Obecnie 242 forumowiczów jest online
Obecnie 242 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Faktury AdWords - AKTUALIZACJA 2016

AKTUALIZACJA 2016:

 

W roku 2015 faktury przeszły sporą zmianę. Wraz z tą zmianą pojawiło się mnóstwo pytań, które do tej pory nie mają jasno sprecyzowanych w sieci odpowiedzi dlatego poniżej zaktualizowałam kilka najistotniejszych informacji w zakresie fakturowania Adwords.

 

1. Brak indywidualnych kont Adwords

 

 

Pierwszym przełomem w temacie płatności w Adwords jest to, że reklamodawcy z krajów Unii Europejskiej nie mają już możliwości tworzenia prywatnych kont Adwords. Aby stworzyć własne konto reklamowe użytkownik musi posiadać Vat UE. W przeciwnym razie nie założy już konta. Szczegóły na temat tej zmiany, która pojawiła się w 2014 roku (choć nadal mało osób o niej wie) znajdziecie TUTAJ.

 

Co ważne:

 

  • Status starych, prywatnych kont Adwords automatycznie został zmieniony na „Firmowy”
  • Osoby, które wykorzystywały wcześniej konta AdWords do celów prywatnych lepiej aby konta zlikwidowały.

Piszę o tym, ponieważ spora liczba użytkowników posiada historyczne konta. A Google co jakiś czas wysyła masowo kupony promocyjne do wznowienia działań reklamowych. Nagle okazuje się, że konta były zakładane na osoby prywatne i pojawia się problem.

 

2. Gdzie znajdę fakturę Adwords?

 

Fakturę Adwords nadal znajdziesz w prawym, górnym rogu konta w miejscu oznaczonym zębatką.

 

3. Nie widzę faktury na koncie, dlaczego?

 

Faktury pojawiają się na koncie do 5 dni roboczych nowego miesiąca. Fakturę otrzymujesz za wydatki / wpłaty dokonane na koncie w poprzednim miesiącu. Jeśli prowadziłeś działania promocyjne w marcu, Twoja faktura na koncie pojawi się na początku kwietnia.

 

Faktury generowanie są na kontach automatycznie wiec nie musisz pisać specjalnych próśb do Google o wcześniejsze podesłanie dokumentu księgowego na maila. Google nie robi w tym przypadku wyjątków.

 

4. Czy faktury są archiwizowane na koncie?

 

Każda faktura na koncie Adwords jest archiwizowana. Możesz ja pobrać w dowolnej chwili, z dowolnego zakresu czasowego. W głównym widoku znajdziesz faktury za ostatnie 3 miesiące. Jeśli chcesz wybrać inny zakres dat wystarczy, że skorzystasz z kalendarza w górnej części tabeli.

 

5. W jakim formacie mogę pobrać fakturę?

 

Tu nastąpiła spora zmiana. Wreszcie faktury dostępne na koncie można pobierać w formacie PDF. W przypadku płatności skonsolidowanych (kiedy opłacasz na jednej fakturze kilka kont) dostępny jest również format CSV.

 

6. Jak czytać fakturę Adwords?

 

W tym temacie jest sporo niejasności. Bardzo dużo użytkowników (w tym również sama księgowość) ma problem z tym w jaki sposób czytać rozliczone na fakturze kwoty.

 

Kiedyś było prościej. Na fakturze jaką reklamodawca otrzymywał od Google była informacja:

 

  • w rozliczeniach prepaid: jaka kwota wpłynęła na konto
  • w rozliczeniach postpaid: jaka kwota została wydana

W przypadku tego drugiego rozliczenia nie ma zmian. Natomiast faktury, dotyczące przedpłaty mają dodatkowe informacje, które bywają mylące.

 

Spójrz na poniższy screen:

 

płatność-adwords.png

Co oznaczają poszczególne elementy na fakturze:

 

  • przedpłata za Google AdWords (powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT z tytułu importu usług – ta kwota podlega ksiegowaniu),
  • Google AdWords (faktycznie wykonana usługa, której wartość ujmuje się w kosztach w KPiR),
  • środki z przedpłaty za Google AdWords (informacja o kwocie rozliczenia zaliczki, ta kwota nie podlega księgowaniu).

7. Dlaczego moja faktura jest pusta?

 

Jeśli Twoja faktura jest pusta oznacza to, że nie wpłaciłeś w tym miesiącu żadnej kwoty na konto. System generuje faktury za każdy miesiąc, nawet w przypadku gdy nie nastąpiła wpłata, ale kampanie na koncie były aktywne.

 

Dodatkowe informacje: W rozliczeniach płatności na koncie znajdziesz nieprawidłowe kliknięcia. To koszty jakie Google zwraca za kliknięcia wygenerowane przez spamowe systemy. Tych kosztów jednak nie zobaczysz na fakturze. 

 

8. Pokwitowanie płatności:

 

W firmach często pojawia się problem z tym, że wpłacane są na konto Adwords środki, na które nie ma konkretnego pokwitowania. Dotyczy to głównie kont z formą płatności prepaid. W takim przypadku w zakładce: dokonaj płatności można pobrać druk generowany w formacie PDF. Dla działu ksiegowego jest to wystarczające pokwitowanie wpłaty, która ma być dokonana na konto Adwords.

 

TUTAJ znajdziesz informację jak pokwitowanie znaleźć na koncie.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

1. Gdzie znajdę na koncie AdWords fakturę?

Teraz wszystkie faktury dostępne są na koncie w zakładce Płatności. W prawym górnym rogu konta wystarczy kliknąć zębatkę. Z rozwijalnego menu wybrać sekcję Płatności. Tam znajdziesz podsumowanie wszystkich płatności z konta.

platnosci.png

 

2. Nie widzę faktury na koncie, dlaczego?

Faktury na kontach zwykle pojawiają się na początku miesiąca. Skoro nie widzisz komunikatu “Faktura gotowa do pobrania” widocznie system jeszcze jej nie wygenerował. Niezależnie od tego czy rozliczasz się w formie przedpłaty czy płatności z dołu Twoja faktura pojawi sie na koncie dopiero z początkiem nastepnego miesiaca, maksymalnie do 5 dni roboczych.

Czyli jeśli dokonałeś na konto wpłaty 16 kwietnia, faktura pojawi się na Twoim koncie z początkiem maja - między 1-9 dniem.

3. Jak pobrać starą fakturę? Czy faktury są archiwizowane?

Faktury na kontach AdWords są archiwizowane, więc przez cały okres aktywności konta nie tracisz do nich dostępu. Wystarczy, że wejdziesz w zakładkę płatności i wybierzesz interesujący Cię przedział dat, a następnie pobierzesz fakturę.

4. Dlaczego moja faktura jest pusta?

Jeśli Twoja faktura jest pusta oznacza to, że nie wpłaciłeś w tym miesiącu żadnej kwoty na konto. System generuje faktury za każdy miesiąc, nawet w przypadku gdy nie nastąpiła wpłata, ale kampanie na koncie były aktywne.


W przypadku kont opłacanych metodą przedpłaty faktura obejmuje wszystkie płatności dokonane w danym miesiącu.


W przypadku kont opłacanych po wykonaniu usługi faktura obejmuje wszystkie żądane płatności z danego miesiąca kalendarzowego.


Jeśli mimo dokonanej wpłaty twoja faktura nie wykazuje żadnych płatności prawdopodobnie wystąpił błąd na Twoim koncie. W takiej sytuacji skontaktuj sie z supportem i poproś o wyjaśnienie sprawy.

5. W jakim formacie moge pobrać fakturę z konta?

Faktury dostępne są w postaci pliku html. Niemniej wiele osób drukuje faktury przy pomocy dodatkowych programów do generowania PDF-a. Wystarczy, że zainstalujesz dodatkową wtyczkę w przeglądarce lub pobierzesz np. PDF Creator.

6. Moja faktura ma błędne dane, jak je poprawić?

Od dwóch miesięcy reklamodawca ma wreszcie możliwość ubiegania się o korektę faktury od Google.

Zmiany te jednak nie dotyczą przypadków gdy na fakturze zmianie ulega płatnik. Zanim reklamodawca prześle do Google prośbę o dokonanie korekty w pierwszej kolejności musi jej sam dokonać na koncie Adwords tak by nowe dane faktury zgadzały sie z informacjami płatnika na koncie.

W następnej kolejności do zespołu Google trzeba należy przesłać wypełniony w pdfi-e formularz zgłoszenia i czekać na korektę faktury. Gdzie i jak dotrzć do formularza znajdziecie TUTAJ

7. Wprowadziłem zmiany w panelu płatnika, a system i tak wygenerował mi stare dane na fakturze - dlaczego?

Aby zmiany zostały uwzględnione na następnej fakturze trzeba je wprowadzić nie później niż 14 dni przed końcem miesiąca. Widocznie zmiany zostały wprowadzone za późno.

8. Czy Urząd Skarbowy akceptuje Faktury od Google?

Faktury Google mają ważność prawną dla lokalnego urzędu skarbowego, ponieważ zawierają identyfikator płatnika podatku VAT Google i Reklamodawcy.


Zgodnie z zasadami:


“faktury online są zgodne z wymaganiami Unii Europejskiej według obowiązującej dyrektywy o podatku VAT, artykuł 226, Dyrektywa Rady 2006/112/EC. Dyrektywa precyzuje wymagania formalne, jakie musi spełniać ważna faktura VAT, i została wdrożona w lokalnym prawodawstwie o podatku VAT w każdym z państw członkowskich UE. “


9. Jak rozliczyć fakturę AdWords?

Aby móc rozliczyć fakturę AdWords jako import usług musisz posiadać VAT UE - wówczas księgujesz fakturę jako  import usług z Unii Europejskiej. Kwota z otrzymanej faktury jest wartością netto, która musi zostać opodatkowana zgodnie z podstawową krajową stawką vat, czyli w polsce 23%. 

 

Taką opodatkowaną fakturę z kwotą brutto możesz ująć w rejestrze VAT sprzedaży. Ponieważ masz możliwość odliczenia tego podatku jak wszystkich innych zakupów dokonywanych w ramach działalności, fakturę dodajesz również do rejestru VAT zakupu. Wykazanie podatku naliczonego  w rejestrze Vat sprzedaży i zakupu powoduje, że twoje zobowiązanie do urzędu skarbowego ostatecznie wyniesie zero.


Zgodnie z tym faktura księgowana jest wewnętrznie, a transakcja pomimo iż jest wewnątrzwspólnotową, nie musi być wykazana na formularzu VAT-UE.


W przypadku rozliczania faktury nie zapomnij o pobraniu aktualnego Certyfikatu Rezydencji Google.


10. Czy do faktury dodawany jest podatek VAT?


Wszystko zależy od tego jakie ustawienia zaznaczysz podczas zakładania konta AdWords.


Jeśli korzystasz z konta AdWords jako FIRMA, czyli w celach komercyjnych, takich jak zwiększanie przychodów, sprzedaży lub liczby rejestracji, nie podlegasz opodatkowaniu z tytułu VAT. Niemniej masz obowiązek samodzielnego naliczenia i uiszczenia podatku VAT według stawki swojego kraju członkowskiego UE


Jeśli nie korzystasz z konta AdWords w celu osiągania korzyści majątkowych czyli konto prywatne, Google  obciąży Cię podatkiem VAT naliczanym według stawki obowiązującej w danym momencie w Irlandii.


11. Czym jest Certyfikat rezydencji Google?


To dokument uwzględniany przez polski urząd skarbowy wymagany podczas rozliczania faktur AdWords. Zgodnie z definicją to: Zaświadczenia o miejscu zamieszkania lub siedzibie do celów podatkowych.


Certyfikat rezydencji wystawiany jest na rok podatkowy. Jego aktualizacja zachodzi zwykle na początku roku, a nowa wersja udostępniana jest na stronach google każdemu reklamodawcy.

12. Wpłaciłem 100 zł i dodałem do konta Kupon Promocyjny - czy kwota kuponu zostanie dodana do mojej faktury?


Na fakturze rozliczeniowej zostanie wykazana jedynie Twoja wpłata w wysokości 100 zł. Kwota promocyjna kuponu zostanie uwzględniona w historii rozliczeń jednak nie pojawi sie na Twojej fakturze.


13. Czy Google przesyła faktury pocztą?


Faktury Google dostępne są tylko w formie elektronicznej na kontach AdWords.


14. Czy mogę otrzymać fakturę bezpośrednio na maila czy muszę pobierać ją samodzielnie każdego miesiąca?


Faktury każdy reklamodawca pobiera samodzielnie poprzez zakładkę płatności. Wyjątek stanowią konta z przyznanym kredytowaniem - faktury wysyłane są na maila.


15. Dokonałam w ciągu miesiąca dwóch wplat na konto AdWords. Ile wpłat zostanie wyszczególnionych na fakturze? Otrzymam jedną czy dwie faktury?


Kiedyś faktycznie Google za każdą wpłatę na konto generowało osobne faktury. Teraz za dwie wpłaty dokonane w danym miesiącu otrzymasz jedną łączną fakturę. Na fakturze zostaną wyszczególnione obie dokonane wpłaty.


16. Otrzymałem fakturę vat choć nie posiadam VAT UE? Jak to rozliczyć?


Do rozliczania faktury AdWords nie musisz posiadać VAT UE. Wówczas jednak jesteś zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia pełnej kwoty podatku w wysokości 23% do Urzędu Skarbowego.

informacje Paulina Wiktorska

Na co dzień pracuję jako Certyfikowany Specjalista Google AdWords oraz Google Analytics wspierając marki w budowaniu strategii kampanii SEM. Po godzinach rozwijam własny projekt www.adwords360.pl, będący kontynuacją mojej książki "AdWords 360° – Katalog Skutecznych Kampanii", która ukazała się na rynku w grudniu 2015 roku.

Komentarze
przez Mariusz L
maja 2014

Może dodać link do certyfikatu ?

przez Wschodząca Gwiazda Paula Wiktorska Wschodząca Gwiazda
maja 2014
przez Bartosz R
czerwiec

Dopadł mnie ten temat jako nievatowca i mam takie pytanie: 

- pozycja "GOOGLE ADWORDS" wynosi 206,20 zł

- pozycja "Płatność automatyczna" wynosi 102,21 zł

 

najczęściej obie pozycje bywają równe (patrząc na moje faktury) lub wpłata jest wyższa od realnych wydatków - wtedy rozumiem, że płace VAT od wpłaty, a kosztem jest faktyczne zużycie środków. Ale tu mam odwrotnie.

 

od której z kwot muszę wpłacić VAT do US, a którą kwotę księguję w KPiR jako koszt ?