Obecnie 261 forumowiczów jest online
Obecnie 261 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Dopasowania słów kluczowych - zastosowanie, ciekawe narzędzia - cz. 1

 1. Rozróżniamy 5 rodzajów dopasowań

 

Dopasowanie przybliżone

 

Fraza w tym dopasowaniu nie posiada dodatkowych znaków określających dopasowanie. Na koncie AdWords frazę wpisujemy jako np. projektant wnętrz

 

Jeśli tworzysz swoją pierwszą kampanię i dodajesz słowa kluczowe to domyślnie używasz właśnie tego dopasowania. Jeśli jest ono używane w odpowiedni sposób, to bardzo często przyczynia się ono do generowania nowych, ciekawych fraz, które używają bądź mogą używać Twoi potencjalni Klienci.

 

Niestety bardzo często zdarza się, że to dopasowanie używane jest w nieodpowiedni sposób i tak przygotowane słowa kluczowe "wyrzucają w błoto" Twoje pieniądze. Dlaczego?

 

Dopasowanie działa w taki sposób, że korzystając ze słowa kluczowego:

 

projektant wnętrz

 

Twoja reklama może wyświetlać się na słowa kluczowe zawierające powyższą frazę, frazy ze zmienionym szykiem, synonimy i słowa podobne, czyli reklama pojawi się również na:

 

projektanci wnętrz, projektowanie pomieszczeń, projektowanie wnętrz, aranżacja wnętrz.

 

Dopasowania przybliżonego stosuje się najczęściej, gdy chcemy szybciej zbudować kampanię AdWords, przy mniejszym zaangażowaniu w budowanie listy słów kluczowych, ale przy dużym ruchu kierowanym na Twoją stronę www.

 

Niestety często zdarza się, że wygenerowane słowo kluczowe (fraza kluczowa) nie ma zwązku w ogóle z daną branżą. Co zrobić jeśli reklama pojawia się na frazę nie dotyczącą mojej branży? Musimy zastosować dopasowanie wykluczające, o którym za chwilę. A jak możemy znaleźć takie frazy generujące nam słaby, a wręcz zbędny ruch? Musimy skorzystać z raportu wyszukiwanych słów kluczowych znajdującego się na koncie AdWords - więcej szczegółów po zdefiniowaniu wszystkich dopasowań.

 

 

Modyfikator dopasowania przybliżonego

 

Do frazy w tym dopasowaniu dopisujemy znak +. Na koncie AdWords frazę wpisujemy jako +projektant +wnętrz. Znak plusa możemy postawić jedynie przy jednym słowie w danej frazie kluczowej - przy tym, które ma nie generować fraz podobnych i synonimów.

 

 

Dopasowanie działa w taki spośób, że korzystając ze słowa kluczowego:

 

+projektant +wnętrz

 

Twoja reklama może wyświetlać się na słowa kluczowe zawierające powyższą frazę, frazy ze zmienionym szykiem, różne odmiany słów w danej frazie, czyli reklama pojawi się również na:

 

projektant wnętrza, projektanci wnętrza, wnętrze projektant,

 

ale nie pojawi się już na synonimy i wyrażenia podobne:

 

aranżacja wnętrz, projektant pomieszczeń, malowanie wnętrz, projektowanie pomieszczeń.

 

Modyfikator dopasowania przybliżonego stosuje się, gdy chcemy mieć większą kontrolę nad frazami, na które pojawi się nasza reklama przy stosunkowo dużym ruchu kierowanym na stronę www.

 

Mimo tego, że zastosujemy modyfikator dopasowania przybliżonego również zalecane jest korzystanie z raportu wyszukiwanych słów kluczowych, o którym wspominałem przy omawianiu dopasowania przybliżonego.

 

 

Dopasowanie do wyrażenia

 

Frazę w tym dopasowaniu umieszczamy w cudzysłowiu. Na koncie AdWords frazę wpisujemy jako "projektant wnętrz".

 

 

Dopasowanie działa w taki spośób, że korzystając ze słowa kluczowego:

 

"projektant wnętrz"

 

Twoja reklama może wyświetlać się na słowa kluczowe zawierające powyższą frazę, oraz gdy do danej frazy dopiszemy jakieś słowa/wyrażenia przed i za tą frazą - pamiętając, że nie możemy rozdzielać danej frazy. Fraza w danym dopasowaniu spowoduje wyśwetlenie fraz:

 

projektant wnętrz warszawa, dobry projektant wnętrz, dobry projektant wnętrz kraków,

 

ale nie pojawi się już na synonimy, wyrażenia podobne oraz gdy rozdzielimy naszą frazę innym słowem:

 

projektant ciekawych wnętrz, projektanci wnętrz, projektant pomieszczeń.

 

Dopasowanie do wyrażenia stosujemy wtedy, gdy nie chcemy by system AdWords generował nam dodatkowych fraz, a chcemy się skupić na konkretniejszych frazach, które sami dodaliśmy do konta AdWords.

 

Mimo tego, że zastosujemy dopasowanie do wyrażenia, również zalecane jest korzystanie z raportu wyszukiwanych słów kluczowych, o którym wspominałem przy omawianiu dopasowania przybliżonego.

 

 

Dopasowanie ścisłe

 

Frazę w tym dopasowaniu umieszczamy w nawiasie kwadratowym. Na koncie AdWords frazę wpisujemy jako [projektant wnętrz].

 

 

Dopasowanie działa w taki spośób, że korzystając ze słowa kluczowego:

 

[projektant wnętrz]

 

Twoja reklama może wyświetlać się tylko i wyłącznie po wpisaniu dokładnie tego słowa kluczowego (frazy kluczowej), które mamy w kampanii. Fraza w danym dopasowaniu spowoduje wyśwetlenie frazy:

 

projektant wnętrz

 

ale nie pojawi się już na synonimy, wyrażenia podobne oraz gdy rozdzielimy naszą frazę innym słowem:

 

projektant ciekawych wnętrz, projektanci wnętrz, projektant pomieszczeń.

 

Dopasowanie ścisłe stosujemy wtedy, gdy nie chcemy by system AdWords generował nam dodatkowych fraz, a chcemy skupić się tylko i wyłącznie na frazach użytych w danej kampanii/grupie reklam w niezmienionej postaci.

 

Użycie dopasowania ścisłego spowoduje spadek wyszukiwań, ale ruch kierowany na Waszą stronę będzie dokładniejszy.

 

 

Dopasowanie wykluczające

 

Aby skorzystać z tego dopasowania musimy przed daną frazą kluczową umieścić znak minus "-". Dostępne mamy 3 rodzaje wykluczeń.  Na koncie AdWords frazę wpisujemy jako -projektant wnętrz; -"projektant wnętrz"; -[projektant wnętrz].

-projektant wnętrz - tak zapisana reguła spowoduje, że system AdWords wykluczy wszystkie frazy wygenerowane w podobny sposób jak w przypadku dopasowania przybliżonego. Reklama nie będzie się pojawiała na frazy: projektanci wnętrz, projektanci pomieszczeń, projektant wnętrz warszawa, itp

 

-"projektant wnętrz" - tak zapisana reguła spowoduje, że system AdWords wykluczy wszystkie frazy wygenerowane w podobny sposób jak w przypadku dopasowania do wyrażenia. Reklama nie będzie się pojawiała na frazy: dobry projektant wnętrz, projektant wnętrz warszawa, projektant wnętrz, itp.

 

-[projektant wnętrz] - tak zapisana reguła spowoduje, że system AdWords wykluczy dokładnie tą frazę. Reklama nie będzie się pojawiała na frazę projektant wnętrz.

 

Jeszcze jeden przykład zastosowania:

źródło: https://support.google.com/adwords/answer/2497836?hl=pl

 

Po co stosujemy dopasowanie wykluczające? Już o tym wspominałem w przypadku pozostałych dopasowań. Aby uniknąć kliknięć, które nie są dla nas miarodajne, które przyniosą stratę, a nie zysk; aby powstrzymać wyświetlanie naszej reklamy na frazy, które nie mają nic wspólnego z naszą branżą.

 

Jakie zastosowanie mogłoby mieć dopasowanie wykluczające w naszym przypadku stosując w kampanii słowo projektant wnętrz? Np. wykluczając słowa malowanie wnętrz, wykończenia wnętrz, wykończenia pomieszczeń, itp., aby uniknąć wyszukiwań dotyczących ekipy remontowej.

 

Gdzie możemy dodać słowa wykluczające?

 

Wejdżcie na konto AdWords na zakładkę słowa kluczowe. Następnie zjedżcie na sam dół i pod tabelą ze słowami kluczowymi znajdziecie 

 

rozwińcie listę i będziecie mogli dodać słowa wykluczające na poziomie grup reklam bądź całej kampanii

 

Dlaczego mamy mozliwość dodawania wykluczeń na poziomie grup reklam?

 

Załóżmy, że mamy grupę reklam ze słowem projektant wnętrz i projektant pomieszczeń - obie są w dopasowaniu przybliżonym. Może to spowodować, że w pewnym momencie system AdWords zacznie wyświetlać reklamę z grupy projektant pomieszczeń po wpisaniu przez Internautę frazy projektant wnętrz. Zadziała tu zasada dopasowania przybliżonego, ale dodatkowo Google wybierzę frazę o wyższym rankingu. Aby uniknąć takiej sytuacji powinniśmy tak zbudować te grupy reklam:

 

grupa projektant wnętrz

wykluczenie: -"projektant pomieszczeń"

 

grupa projektant pomieszczeń

wykluczenie: -"projektant wnętrz"

 

 

 

2. Raport wyszukiwanych słów kluczowych.

 

Ten raport to Twój przyjaciel. Ma za zadanie pokazać Ci na jakie dodatkowe frazy pojawia się Twoja reklama. Czytając punkt 1 już wiesz, że może nastąpić taka sytuacja stosując dopasowanie przybliżone, modyfikator dopasowania przybliżonego i dopasowanie do wyrażenia.

 

Gdzie znajdziesz ten raport?

 

Zaloguj się na konto AdWords i wejdź na zakładkę słowa kluczowe. Pod wykresem znajdziesz przycisk Szczegóły - kliknij z rozwijanego menu Wszystkie

 

Przeglądaj systematycznie ten raport by wykluczać od razu zbędne frazy i dodawać nowe.

 

Raport podaje wszystkie frazy, które spowodowały wyświetlenie reklamy - również te do kampanii.

 

Załóżmy, że przeglądając raport znalazłeś frazę, która nie powinna generować wyświetlenia reklamy. Zaznacz po jej lewej stronie checkbox i naciśnij przycisk w górnej części tabeli

 

Pamiętaj również, że ten raport może służyć do szukania tych dobrych fraz.

 

 

3. W jaki sposób podobne słowa kluczowe w obrębie grupy reklam i kampanii są dopasowywane do wyszukiwanych haseł?

 

 

 

Jeśli prowadzisz już kampanie AdWords od x czasu i nie są Ci straszne dopasowania, a tym bardziej doskonale poruszasz się po raporcie wyszukiwanych fraz kluczowych to ten punkt jest dla Ciebie.

 

Zapewne korzystasz z różnych dopasowań i pozwalasz sobie nawet na umieszczanie w obrębie grup reklam jak i kampanii tych samych słów kluczowych, ale w różnych dopasowaniach.

 

Czy wiesz w jaki sposób będą dopasowywane słowa w grupie reklam do wyszukiwanych haseł?

 

Która fraza zostanie wybrana jeśli wpisane hasło to hydraulik szkolenie, a w Twojej kampanii masz frazę hydraulik szkolenie w dopasowaniu przybliżonym i hydraulik w dopasowaniu do wyrażenia?

 

Zostanie wybrana fraza hydraulik szkolenie w dopasowaniu przybliżonym, ponieważ jest ono ściśle dopasowane do wyszukiwanego hasła hydraulik szkolenie.

 

 

Która fraza zostanie wybrana jeśli wpisane hasło to hydraulik, a w Twojej kampanii masz frazę hydraulik w dopasowaniu przybliżonym i hydraulik w dopasowaniu ścisłym?

 

Zostanie wybrana fraza hydraulik w dopasowaniu ścisłym, ponieważ jest ono użyte w bardziej restrykcyjnym dopasowaniu.

 

 

Która fraza zostanie wybrana jeśli kilka słów kluczowych z dopasowaniem przybliżonym w grupie reklam pasuje w przybliżeniu do wyszukiwanego hasła?

 

System wybierze to, które ma najwyższą kombinację Wyniku Jakości i stawki kosztu kliknięcia (CPC). Mowa o rankingu reklamy.

 

 

źródło: https://support.google.com/adwords/answer/2756257?hl=pl

 

 

Wyjątki:

 

 

Jeśli jedno słowo kluczowe w całości zawiera inne słowo kluczowe, system daje pierwszeństwo dłuższemu słowu kluczowemu. Jest to wyjątek od powyższej reguły dotyczącej rankingu reklamy.

źródło: https://support.google.com/adwords/answer/2756257?hl=pl

 

 

Sporadycznie zdarza się, że system wybierze słowo kluczowe, które jest tańsze, czyli ma niższą stawkę kosztu kliknięcia (CPC), i ma wyższy Wynik Jakości oraz ranking reklamy.

źródło: https://support.google.com/adwords/answer/2756257?hl=pl

 

 

 

 

Czy wiesz w jaki sposób będą dopasowywane słowa w kampanii (w różnych grupach reklam) do wyszukiwanych haseł?

 

Jeśli jedno słowo kluczowe jest identyczne z wyszukiwanym hasłem, wówczas system da pierwszeństwo temu słowu kluczowemu, niezależnie od grupy reklam, w której się ono znajduje. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy istnieją inne grupy reklam zawierające słowa kluczowe podobne do wyszukiwanego hasła.

źródło: https://support.google.com/adwords/answer/2756257?hl=pl

 

 

 

Jeśli masz wiele grup reklam z takimi samymi słowami kluczowymi, system preferuje te z bardziej restrykcyjnym typem dopasowania.

źródło: https://support.google.com/adwords/answer/2756257?hl=pl

 

 

Jeśli masz wiele kampanii ze słowami kluczowymi, które podobnie pasują do wyszukiwanego hasła, system preferuje kampanię z dokładniejszym kierowaniem na lokalizację.

źródło: https://support.google.com/adwords/answer/2756257?hl=pl

 

 

 

Jeśli kilka grup reklam zawiera słowa kluczowe pasujące do wyszukiwanego hasła, system wybierze to, które ma najwyższą kombinację Wyniku Jakości i najwyższą stawkę kosztu za kliknięcie (CPC). Brany pod uwagę jest ranking reklamy.

źródło: https://support.google.com/adwords/answer/2756257?hl=pl

 

Wyjątki:

 

 

Budżet dzienny Twojej kampanii może wpływać na każdy z opisanych wyżej scenariuszy. Jeśli słowo kluczowe jest przypisane do kampanii o ograniczonym budżecie – co oznacza, że jest on niewystarczający do przyciągnięcia całego możliwego ruchu – dane słowo kluczowe nie będzie powodować wyświetlenia reklamy za każdym razem, gdy się do tego kwalifikuje. Pomaga to zapobiegać przekroczeniu budżetu kampanii. Więcej informacji o tym, jak uniknąć wyczerpywania budżetu dziennego.

źródło: https://support.google.com/adwords/answer/2756257?hl=pl

 

 

W rzadkich przypadkach system będzie preferował tańsze słowo kluczowe, czyli takie, które będzie miało niższy rzeczywisty koszt kliknięcia (CPC) oraz wyższy Wynik Jakości i ranking reklamy.

źródło: https://support.google.com/adwords/answer/2756257?hl=pl

 

 

Kliknij by przejść do Części 2

informacje Dominik Myślak

Jestem Partnerem Google AdWords. Kampanie AdWords prowadzę od 2007 roku. Na forum AdWords pomagam od około 2008 roku. Prócz opiekowania się Waszymi kampaniami, prowadzę również szkolenia z ogólnie rozumianego SEM. Jeśli uważasz, że Twoja kampania wymaga pomocy - pomogę Ci, zapraszam.

Komentarze
przez Patryk W
stycznia 2014

Super poradnik Emotikon: Szczęśliwy 

Może coś przeoczyłem, ale warto byłoby jeszcze opisać, jak dany typ dopasowania wpływa na wynik jakości. Tzn, które zapytanie brane jest podczas obliczania wyniku jakości dla słowa kluczowego.

 

 

przez Najlepszy Współtwórca Dominik Myślak Najlepszy Współtwórca
stycznia 2014

Cześć Patryk - miłe słowa. Dziękuje. Twoja sugestia jest zamieszczona w pkt 3 tego artykułu - pokazane jest w nim jak system wybiera słowa kluczowe jeśli są podobne w obrębie grupy reklam i kampanii. Fakt przy pierwszym punkcie mógłbym dopisać jeszcze informacje, że dla danego dopasowania Wynik Jakości może być niższy/wyższy, czyli dla dopasowania przybliżonego Wynik Jakości może być stosunkowo niski, ze względu na generowanie różnych fraz, a dla dopasowania ścisłego o wiele wyższy, ale wiemy, że Wynik Jakości zależy również od innych czynników. Druga sprawa, że miałem problem już z tą ilością wiedzy - jak widać artykuł podzielony na dwie części.

przez Tomasz K
września 2015

Bardzo fajnie wszystko opisane Emotikon: Szczęśliwy!

przez Najlepszy Współtwórca Dominik Myślak Najlepszy Współtwórca
września 2015

a podziękował

przez Grzegorz M
luty

A czy można zastosować wykluczenie dopasowania przybliżonego? Czyli do słów wykluczających dodać np. +projektant +wnętrz ?