcze na koncie?


Wydałeś 100 zł na koncie dodałeś kupon, a on nie zadziałał - nawet jeśli masz konto nie dłuższe niż 14 dni, ale kwotę 100 zł wydałeś przed dodaniem na konto kodu promocyjnego wówczas musisz ponownie wydać 100 zł aby zrealizować kupon.


Wydałeś 100 zł, ale kwota promocyjna jeszcze nie pojawiła się na koncie – w praktyce wygląda to tak, że zaraz po wydaniu 100 zł na koncie pojawia się kwota promocyjna. Google zastrzega sobie, że proces wpłynięcia kwoty promocyjnej na konto może potrwać nawet do 5 dni roboczych. Jeśli Twój czas oczekiwania na kwotę jest dłuższy wówczas warto skontaktować się z suportem.

Kilka przydatnych źródeł informacji:

 

1. Zgarnij kupon dla własnej firmy

2. Korzystanie z kuponów

3. Warunki Korzystania z kuponów Adwords

informacje Paulina Wiktorska

Na co dzień pracuję jako Certyfikowany Specjalista Google AdWords oraz Google Analytics wspierając marki w budowaniu strategii kampanii SEM. Po godzinach rozwijam własny projekt www.adwords360.pl, będący kontynuacją mojej książki "AdWords 360° – Katalog Skutecznych Kampanii", która ukazała się na rynku w grudniu 2015 roku.

Komentarze
przez Mariusz_Labudda
maja 2014

No no Emotikon: Szczęśliwy Bardzo fajny artykuł Emotikon: Szczęśliwy

przez Włodzimierz L
maja 2014

Jestem początkujący,ale po przeczytaniu wiele się dowiedziałem.Dziękuje!!.

przez Anna B
lipca 2014

Paulino a czy możesz podpowiedzieć jak będzie sytuacja wyglądała w przypadku, kiedy klient będzie chciał zwyczajnie oszukać nie tylko Google ale i Agencję, od której taki kupon ma dostać. Tzn. mam na myśli to, czy jeśli klient nie przyzna się że np. korzystał już z kampanii gdzieś indziej i wykorzystał kupon a nam przedstawia się jako "nieświadomy użytkownik", który chce skorzystać z kampanii i pormocyjnych kuponów. Czy wtedy da się normalnie taką kampanię utworzyć? Czy od razu Google zawiesi konto i stronę dla której owy kupon miałby być wykorzystany? Jak można się ustrzec przed takimi nieuczciwymi praktykami (o ile wogóle można)? Jak to wygląda w praktyce?

 

Z góry dzięki za odpowiedź.Emotikon: Szczęśliwy

Pozdrawiam Ania

przez Wschodząca Gwiazda Paula Wiktorska Wschodząca Gwiazda
lipca 2014

Anno R - już wyjaśniam jak według mnie sprawa powinna wyglądać.

 

Zdarzają sie różni klienci - z takimi również miała styczność. Pierwsza sprawa to uprzedzenie klienta już na samym początku współpracy, że kupony są dla nowych userów i wy opieracie sie na tym co klient Wam przekazał. Jeśli klient korzystał już wcześniej z kuponu, ale Was o tym nie poinformował to niech ma świadomość tego (i to warto mu przekazać na początku współpracy), że nie mozecie barć odpowiedzialności za zawieszenie konta Adwords - w tym również zablokowanie w programie adwords domeny klienta - w sytuacji gdy was oszukał i nie podał wszystkich informacji.

 

Teraz z kuponami jest nieco inaczej, przyznawane są poprzez Google Partners - ostatnio na kwoty nawet do 600 zł - bezpośrednio na agencję. Kampanię dla takiego klienta spokojnie utworzysz i myślę, że nawet przez jakiś czas ona pochodzi. Ale na dłuższą metę takie praktyki nie mają sensu bo to klient na tym ucierpi.

 

przez Najlepszy Współtwórca Dominik Myślak Najlepszy Współtwórca
lipca 2014

Tak jak napisała Paulina. Klienta trzeba edukować. Dzięki takim praktykom i próbie oszukania agencji a przez to Google ucierpi tak na prawdę sam Klient. Zablokowanie domeny, czy też danych firmy Klienta i blokowanie nowo utworzonych kont nie jest przyjemne - Klient zamyka sobie drogę do reklamowania w AdWords.

przez Anna B
lipca 2014

Rozumiem i dziękuje za przydatne informacjeEmotikon: Mrugający

przez Anna B
lipca 2014

A mam jeszcze takie pytania ad kuponów: czy jeśli ktoś już kiedyś korzystał z adwords (ale nie korzystał z kuponów) i nie korzysta obecnie z Adwords ale chciałby ponownie to czy może wykorzystać kupon przyznany przez agencję jako nowy user, czy nie?

przez Wschodząca Gwiazda maciekef Wschodząca Gwiazda
lipca 2014

@Anna patrz punkt 1 

O kwotę promocyjną mogą ubiegać się osoby, które są nowymi użytkownikami Adwords i posiadają konto Adwords nie starsze niż 14 dni.

przez Najlepszy Współtwórca Dominik Myślak Najlepszy Współtwórca
lipca 2014

maciekef zgodzę się, ale nawet pracownicy supportu w takich sytuacjach sugerują po prostu założenie nowego konta AdWords i skorzystanie z kuponu.

 

Podkreślam jednak, że taki kupon należy wykorzystać tylko raz. Jeśli wykorzystasz kilka kuponów to wszystkie powiązane konta zostaną zbanowane.

przez Anna B
lipca 2014 – ostatnio edytowany lipca 2014

@Dominik Myślak 

 

Hmmm to sprzeczne trochę informacje z Maciekef. Zrozumiałam to tak, że jeśli klient już dawno korzysta z Adwords, jednakże NIGDY nie korzystał z kuponu, to jeśli założy nowe konto to może skorzystać z kuponu na zasadach nowego usera?

przez Najlepszy Współtwórca Dominik Myślak Najlepszy Współtwórca
lipca 2014

Zerknij na warunki http://www.google.pl/adwords/coupons/terms.html

 

Zadzwoń na infolinię i zapytaj o możliwość wykorzystania z kuponu jeśli prowadzisz już konto, które jest starsze niż 14 dni, ale nigdy nie korzystałaś z kuponów adwords.

przez Anna B
lipca 2014

Okej tak też zrobieEmotikon: Mrugający dzięki za pomoc.

przez DM-AutoFix D
sierpnia 2014

Fajny opis.Dzieki

przez Bartosz M
lipca 2015

Potwierdzam, też miałem kilka informacji od klientów którzy zakupili kody a potem mieli z tym problem bo kody takie były blokowane. Najbezpieczniej zlecić konfigurację kampanii firmie, choć przyznam że obecnie jest to na tyle proste że każda osoba oswojona z użytkowniem skrzynki mailowej powinna sobie poradzić.

 

Zapraszam na moją stornę

przez ketyowify
marca 2016

Witam

Mam następujący problem. Stworzyłem nową stronę, którą początkowo reklamowałem ze starego konta, na którym reklamuje starą domenę. Teraz przeniosłem całą kampanie dla nowej domeny na nowe konto. Czy mogę wykorzystać kupon? Jeżeli domena była juz reklamowana przez kilka dni na innym koncie?

przez Wschodząca Gwiazda Paula Wiktorska Wschodząca Gwiazda
kwietnia 2016

Nie polecam. Jeśli domena był już na innym koncie promowana to z kuponu nie powinieneś korzystać. Kupony są dla nowych użytkowników. Wiec w tym wypadku może to być uznane za nieprawidłowe praktyki. Ewentualnie kupon dla reklam wideo wchodziłby w grę.

przez RafalDziurowicz
maja 2016

Bardzo fajny i przydatny artykuł dla początkujących agencji.

 

Pozdrawiam

przez Skynetic Q
lipca 2016

Bardzo fajnie opisane. Na oficjalnej stronie brakuje własnie takiego artykułu który jest czytelny i zrozumiały dla każdego.

 

Zapraszam również na moją stronę