Obecnie 212 forumowiczów jest online
Obecnie 212 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Jak zrozumieć współczynnik klikalności CTR?

Współczynnik klikalności CTR, temat który do tej pory nie został szerzej skomentowany na forum doczekał się swojego wątku, który myślę, że warto będzie rozszerzać dalej.

Z definicji:

Współczynnik Klikalności CTR to liczba kliknięć dzielona przez liczbę wyświetleń reklamy. Mówiąc bardziej potocznie to nic innego jak informacja dla reklamodawcy jak często osoby, które widzą jego reklamę, klikają w nią.

Dlaczego w ogóle powinieneś przejmować się tym współczynnikiem?

Bo CTR może zdefiniować cały sukces Twojej kampanii:

  • pokazując, które słowa kluczowe i reklamy nie działają dobrze (nie konwertują) przez co potrzebują optymalizacji.
  • zwiększając lub obniżając Wynik Jakości, a co za tym idzie zmniejszyć/zwiększyć stawkę CPC słów kluczowych. Pamiętaj, że im wyższy współczynnik CTR tym stawka CPC niższa.
  • zwiększyć lub obniżyć pozycję reklamy. Im wyższy CTR tym wyższa pozycja reklam oraz niższa stawka CPC.

Współczynnik CTR  odgrywa ważną rolę w ekosystemie danego konta Adwords będąc jednym z największych czynników wpływających na Wynik Jakości słów kluczowych i samej kampanii.

Co może powodować niski współczynnik CTR?

Zdecydowanie jedną z najczęstszych przyczyn niskiego CTR jest niska pozycja reklamy. Wpływa na to zarówno niski QS (Quality Score) jak również konkurencja, która w tym samym czasie licytuje wyższe stawki CPC. Wyjścia z tej sytuacji są dwa: podnieść pozycję reklamy zwiększając QS kampanii oraz podnieść stawki CPC słów. Proste, prawda?!

Nie koniecznie, bo może okazać się, że znajdziesz się na pozycji topowej, a CTR nadal nie wzrośnie lub co gorsza wzrośnie, ale nic nie wniesie do Twojego biznesu. W takiej sytuacji lepiej wstrzymać słowa czy reklamy, które osiągają CTR poniżej 1% i nie licytować na siłę wysokich pozycji.  Łatwo jest zwiększyć stawkę słowa kluczowego, ale czy zawsze warto?

Zdarzają się przypadki kiedy wyższa klikalność reklam jest rzeczywiście zła dla biznesu. Jeśli słowo kluczowe nie jest istotne dla Twojej firmy, nie prowadzi do generowania sprzedaży, zwiększania zysków marki czy liczby potencjalnych klientów. Tym samym przeszliśmy do drugiego punktu słabego CTR czyli nietrafne lub zbyt ogólne słowa kluczowe. Wiedz, że::

  • Płacisz za każde kliknięcie
  • Wiele kliknięć generuje duże wydatki.
  • Czasami bierzesz udział w licytacjach słów, które są drogie, a nie osiągniesz z nimi żadnego zysku / konwersji. Płacisz dużo za kliknięcia w ogólne słowa, które generują sporą ilość wyświetleń co plasuje Twoje reklamy na niskich pozycjach, co w efekcie wpływa na niski CTR i QS kampanii.

Dobrą zasadą jaką warto kierować się w przypadku współczynnika CTR  to najpierw zadbaj o kierowanie reklam na odpowiednie słowa kluczowe, a następnie uzyskaj jak najwięcej osób, które będą klikały w Twoje reklamy. Stosuj wykluczenia słów kluczowych, oraz różne rodzaje dopasowań!

Trzecim z powodów to nietrafne reklamy. Skoro użytkownik szuka hasła “czerwone buty”, a ty na stronie posiadasz takie produkty lecz na przekór wszystkiemu podsyłasz internaucie ogólną reklamę z obuwiem damskim nie dziw się, że Twoja pozycja jak i CTR spadnie.  Precyzuj swoje reklamy jak tylko się da, rozbijaj kampanię na liczne grupy reklam tak aby jak najlepiej dopasować reklamy do zapytań użytkowników. Co ważne, kieruj się strukturą strony, a nie dopasowuj na siłę kampanii do zapytań użytkownika.

W przypadku reklam wykorzystuj:

  • Narzędzie KIT do generowania np. automatycznego nagłówka reklamy, który przyciągnie uwagę odbiorcy

 

  • Stosuj rozszerzenia reklam, które zwiększają powierzchnię reklamy i pomagają “przemycić” więcej istotnych dla odbiorcy informacji.
  • Użyj “wezwania do działania” aby zmotywować użytkownika do kliknięcia w reklamę

 

Landing Page czyli strona docelowa kampanii to czwarty element, który warto wziąć pod uwagę w przypadku gdy CTR kampanii jest słaby. Choć nie wpływa on bezpośrednio na CTR spójrz dlaczego warto o niego powalczyć.

W momencie gdy ustawiamy adres docelowy reklamy, a ona zostaje zakwalifikowana do wświetlenia, Google indeksuje stronę i ocenia jej trafność względem zapytania użytkownika. Ocena ta stanowi część Wyniku Jakości i jeśli Google uzna, że strona docelowa jest słaba spada jej Wynik Jakości co prowadzi do zwiększenia CPC, obniżenia pozycji reklamy, a zatem niższego CTR.


Złota zasada CTR: wyzbądź się obsesji na punkcie zwiększenia CTR kampanii. Wzrost CTR nie zawsze oznacza wzrost sprzedaży. Potraktuj ten współczynnik jako istotny element optymalizacji, ale nie wyznacznik do wszelkiego rodzaju zmian.

Najczęściej padające pytania:

Jaki jest najlepszy CTR dla kampanii?

To najczestsze pytanie, które pada na forach. A odpowiedź zawsze jest taka sama. To zależy. Od czego? Twoich celów biznesowych. Wprzypadku kampanii jakie prowadziłam spotykałam sie z CTR na poziomie 50%, 60% jak i 2%. Zależy jak dobrze doprecyzujesz słowa kluczowe do produktów jakie sprzedajesz oraz jakie założysz cele: wizerunek, czy sprzedaż produktów.

Dlaczego CTR kampanii Search jest wyższy od CTR kampanii w sieci GDN?

“CTR w sieci reklamowej jest zwykle niższy niż w sieci wyszukiwania, ponieważ użytkownicy w sieci reklamowej zachowują się inaczej niż w sieci wyszukiwania. Użytkownicy stron sieci reklamowej przeglądają informacje, a nie szukają ich przy użyciu słów kluczowych.”
Zatem jest to zupełnie normalne zjawisko.


informacje Paulina Wiktorska

Na co dzień pracuję jako Certyfikowany Specjalista Google AdWords oraz Google Analytics wspierając marki w budowaniu strategii kampanii SEM. Po godzinach rozwijam własny projekt www.adwords360.pl, będący kontynuacją mojej książki "AdWords 360° – Katalog Skutecznych Kampanii", która ukazała się na rynku w grudniu 2015 roku.