Obecnie 209 forumowiczów jest online
Obecnie 209 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Co ma wpływ na Wynik Jakości? - Aktualizacja 2014

Zagadka wszech czasów można by rzec. Wynik Jakości jest zagadnieniem dość złożonym. W czerwcu tego roku Google udostępniło reklamodawcom nowy przewodnik na temat Wyniku Jakości (Quality Score ), w którym obalonych zostało kilka mitów krążących po sieci przez ostatnie lata.

PDF możecie pobrać TUTAJ.

Uaktualniony został również materiał wideo na temat Aukcji w Google Adwords:

 

 

Zanim jednak przejdę do konkretów informacja dla tych, którzy nie do końca rozumieją znaczenie Wyniku Jakości:

Quality Score Is a Helpful Diagnostic Tool, Not a Key Performance Indicator

Zdanie warte zapamiętania. Google tłumaczy ten miernik jako ostrzegawcze światło, które ma pokazać reklamodawcy w jakiej kondycji są jego reklamy i słowa kluczowe, a tym samym zmusić do działania.


1. For Newly-Launched Keywords, Performance on Related Keywords: Does Matter

Co to oznacza?

Że zamiast zaczynać od podstaw, nowe słowa kluczowe dodane na konto będą porównywane z tymi jakie na koncie już się znajdują i na podstawie ich powiązania bedzie określany WJ. Jeśli słowa kluczowe, reklamy i strony docelowe będą miały odpowiednią jakość, nowe słowa prawdopodobnie również taką otrzymają. Dlatego warto inwestować w zasięg kampanii i budowanie odpowiednich statystyk, zwłaszcza w obszarach, w których reklamy mają potencjał, aby wynik jakości zwiększał się.


Oznacza to również, że słowa kluczowe, które do tej pory "chomikowaliśmy" w kampaniach z wysokim QS, a które w żaden sposób nie osiągały żadnych wyników trzeba bedzie sie pozbyć.

Z drugiej strony idealna alternatywa dla tych, którzy prowadzą kampanie brandowe. Tego typu działania zwykle przynoszą najwyższe wskaźniki, w tym CTR, który również ma wpływ na Wynik Jakości. Tym samym jeśli system bazuje na historycznych danych - czemu by nie spróbować?

2. The User's Device: Does Matter

Na określanie wyniku jakości mają spory wpływ urządzenia, na które kierujemy kampanię, a konkretnie ich dostosowanie do określonych urządzeń. Nie oznacza to wcale, że każdy reklamodawca musi przygotować wersję mobilną strony - wystarczy zaprojektować ją tak aby treść wyświetlana na mniejszym urządzeniu była na nim po prostu widoczna. W każdym przypadku podkreślany jest jeden podstawowy czynnik: odbiorca reklamy i jego wrażenia związane z reklamą. Zatem jeśli mamy w panelu możliwosć wdrażania reklam tylko na telefony - lepiej to wykorzystać.


3. How you Structure Your Account: Doesn;t Matter

To w jaki sposób tworzysz strukturę kampanii na koncie, jak nią zarządzasz nie ma znaczenia. To nie są elementy dostępne dla użytkownika, ktore wpływają na jego ocenę i odczucia związane z reklamą. Zatem nie może mieć to wpływu na wynik jakości Twoich kampanii.

Google tłumaczy, że przenosząc do nowej grupy słowo kluczowe bez zmiany treści reklam i adresu docelowego nie wpłyniemy na zmianę jego wyniku jakości. Jednak w przypadku gdy zmianie ulega, ktoryś z tych elementów - nowy tekst reklamy lub nowy adres docelowy - wynik Jakości obliczany jest na nowo gdyż ma to bezpośredni wpływ na doświadczenie użytkownika w kontakcie z reklamą.

4. Running Your Ads in Other Networks: Doesn't Matter

Często pojawiało się pytanie czy kampanie działające w ramach sieci GDN czy sieci partnerów mają wpływ na jakość kampanii realizowanych w Google.pl/com. Mamy zatem konkretną odpowiedź. Działania te nie wpływają na jakość reklam kierowanych na wyszukiwarkę. Nie oznacza to wcale, że nie warto się nimi przejmować.

Wyniki kampanii dotyczące sieci partnerów dają ważne informacje, np. czy opłaca się kierować reklamy na partnerów? Jeśli stawki CPC są wyższe, a konwersje nie pojawiają wogóle się to może lepiej wyłączyć tą opcję?

5. Your Ad’s Placement on the Page: Doesn’t Matter

To odniesienie do tego o czym ostatnio dużo się mówi. Po co licytować reklamy w pozycjach TOP 3 skoro nie gwarantuje nam to zupełnie konwersji?

Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania nie zwiększa oczekiwanego CTR reklam. Oczekiwany CTR jest określany względem historycznego CTR słowa kluczowego - a to on ma wpływ na WJ. W założeniu wysokie pozycje reklam zwiększają jej widoczność i co za tym idzie - klikalność. Ale trzeba pamietać o tym, że na samą pozycję reklamy mają również wpływ takie czynniki jak rozszerzenia reklam czy inne formaty reklam.

Zatem nie trzeba licytować wysokich pozycji w celu podniesienia Wyniku Jakości. Lepiej skupić się na zwiększaniu konwersji z kampanii tam gdzie widać potencjał.

Proponuję zajrzeć do Analytics i w zakładce Google Adwords - Pozycje słów kluczowych - prześledzić pod jakim słowem, na jakiej pozycji reklamy najlepiej konwertują. Z mojego ostatniego doświadczenia okazało sie, że reklama klienta pojawiająca się średnio na pozycji 5 (w bocznych wynikach) najlepiej spełnia nasze oczekiwania.


To tylko niektóre ciekawostki wpływające na WJ. Poniżej link do Polskiego centrum pomocy, gdzie również te dane zostały zaktualizowane.

https://support.google.com/adwords/answer/156066
https://support.google.com/adwords/answer/2454010?hl=pl


informacje Paulina Wiktorska

Na co dzień pracuję jako Certyfikowany Specjalista Google AdWords oraz Google Analytics wspierając marki w budowaniu strategii kampanii SEM. Po godzinach rozwijam własny projekt www.adwords360.pl, będący kontynuacją mojej książki "AdWords 360° – Katalog Skutecznych Kampanii", która ukazała się na rynku w grudniu 2015 roku.

Komentarze
przez Wschodząca Gwiazda maciekef Wschodząca Gwiazda
lipca 2014

Google tłumaczy, że przenosząc do nowej grupy słowo kluczowe bez zmiany treści reklam i adresu docelowego nie wpłyniemy na zmianę jego wyniku jakości.

 

To dobra wiadomośćEmotikon: Szczęśliwy

przez Wschodząca Gwiazda Paula Wiktorska Wschodząca Gwiazda
lipca 2014

A dokładnie:

 

"Breaking keywords into new ad groups or campaigns (without changing the ad text or destination URL) has no effect on their Quality Score. But moving a keyword to a new ad group that has new ad text could change your Quality Score, because that can affect user experience."

przez Kamila
lipca 2014

Witam, bardzo ciekawe podsumowanie artykułu- dużo cennych informacji odnośnie wyniku jakości zaktualizowanych teraz w supporcie, super. Pozdrawiam

przez Marcin O
marca 2015

Wielkie dzięki za artykuł, twraz dokładnie widzę jak wiele zmian muszę dokonać.