Obecnie 189 forumowiczów jest online
Obecnie 189 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Jak ustalić swój dzienny Budżet w kampanii AdWords?

Oryginalny artykuł ‘How to Figure Out Your Starting Budget’ napisany przez ScottyD najlepszego współtwórcę Anglojęzycznego forum reklamodawców Google

 

budzetbannerpl.png

 

 

Wielu nowych użytkowników AdWords, którzy dopiero zaczynają tworzyć pierwsze kampanie staną przed zadaniem ustalenia dziennego budżetu zastanawiając się ‘Ile powinienem wydać na konkretną kampanię…?’ Wchodząc na rynek o którym jeszcze nie wiele wiadomo (z perspektywy AdWords), nie jest łatwo określić średni koszt kliknięcia (śr. CPC) a także wywnioskować jakiego ruchu na stronie można się spodziewać.

 

Ustalenie odpowiedniego dziennego budżetu AdWords może być trudnym zadaniem nawet dla regularnych użytkowników. Ten artykuł pomoże zarówno nowym jak i doświadczonym reklamodawcom, którzy stają przed zadaniem określenia dziennego budżetu kampanii.

 

Czym jest dzienny budżet?

 

Dla niektórych może to się wydać podstawowym pytaniem, ale ważne jest, żeby zrozumieć w pełni czym jest dzienny budżet przed podjęciem decyzji o ustaleniu jego wartości.

 

Po ustaleniu dziennego budżetu dla określonej kampanii, system będzie próbował wyświetlać reklamy tak często, jak to możliwe przez cały dzień, aż do wyczerpania budżetu.

 

Po ustawieniu metody wyświetlania na 'Standardowe' system będzie próbował równomiernie wykorzystać Twój budżet w ciągu całego dnia. Jeżeli Twój budżet jest ograniczony Twoje reklamy mogą nie wyświetlać się przez cały czas.

 

Z kolei metoda wyświetlania ustawiona na opcję 'Przyspieszone' spowoduje, że Twoje reklamy będą wyświetlane przez cały czas, aż do momentu wyczerpania dziennego budżetu. Przy ograniczonym budżecie oznacza to, że ​​reklamy mogą być wyświetlane na przykład tylko przez pierwszą połowę dnia.

 

ustawienianewinterface.png

 

 

Jeśli jesteś regularnym użytkownikiem AdWords, zauważysz, że czasami wydajesz mniej lub więcej niż określony budżet w danym dniu. System chce zapewnić że Twoja reklama będzie wyświetlana dłużej w popularnych dniach, żeby nie przegapić potencjalnych klientów. Budżet dzienny jest więc ustawiony jako średnia w ciągu 30,4 dnia w miesiącu, co oznacza, że ​​w ciągu jednego dnia Twój budżet dzienny może być przekroczony do 20% jednak w pozostałych dniach wydatki będą mniejsze niż budżet dzienny żeby wyrównać różnice.

 

Pamiętaj, że zmiana lub wstrzymanie budżetu w połowie tego okresu może spowodować rozbieżności.

 

Jak ustalić odpowiedni początkowy budżet?

 

Zanim przejdziemy do szczegółów, warto zauważyć, że każda branża jest inna, a reklamodawcy mogą mieć różne cele marketingowe. Firma z niewielkimi marżami zysku, która musi skoncentrować się na sprzedaży, ustawi inny budżet dzienny niż firma, która ma nieograniczone środki na kampanie brandingowe na przykład.

 

W przypadku "standardowej" kampanii / generowania nowych klientów w sieci wyszukiwania możesz wypróbować jedną z poniższych metod określenia dziennego budżetu kampanii.

 

Podstawowa metoda

 

Najlepszym pierwszym krokiem jest zacząć od mniejszego budżetu, który wciąż jest wystarczająco wysoki, aby zebrać dane, ale nie w takim stopniu, żeby wydać duże kwoty na nieistotne kliknięcia. Ważne jest codzienne sprawdzanie skuteczności kampanii (zwłaszcza korzystanie z raportu wyszukiwanych haseł), jak i zwiększanie budżetu stopniowo, aż osiągniesz dość stały zwrot z inwestycji. Dopiero wtedy możesz pomyśleć o znaczącym zwiększeniu dziennego budżetu. Jeśli uważasz, że wyeliminowałeś ryzyko marnowania budżetu, warto zapoznać się z alertem "ograniczene z powodu budżetu", ponieważ chcesz wyświetlać swoje reklamy potencjalnym klientom tak często jak to możliwe.

 

Zaawansowana metoda

 

Jeśli chcesz ustalić dokładniejszy budżet dzienny, pierwszym krokiem jest oszacowanie średniego kosztu kliknięcia (śr. CPC). Można to zrobić za pomocą planera słów kluczowych lub nawet przez utworzenie testowej grupy reklam w Edytorze AdWords, aby sprawdzić, jakie są szacunkowe stawki za pierwszą stronę. Warto pamiętać, że obie metody są czysto szacunkowe i nie powinny być traktowane jako dokładne wytyczne. Po ustaleniu średniego CPC możesz mieć o wiele lepszy podgląd na to, ile kliknięć Twoja reklama dostanie w odniesieniu do konkretnych budżetów.

 

Załóżmy, że obliczona średnia stawka CPC wynosi około PLN 0,50 a twój raport z Analytics informuje że średnio dla 20 osób odwiedzających witrynę (za pośrednictwem ruchu organicznego) otrzymujesz jednego potencjalnego klienta. Jeśli Twoim celem marketingowym jest otrzymanie około 5 potencjalnych klientów dziennie, możemy szybko dokonać następujących obliczeń :

 

(Średnia liczba odwiedzin na konwersję) x (Liczba pożądanych konwersji dziennie) x Średnie CPC = Wymagany budżet dzienny

 

20 x 5 x 0.50 = dzienny budżet w wysokości PLN 50


Możesz zmienić swój budżet dzienny, kiedy zechcesz

 

Obie metody pozwolą Ci określić dzienny budżet, warto jednak pamiętać, że raz ustalony budżet nie musi pozostać w początkowej wartości. Być może Twój ogólny budżet marketingowy nie jest wysoki. Zaczynając od małych wartości możesz generować sprzedaż, a następnie ponownie zainwestować zyski w celu zwiększenia dziennego budżetu i z kolei wygenerowania jeszcze większej sprzedaży, co umożliwi kontynuowanie cyklu. To tylko jeden scenariusz z wielu; Twoim zadaniem jest zdecydowanie, co najlepiej odpowiada Twoim celom marketingowym!

 

Warto pamiętać, że istnieją inne strategie, podziel się swoim doświadczeniem a także swoimi pomysłami w poniższych komentarzach Emotikon: Szczęśliwy

 

 

 

 

Komentarze
przez Jarosław K
sierpień

Więcej takich podpowiedzi i pomysłów