Obecnie 332 forumowiczów jest online
Obecnie 332 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Eksperymenty w kampaniach Google AdWords

Witajcie!Dzisiaj chcemy Wam opowiedzieć odrobinę więcej o eksperymentach w kampaniach AdWords. Z tego wpisu dowiecie się: do czego mogą służyć takie eksperymenty, jak je poprawnie skonfigurować.

 

 

Czym są eksperymenty AdWords?

 

W wielkim skrócie eksperyment jest pewnego rodzaju testem ustawień, które chcielibyście sprawdzić. Podczas konfiguracji eksperymentu wybieramy jaka część wyświetleń będzie poświęcona na przetestowanie pierwszego zestawu ustawień (grupa kontrolna), a jaka część będzie odpowiedzialna za przetestowanie drugiego zestawu ustawień (grupa eksperymentalna). Aby to lepiej zrozumieć, spójrzcie proszę na rysunek poniżej. Przedstawiają one podział liczby wyświetleń w przypadku, gdy podczas konfiguracji kampanii wybraliśmy, że 40% wyświetleń to ma być grupa kontrolna, 60% wyświetleń to grupa eksperymentalna.PL_Obrazek 0.pngWarto tutaj pamiętać o pewnym rozróżnieniu – grupa kontrolna i grupa eksperymentalna nie muszą znaczyć to samo, co grupa reklam. Bardziej należy te pojęcia rozumieć jako pewnego rodzaju kontener, w którym umieszczamy jakieś słowa kluczowe lub reklamy lub grupy reklam i decydujemy o ich konfiguracji.Co może się składać na takie ustawienia wchodzące w skład każdej z grup (kontrolnej, eksperymentalnej)?

 

Możemy testować między innymi:

 • stawki dla całych grup reklam lub poszczególnych słów kluczowych,

 • czy ma sens tworzenie nowych grup reklam lub dodawanie nowych słów kluczowych,

 • czy ustawienie innego adresu docelowego w reklamie coś zmieni,

 • czy typ dopasowania słowa kluczowego będzie miał wpływ na ważne dla nas statystyki (CTR, współczynnik konwersji itd.).Jak najlepiej wykorzystać eksperymenty?

 

Do zobrazowania poniższych przypadków użyjmy przykładu producenta mebli kuchennych na wymiar. Zaczyna on dopiero swoją przygodę z AdWords dlatego też ma jedną kampanię, w niej tylko jedną grupę reklam, a w tej grupie reklam tylko jedno słowo kluczowe: meble kuchenne na wymiar.Przypadek 1: Czy wyższa stawka pomoże mi osiągnąć lepsze wyniki?

 

Wspomniany reklamodawca aktualnie wyświetla się średnio na trzeciej pozycji, ale chce sprawdzić, czy wyższa pozycja z wyższą stawką pozwoli zwiększyć obroty. W tym celu dla danej kampanii ustala eksperyment, w którym przeznacza 30% wyświetleń na grupę eksperymentalną i 70% na grupę kontrolną. Następnie, aby skonfigurować odpowiednie stawki należy:

 

 1. Wejść do wspomnianej grupy reklam.

 2. Wybrać zakładkę „Słowa kluczowe”

 3. Wybrać segmentację „Eksperyment” (w tym celu należy nacisnąć przycisk „Segment” tuż pod zakładkami i z pojawiających się opcji zaznaczyć „Eksperyment”).

PL_Obrazek 1.png

 

Dzięki temu wszystkie słowa kluczowe (a w tym przypadku jedno) mają widoczne poniżej sekcje z aktualnymi ustawieniami eksperymentu.

 

PL_Obrazek 2.png

 

 1. Po kliknięciu na stawkę w wierszu eksperymentu możemy ją dostosować do naszych wymagań poprzez dodanie lub odjęcie pewnej części od stawki bazowej (czyli tej stawki, która obowiązuje w grupie kontrolnej).

PL_Obrazek 3.png

 

Po kliknięciu „Zapisz” zaczynają obowiązywać nowe ustawienia naszego eksperymentu.Przypadek 2: Czy warto dodać konkretne słowa kluczowe?

 

Nasz przedsiębiorca zastanawia się, czy jeśli doda kolejne słowa kluczowe np. drewniane meble kuchenne oraz tanie meble kuchenne, to zwiększy się liczba telefonów od klientów.

 

Dzięki eksperymentom może w łatwy sposób dodać te dwa nowe słowa kluczowe i wybrać, że chce na ich przetestowanie przeznaczyć tylko 30% wyświetleń. Dzięki temu nie narazi się na wysokie koszty, a będzie mógł sprawdzić, jak te słowa dla niego zadziałają. W takim przypadku będzie miał dwie grupy ustawień: kontrolną (70% wyświetleń) do której będzie należało słowo meble kuchenne na wymiar oraz eksperymentalną (30% wyświetleń) do której będą należały słowa drewniane meble kuchenne oraz tanie meble kuchenne. Wszystkie te trzy słowa będą w tej samej kampanii i w tej samej grupie reklam.

 

Spójrzcie na poniższy zrzut ekranu ze skonfigurowaną już w ten sposób grupą reklam.

 

PL_Obrazek 4.pngZwróćcie uwagę na znaczki, które są widoczne po lewej stronie każdego ze słów – określają one, do której grupy one należą – eksperymentalnej czy kontrolnej. Poniżej lista dostępnych statusów.

 

PL_Obrazek 5.png

 

Jak widzicie pojawia się tam jeszcze kolejny nowy status: „Kontrola i eksperyment”, co oznacza, że dany element (tutaj: słowo kluczowe) dzieli ruch z jednej i drugiej grupy ustawień. Gdybyśmy do tej grupy dodali jeszcze np. słowo sosnowe meble kuchenne, to moglibyśmy zdecydować, że to słowo należy do grupy „Kontrola i eksperyment”, co znaczy, że będzie brane pod uwagę zarówno przy 30% wyświetleń grupy eksperymentalnej, jak i przy 70% wyświetleń grupy kontrolnej.Uwaga!

 

Zauważcie, że teraz w jednej grupie reklam znajdują się słowa z grupy kontrolnej i słowa z grupy eksperymentalnej. Powstaje pytanie – jaki status ma w takim razie ma mieć ta grupa reklam? Odpowiedź jest prosta - powinna to być grupa o tym podwójnym statusie: „Kontrola i eksperyment”. Jeśli byśmy ustawili inny status (np. tylko „Kontrola”), to ta grupa miałaby możliwość wyświetlać tylko te elementy (słowa kluczowe, reklamy), które należą do grupy kontrolnej lub grupy „Kontrola i eksperyment”. Wyobraźcie to sobie jako pewnego rodzaju sito – ustawienia na poziomie grupy reklam decydują jakie elementy będą miały prawo być wyświetlane.

 

Domyślnym statusem dla wszystkich elementów, które są już w kampanii w momencie startu eksperymentu jest właśnie „Kontrola i eksperyment”.Przypadek 3: Czy kieruję klientów na najlepszą możliwą stronę docelową?

 

Zmian eksperymentalnych można dokonywać też na poziomie reklamy. Nasz przedsiębiorca do tej pory przekierowywał klientów na główną stronę swojej witryny, chciał jednak przetestować czy przekierowanie na galerię nie będzie zwiększało wskaźnika konwersji. Przy pomocy eksperymentów może łatwo dodać kolejną reklamę kierującą do galerii jako eksperymentalną, a obecną kierującą na stronę główną ustawić jako kontrolną i śledzić wyniki.Przypadek 4: Czy dopasowanie ścisłe nie ogranicza zbytnio mojego ruchu?

 

Wyobraźmy sobie, że właściciel tej firmy ma słowo kluczowe meble kuchenne na wymiar, ale w dopasowaniu ścisłym. Powoduje to, że nie wyświetla się na przykład na zapytanie  drewniane meble kuchenne na wymiar. Aby nie ryzykować za dużo może przy pomocy eksperymentów dodać swoje słowo kluczowe w innym dopasowaniu (na przykład używając modyfikatora dopasowania przybliżonego) i sprawdzić kierując na nie np. 30% ruchu czy słowo +meble +kuchenne na +wymiar będzie przyprowadzało wartościowy ruch.Jak w takim razie zacząć eksperyment?

 

Jak Państwo widzą – jest wiele przypadków (a wspomnieliśmy tutaj tylko o kilku), w których eksperymenty mogą być bardzo pomocne. Jak więc w takim razie rozpocząć własny? Należy:

 

 1. Wejść do kampanii, która ma zostać objęta eksperymentem.

 2. Przejść na Ustawienia.

 3. Zjechać na sam dół, gdzie w sekcji „Ustawienia zaawansowane” znajduje się część „Eksperyment” (jeśli go nie widać proszę się upewnić, że typ kampanii jest ustawiony na „Wszystkie ustawienia”, a nie „Standardowa”).

 4. Wybrać ustawienia eksperymentu.

 5. Kliknąć „Zapisz”.

 6. Dostosować w kampanii ustawienia, które chcecie przetestować (stawki, nowe słowa, nowe adresy docelowe, nowe grupy reklam itd.).

 7. Wrócić do tego miejsca i kliknąć „Rozpocznij prowadzenie eksperymentu”.Mamy nadzieję, że te wskazówki przybliżyły Państwu temat eksperymentów w kampaniach AdWords.Życzymy udanego eksperymentowania!

 

Komentarze
przez Adequate-Witold
stycznia 2014 – ostatnio edytowany stycznia 2014

Porównując statystyki eksperymentu i próby kontrolnej, warto zwrócić uwagę na istotność statystyczną uzyskanych danych. Strzałki ^ (od 1 do 3) pojawiające się przy wynikach oznaczają poziom ufności, odpowiednio 95%, 99%, 99,9%, czyli prawdopodobieństwo tego, że obserwowana prawidłowość nie jest dziełem przypadku. 

1463991_780788401937619_378354208_n.jpg

Wartości poziomu ufności należy jednak traktować jako wskazówkę i wykonywać raczej własne analizy, gdyż (przynajmniej obecnie) poziomy ufności wskazywane przez system AdWords są tylko bardzo zgrubną i zawodną estymacją.

Kiedyś przeprowadziliśmy eksperyment, w którym próba kontrolna i eksperyment nie różniły się niczym. Było zaskakujące, jak pewne wartości potrafiły się zmieniać w czasie, a system twierdził, że obserwowane różnice są na 99,9% istotne statystycznie.

Przebieg tego eksperymentu można zobaczyć tutaj:
Historia pewnego eksperymentu