Obecnie 53 forumowiczów jest online
Obecnie 53 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Egzaminy Google Adwords - Certyfikacja 2014

Coraz wiecej specjalistów pojawia sie w naszej branży, co wywołuje coraz wiecej pytań na temat egzaminów i certyfikacji w Adwords. Dlatego dla zainteresowanych poniżej kilka istotnych informacji na temat tego - czego się spodziewać i gdzie zacząć - w tradycyjnej dla mnie formie: Pytań i Odpowiedzi Emotikon: Szczęśliwy

1. Czym jest Certyfikacja w Google Adwords?

W roku 2013, Certyfikacja w ramach Programu Adwords, została przeniesiona do programu Google Partners - odpowiednik dawnego Google dla Agencji. Choć każdy może przystąpić do programu, nie każdy może otrzymać status Partnera Google. Konieczne jest spełnienie kilku istotnych warunków jak:

 

- zdanie egzaminów (poziom podstawowy oraz przynajmniej jeden rozszerzony),

- pokazanie, że nieustannie dbasz o skuteczność obsługiwanych kont i poprawę ich wyników,

- wydanie odpowiedniej kwoty na prowadzonych kontach w ramach MCK (10k USD w ciągu 90 dni),

- oraz założenie i uzupełnienie profilu firmy połączonego z G+.

Zdanie egzaminów oraz otrzymanie statusu partnera pozwala na dołączenie do społeczności “zaufanych” Partnerów Google. Tworząc profil firmy masz możliwość pojawienia się w wyszukiwarce partnerów, a tym samym dotarcia do nowych, potencjalnych klientów.

2. Ile egzaminów trzeba zdać?

Certyfikacja w ramach Programu Adwords obejmuje 3 egzaminy. Jeden na poziomie podstawowym oraz dwa na poziomie zaawansowanym. Wystarczy zdać dwa egzaminy: 1 z poziomu podstawowego i 1 z poziomu rozszerzonego + spełnić opisane z pkt. 1 warunki aby otrzymać status partnera.

Poziom Podstawowy to ogólna wiedza na temat programu Google Adwords. To teoretyczne jak i praktyczne pytania z tworzenia struktury konta i kampanii, zarządzania poprzez MCK, tworzenia skutecznych tekstów reklamowych, obsługi edytora adwords, itp.

Poziom Zaawansowany - reklama w wyszukiwarce - sprawdza wiedzę na poziomie słów kluczowych (ich dopasowań), API, silny nacisk kładzie na temat dotyczący optymalizatora konwersji, ROI, raportowania, itp.

Poziom Zaawansowany - sieć reklamowa - sprawdza wiedzę na temat kierowania reklam na urządzenia mobilne, realizację kampanii wideo, narzędzi dostępnych na koncie, kierowania reklam w YT względem języka, itp.

 

3. Jakie są progi zdawalności egzaminów?

Poziom podstawowy: na zdanie egzaminu masz 120 minut, egzamin jest w formie testu jednokrotnego wyboru, zawiera 90 pytań, próg zdawalności to min. 85%

Poziom Zaawansowany - Reklamy w wyszukiwarce: na egzamin jest 120 minut, egzamin jest w formie pytań jednokrotnego wyboru, zawiera 99 pytań, próg zdawalności to min. 80%

Poziom Zaawansowany - Reklamy w Sieci reklamowej: egzamin trwa 120 minut, egzamin jest w formie pytań jednokrotnego wyboru, zawiera 90 pytań, próg zdawalności to min. 70%.

4. Jaki poziom trudności mają pytania zadawane w testach?

Pytania mają różny poziom trudności. Od prostych pytań czym jest CTR, poprzez pytania wymagające obliczeń lub doświadczenia w temacie np. wykupywania reklam na YT.

Zdecydowanie egzamin pójdzie łatwiej osobom, które mają już min. roczne doświadczenie w prowadzeniu kampanii o różnym przekroju budżetowym i branżowym. Osoby, które znają Google Adwords od strony czysto teoretycznej mogą mieć problem z pokonaniem egzaminów za pierwszym razem. Są to egzaminy, które sprawdzają jednak praktyczną wiedzę w połączeniu z teorią.

5. Jak wygląda egzamin i gdzie jest zdawany?

Egzamin zdajemy online, logując się do programu Google Partners. Odnajdujemy na koncie kategorię Certfikacja, a w niej 3 udostępnione egzaminy.

Google wycofało się z poprzedniej formy zdawania egzaminu w specjalnie zainstalowanej na komputerze aplikacji, która na czas egzaminu blokowała dostęp do innych programów, w tym dodatkowych źródeł wiedzy. Teraz zdajemy egzamin w zwykłej zakładce przeglądarki.

6. Nie zdałam egzaminu, kiedy ponownie mogę do niego przystąpić?

Egzamin możesz ponowić po 7 dniach.

7. Czy egzamin jest płatny?

Aktualnie egzaminy są bezpłatne. Jedynym warunkiem, ktory umożliwia przystąpienie do egzaminu to założenie profilu w programie Google Partners oraz powiązanie konta GP z aktywnym kontem MCK.

8. Czy po zdaniu egzaminu automatycznie zostanę Partnerem Google?

Nie, zdany egzamin nie wystarczy aby otrzymać status partnera. Konieczne jest również:

- stworzenie profilu firmy w programie partnerów, w tym G+
- osiągnięcie odpowiednich wydatków w ramach prowadzonego MCK
- pokazanie skuteczności swoich działań w realizowanych kampaniach

9. Czy każdy może podejść do egzaminu?

Tak, każda osoba może podejść do egzaminu o ile spełnia warunki wymienione w punkcie 1.

10. Jakie są terminy ważności certyfikacji?

Poziom podstawowy - ważność certyfikatu to 2 lata


Poziom zaawansowany (oba egzaminy) - ważność certyfikatu wygasa po 1 roku

11. Jaki zakres materiału jest wymagany do zdania egzaminu?

Na koncie Google Partners dostepne są materiały przygotowujące do każdego z egzaminów. Zawierają pełny zakres wiedzy potrzebny do zaliczenia testów. Dodatkowo dostępne jest centrum pomocy, które pomaga uzupełnić potrzebną wiedzę do egzaminu.

12. Co z moim starym egzaminem, który nadal jest ważny?

W przypadku gdy egzamin zdawany na starych zasadch nie stracił jeszcze ważności ( w moim przypadku było tak z poziomem podstawowym) wystarczy, że dołączysz do konta GP wykorzystując login ze starego konta CPG. Google przenosi historię egzaminów i stan certyfikacji na nowe konto.

13. Nagle straciłem połaczenie internetowe,co stało sie z moim egzaminem? Czy mogę do niego powrócić?

Tak, wystarczy, że ponownie nawiążesz połączenie internetowe i odświeżysz stronę. Egzamin będzie kontynuowany od momentu w jakim skończyłeś.

14. Czy certyfikat należy do mnie czy do firmy?


Certyfikaty przydzielane są specjalistom zdajacym egzamin. Jedynie status partnera otrzumuje firma posiadajaca min. jednego kwalifikowanego Partnera GoogleAdwords.

15. Spełniam wszystkie warunki certyfikacji, kiedy pojawi się status Partnera Google w moim panelu?

Jeśli spełniasz wszystkie warunki certyfikacji to Twój status Partnera pojawi się na koncie od 24-48 h. Google weryfikuje po zdanych przez Ciebie egzaminach, warunki i kondycję Twoich kont, ostatecznie przydzielając status.

--------------------------------------------

Wartościowe linki:

 

Program Google Partners


Jak otrzymać status Partnera

 

Informacje o egzaminach

informacje Paulina Wiktorska

Na co dzień pracuję jako Certyfikowany Specjalista Google AdWords oraz Google Analytics wspierając marki w budowaniu strategii kampanii SEM. Po godzinach rozwijam własny projekt www.adwords360.pl, będący kontynuacją mojej książki "AdWords 360° – Katalog Skutecznych Kampanii", która ukazała się na rynku w grudniu 2015 roku.

Komentarze
przez Natalia S
października 2014

Czy egzamin można zdawać w języku polskim?

przez Najlepszy Współtwórca Dominik Myślak Najlepszy Współtwórca
października 2014

Egzamin podstawowy i egzaminy zaawansowane z sieci wyszukiwania i reklamowej są po polsku.

przez Wschodząca Gwiazda Tomasz_C Wschodząca Gwiazda
października 2014

Jest jeszcze egzamin z reklamy wideo, który również jest po polsku.

Od niedawna natomiast jest egzamin z Analytics, który póki co jest po angielsku, ale po przerobieniu wideokursu Digital Analytics Fundamentals: https://analyticsacademy.withgoogle.com/course01 (kurs jest po angielsku, ale są polskie napisy) zdanie tego egzaminu nie jest takie trudne, nawet dla osób, które nie władają biegle angielskim. Wystarczy tylko wcześniej oswoić się z angielską wersją interfejsu Analytics.

przez Najlepszy Współtwórca Maciej Lewiński Najlepszy Współtwórca
października 2014

Jakby co napisalem poradnik do zdania GAIQ:

https://plus.google.com/110248575174994322315/posts/TgnqpPmn4vF

przez Krzysiek Marzec
października 2014

Podczas zdawania egzaminów polecam:

a) Mieć świadomość, że egzamin z Analytics jest jeszcze po angielsku
b) Mieć świadomość, że egzamin z GDN ma ok 20 pytań nt YouTube i conajmniej 10 na temat Galerii Reklam Emotikon: Mrugający

c) Mieć anielską cieprliwość do pytań i ewentualnych błędów tłumacza Emotikon: Mrugający
d) Wybierać najlepszą pasującą odpowiedź jeśli 2 a nawet 3 wydają się prawidłowe.


przez Natalia S
października 2014

czy egzamin jest płatny?

przez Najlepszy Współtwórca Dominik Myślak Najlepszy Współtwórca
października 2014

Natalia zerknij na punkt 7 artykułu.  Emotikon: Szczęśliwy

przez Wschodząca Gwiazda Tomasz_C Wschodząca Gwiazda
października 2014

Paulina poruszyła kwestę płatności w punkcie 7 w artykule.

przez Wschodząca Gwiazda maciekef Wschodząca Gwiazda
października 2014

dla członków programu google partners egzaminy  są bezpłatne i może je zdawać co 7 dni(w przypadku jak się go nie zdało)

przez Natalia S
października 2014

ok. dzięki. właśnie doczytałam Emotikon: Szczęśliwy