Obecnie 255 forumowiczów jest online
Obecnie 255 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Konwersje wspomagane kliknięciami - czy są dla Ciebie ważne?

W każdej kampanii AdWords mogą zdarzyć się słowa kluczowe, które mimo dobrego wyniku jakości i innych wskaźników takich jak CTR, współczynnik odrzuceń, średni czas trwania sesji, itp. niestety w długim czasie nie generują konwersji. Może się nam wydawać, że takie słowa powodują tylko niepotrzebne koszty i najlepszym sposobem na optymalizację kampanii będzie ich wstrzymanie.

 

W wyniku takich działań może się jednak okazać, że wprawdzie udało nam się ograniczyć wydatki, ale ilość konwersji również się zmniejszyła.

 

Dlaczego po wstrzymaniu słów kluczowych, które nie konwertowały ilość konwersji się zmniejsza? Odpowiedzi na to pytanie mogą dostarczyć nam dane dotyczące ilości konwersji wspomaganych kliknięciami.

 

Czym są konwersje wspomagane kliknięciami?

 

Zgodnie z definicją podaną na stronie pomocy - “Konwersje wspomagane kliknięciami są to wszystkie konwersje, które były wspomagane kliknięciami (z pominięciem ostatniego kliknięcia) w odniesieniu do poszczególnych słów kluczowych.”

 

Definicja powyższa niestety niewiele wyjaśnia, dlatego w celu lepszego zrozumienia czym są  konwersje wspomagane kliknięciami posłużymy się przykładem.

 

Przykład

 

Rozważmy poniższe scenariusze kliknięć w reklamy dla różnych słów kluczowych po których doszło do konwersji.

 

 1. buty sportowe > buty sportowe do biegania > buty do biegania asics (x2) (konwersja)
 2. buty do biegania (x2) > buty do biegania dla kobiet (konwersja)
 3. buty do biegania dla kobiet > buty sportowe > buty do biegania dla kobiet  (konwersja)
 4. buty do biegania męskie (konwersja)

(x2) oznacza, że reklama dla danej frazy była kliknięta dwukrotnie.

 

Mamy zatem cztery konwersje, które zostaną ujęte w raportach w kolumnie Kliknięcia z konwersją - dwie konwersje zostaną przypisane dla frazy “buty do biegania dla kobiet” oraz po jednej konwersji dla fraz “buty do biegania asics” oraz “buty do biegania męskie”.

 

Zanim ostatecznie doszło do kliknięcia, w wyniku którego nastąpiła konwersja, na ścieżce konwersji występowały również kliknięcia w reklamy dla innych fraz.

 

Jeżeli dane słowo występowało na ścieżce konwersji, ale jej nie finalizowało, wówczas będzie mu przypisana konwersja wspomagana kliknięciami.

 

W naszym przykładzie konwersje wspomagane kliknięciami zostaną zatem przypisane dla następujących fraz:

 • buty sportowe: 2 (występuje na ścieżce 1 i 3),
 • buty sportowe do biegania: 1 (występuje na ścieżce 1),
 • buty do biegania asics: 1 (występuje na ścieżce 1 jako przedostatnie kliknięcie),
 • buty do biegania: 1 (występuje na ścieżce 2)
 • buty do biegania dla kobiet: 1 (występuje jako pierwsze kliknięcia na ścieżce 3)

Podobnie jak w powyższym przykładzie, również i w Twoich kampaniach mogą występować słowa kluczowe, które nie generują bezpośrednio konwersji, jednak kliknięcia reklam dla tych fraz wspomagają konwersję.

 

Warto zwrócić uwagę, że jeśli dane słowo występuje kilkukrotnie na ścieżce, która prowadzi do jednej konwersji (np. buty do biegania na początku ścieżki 2) to dla słowa zostanie przypisana 1 konwersja wspomagana kliknięciami. Bierzemy zatem pod uwagę nie ilość kliknięć, tylko ilość konwersji z danych ścieżek.

 

Gdzie znaleźć konwersje wspomagane kliknięciami?

 

W AdWords konwersje wspomagane kliknięciami dostępne są w najważniejszych raportach po włączeniu do raportów odpowiedniej kolumny.

 

W celu dodania do raportu kolumny z konwersjami wspomaganymi przejdź na kartę Kampanie, Grupy reklam, Reklamy lub Słowa kluczowe, a następnie kliknij listę Kolumny i wybierz Modyfikuj kolumny.

 

Kolumnę Konwersje wspomagane kliknięciami (Konw. wspomagane kliknięciami) znajdziesz w grupie danych Atrybucja.

 

konwersje wspomagane kliknieciami.png

 

Dzięki włączeniu np. do raportu słów kluczowych kolumny Konwersje wspomagane kliknięciami będziesz dokładnie wiedzieć, które słowa kluczowe w kampanii mają również niebezpośredni udział w generowaniu konwersji. Ta informacja pozwoli Ci na lepsze zrozumienie udziału poszczególnych słów w powstawaniu konwersji.

 

Raport Konwersje wspomagane i Najważniejsze ścieżki

 

Na koncie AdWords istnieją dodatkowe narzędzia, które pozwalają przeanalizować konwersje wspomagane kliknięciami. Są to raporty dostępne po wybraniu karty Narzędzia > Atrybucja z głównego menu.

 

Po otwarciu karty Atrybucja w lewym panelu znajdziesz między innymi raporty:

 • Konwersje wspomagane,
 • Najważniejsze ścieżki.

Raport Konwersje wspomagane pozwala na szybkie porównanie konwersji wspomaganych kliknięciami do konwersji po ostatnim kliknięciu na poziomie Kampanii, Grup reklam i Słów kluczowych.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak poszczególne słowa kluczowe lub inne elementy Twoich kampanii występowały na ścieżce prowadzącej do konwersji możesz skorzystać z raportu Najważniejsze ścieżki.

 

Oba te raporty mogą okazać się bardzo pomocne przy analizie kampanii i wyciąganiu wniosków dotyczących skuteczności.

 

Atrybucja – Google AdWords.png

 

Zanim zatem podejmiesz decyzję o wstrzymaniu poszczególnych słów kluczowych w Twojej kampanii warto przyjrzeć się bliżej danym dotyczącym konwersjom wspomaganym kliknięciami i udziale poszczególnych słów kluczowych w powstawaniu konwersji.

 

Więcej informacji na temat dostępnych raportów związanych z atrybucją znajdziesz w pomocy:

https://support.google.com/adwords/answer/1722023?hl=pl

 

informacje Tomasz Ciepłucha

Cześć, mam na imię Tomek i jestem specjalistą od AdWords, Analytics i GTM oraz Certyfikowanym Trenerem AdWords. Jeżeli szukasz indywidualnego wsparcia, profesjonalnej konsultacji dla Twojej firmy lub jesteś zainteresowany szkoleniem w zakresie produktów reklamowych Google skontaktuj się ze mną!