Obecnie 223 forumowiczów jest online
Obecnie 223 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Eksperymenty na koncie Google AdWords - Czego nie robić.

Każdy wie, że eksperymentowanie z wersjami reklam na koncie AdWords to norma. Prościej przetestować 3 czy 5 wersji reklam tekstowych w obrębie grupy reklam niż zrobić to samo z reklamami graficznymi w sieci reklamowej. Musielibyśmy utworzyć po jednej grupie reklam na każdy rozmiar bannerów i testować dany rozmiar w obrębie grupy.

Z pomocą przychodzą eksperymenty na koncie AdWords.

W prosty sposób utworzymy wersję roboczą naszej kampanii i wprowadzimy w niej zmiany:

  • Strategia ustalania stawek
  • Harmonogramy
  • Nowe wersje reklam
  • I wiele innych.

Ja chciałem przetestować nową kreację dla wszystkich rozmiarów bannerów.

 

Kampania oryginalna. Załóżmy, że ma 5 grup reklam z różnym przekazem i ja chce przetestować nowe kreacje dla 2 grup reklam.

 

Utworzyłem wersję roboczą i usunąłem z niej 3 zbędne grupy reklam, których test miał nie dotyczyć – to był pierwszy błąd.

 

W pozostałych 2 grupach reklam wprowadziłem nowe kreacje bannerów.

Usunąłem z tych 2 grup reklam stare już wstrzymane reklamy, żeby mi nie przeszkadzały w analizie – to był drugi błąd.

 

Eksperyment trwał chwilę i dawał już poczucie, że nowa kreacja spisuje się o wiele lepiej niż stara więc postanowiłem ją wdrożyć.

 

Na tym etapie mamy dwie możliwości (a nawet trzy biorąc pod uwagę wstrzymanie wersji roboczej, jeśli to ona okaże się gorsza). Albo wdrożenie wersji roboczej do oryginalnej kampanii bądź utworzenie na bazie wersji roboczej zupełnie nowej kampanii.

Ja wdrożyłem wersję roboczą do oryginalnej kampanii – biorąc pod uwagę moje 2 poprzednie błędy, był to 3 błąd.

 

4 błędem było zorientowanie się dopiero po tygodniu, że coś jest nie tak.

 

1 błąd

Moja zmiana spowodowała usunięcie 3 grup reklam z oryginalnej kampanii po wdrożeniu wersji roboczej – na szczęście statystyki pozostały.

 

2 błąd

Moja zmiana spowodowała usunięcie wszystkich wstrzymanych reklam graficznych w przeszłości (usunąłem je w wersji roboczej) – na szczęście statystyki pozostały.

 

3 błąd

Gdybym miał świadomość następstw zmian jakie wprowadziłem w wersji roboczej, to podczas wdrażania jej na koncie jako lepszą wersję, utworzyłbym ją jako nową kampanię.

 

[PRO TIP] Wersja robocza powinna być 1:1 z kampanią oryginalną. Zmieniamy/usuwamy/wstrzymujemy tylko te elementy, które testujemy. Nie ważne, że pewne elementy mogą nam przeszkadzać jak wstrzymane x reklam w przeszłości w wersji oryginalnej kampanii 😊

 

[PRO TIP 2] Stan na 24.11.2017, ponieważ być może poprawią ten błąd systemowy. Jak szybko przywrócić usunięte grupy reklam? Otwórz Edytor AdWords. Mimo pobierania najnowszych zmian, grupy reklam, które zostały usunięte i z takim stanem widnieją na koncie AdWords, w Edytorze nadal są jako Aktywne (nie wprowadzimy w nich zmian, ponieważ otrzymamy komunikat o błędach), ale możemy je skopiować, zmienić nazwę i opublikować.

informacje Dominik Myślak

Jestem Partnerem Google AdWords. Kampanie AdWords prowadzę od 2007 roku. Na forum AdWords pomagam od około 2008 roku. Prócz opiekowania się Waszymi kampaniami, prowadzę również szkolenia z ogólnie rozumianego SEM. Jeśli uważasz, że Twoja kampania wymaga pomocy - pomogę Ci, zapraszam.

Komentarze
przez Artur R
styczeń – ostatnio edytowany styczeń

Ja dziś wyrwałem sobie wszystkie włosy na próbie zrobienia reklamy tekstowej swojego sklepu... nadal według gugle zero ;] ide po piwko.

przez Najlepszy Współtwórca Dominik Myślak Najlepszy Współtwórca
styczeń

Artur napisz na forum z czym miałeś dokładnie problem, to postaramy się pomóc.