Obecnie 194 forumowiczów jest online
Obecnie 194 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

Brak wyświetleń reklam w sieci reklamowej

Lubicie trillery tudzież inne dreszczowce? Filmy, w których wszystko jest owiane tajemnicą, misternymi wydarzeniami  i zaskakującym finałem? Ja uwielbiam...dlatego też zdecydowałem się poruszyć temat, będący dla każdego, kto się z tym zetknął, właśnie jak ten gatunek filmu. Z niecierpliwością będę oczekiwał od Was pytań w związku z dzisiejszym wątkiem. Brzmi tajemniczo? Emotikon: Szczęśliwy I tak w rzeczywistości jest, gdyż zjawisko to nawet nie ma swojej nazwy. Będziemy dyskutować o reklamach w sieci reklamowej, które po prostu nie wyświetlają się z bliżej nieokreślonej przyczyny. Zaś na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być poprawnie ustawione.

 

Na samym początku chcę zwrócić uwagę, iż owe zjawisko nie jest przyczyną, lecz efektem. Efektem pewnych działań, które nie zostały wcześniej podjęte.

Na pewno zwróciliście uwagę, iż od jakiegoś czasu nastąpiła zmiana interfejsu AdWords. Z czystym sumieniem mogę napisać, iż jest to zmiana wyłącznie na lepsze, gdyż w kampaniach, które kierowane są na sieć reklamową, mamy możliwość szczegółowych ustawień, które wczesniej były dostępne tylko dla reklam w sieci wyszukiwania. Jednak dodatkowe opcje wymagają większej uwagi przy tworzeniu kampanii, grup reklamowych itd.

Dlatego też postanowiłem opisać 4 główne powody, które mogą ujawnić tajemnicę braku wyświetleń w sieci reklamowej.

 

1. Ograniczenie z powodu budżetu


 Bardziej zaawansowane kampanie zawierają w sobie szereg grup reklamowych. Jeśli część grup reklam w sposób ciągły wyczerpuje budżet danej kampanii, a pozostałe przez to nie uzyskują jakichkolwiek wyświetleń, może dojść do sytuacji, gdzie zostaną one “uśpione”. Nie będą odnotowywały wyświetleń, a budżet kampanii będzie przeznaczony tylko na grupy reklam, które działają najskuteczniej, aby przyciągnąć jak najwiekszą liczbę klientów. 


Dla przykładu:

Kampania “Euro 2012”, budżet 10 PLN
    Grupa reklam: czapki Polska, wykorzystuje 10 PLN
    Grupa reklam: getry piłkarskie, wykorzystuje 0 PLN

W tym przypadku nie pozostaje nic innego, jak tylko zwiększenie budżetu dziennego.

Efektem tego będzie przywrócenie aktywności grup reklamow, które wcześniej mogły być uśpione. Zmiany powinny być widoczne już po kilku dniach.

Jeśli one nie nastąpią, wówczas przyczyna leży w jednym z następnych punktów.

 

2. Niekonkurencyjne stawki


Na samym początku chcę wrócić do zmian, jakie zaszły w nowym interfejsie. Jeśli kierujecie kampanię na sieć reklamową, wówczas z poziomu grupy reklam możemy ustawić stawkę maks. CPC w dwóch miejscach: Domyślny maks. CPC oraz Maks. CPC w sieci rekl. Dla reklam kierowanych na sieć reklamową należy ustalić Maks. CPC w sieci reklamowej. To może być pierwsza przyczyna braku wyświetleń w tym wątku.

Jeśli macie ustaloną stawkę Maks. CPC w sieci reklamowej, a reklamy wciąż nie są wyświetlane, wówczas oznacza to, że jednak stawka jest za niska. Pamietajcie, iż w sieci reklamowej, tak samo jak w sieci wyszukiwania, odbywa się aukcja pomiędzy reklamodawcami o miejsce na stronie.  Jeśli reklama się nie wyświetla mimo ustalonej stawki CPC, wówczas należy ją podnieść, aby reklama była bardziej konkurencyjna.

Może to wydawać się oczywiste, jednak zwróćcie na to uwagę, gdyż diagnostyka słów kluczowych, czy też reklam nie odnosi się do sieci reklamowej. Nie pokaże Wam informacji, iż “stawka jest poniżej pierwszej strony”, jak to się dzieje przy reklamach w sieci wyszukiwania.

Po ustaleniu Maks. CPC w sieci rekl. lub jej zwiększeniu na efekty wystarczy poczekać kilka dni.

3. Zbyt wąskie kierowanie reklam


Jeśli grupa reklam ma zbyt zawężone kierowanie, wówczas nie będzie się pokazywać i zostanie “uśpiona”. Staramy się pokazywać taką grupę reklam, jednak jeśli system stwierdzi, iż kierowanie jest zbyt wąskie, witryna nie gromadzi ruchu poprzez takie reklamy, wówczas cała grupa zostanie zaniechana. 

Przykłady ustawień, które mogą doprowadzić do takiego stanu rzeczy:

  • zbyt dużo wykluczających słów kluczowych, wykluczeń miejsc docelowych bądź kategorii/tematów
  • zbyt mała lista użytkowników, do których kierowana jest reklama, połączona ze słowami kluczowymi
  • zbyt wąskie kierowanie geograficzne, na języki itp.

Co należy zrobić?

  • usunąć część wykluczeń
  • kierować na dodatkowe miejsca docelowe, tematy, zainteresowania, listy użytkowników itp.
  • rozszerzyć listę słów kluczowych, by nie była zbyt szczegółowa
  • usunąć pewne filtry (lokalizacje oraz języki)

Przykładowa sytuacja:
Kampania wykorzystuje remarketing i do tego ma ustawione miejsca docelowe. Może to być zbyt restrykcyjne ustawienie, gdyż reklama pokaże się osobom, które znajdują na liście odbiorców i pod warunkiem, iż będą oni na miejscu docelowym.

4. Użytkownicy z tysiącami grup reklamowych


Może to się tyczyć reklamodawców, którzy starają się kierować reklamy na znaczną część sieci reklamowej, poprzez różne kategorie na podstawie słów kluczowych:

 

  • z tysiącami grup reklamowych setkami tysięcy słów kluczowych
  • na tematy niepowiązane z oferowanymi usługami/produktami


W takich przypadkach Wasze grupy reklamowe w czasie od kilku do kilkunastu dni mogą zacząć kierować ruch na witrynę. Jeśli to się nie uda, wówczas sugerujemy zmienić kierowanie na podstawie kategorii/tematów.

Oczekiwany rezultat - kampania kierowana na tematy zacznie funkcjonować natychmiastowo.

 

Podsumowując, bardzo ważne jest to, żeby kampania miała odpowiedni budżet. Pamiętajcie, iż funkcjonowanie jednej grupy reklam w kampanii nie oznacza, iż całość ma dopasowany odpowiedni budżet dzienny. 

Bardzo istotne jest ustawienie odpowiedniej stawki maks. CPC dla sieci reklamowej. Jej brak spowoduje brak wyświetleń, co może stać się również  w przypadku ustawienia zbyt niskiego CPC.

Wielu osobom może wydawać się, iż ustawienie kierowania na tematy, słowa kluczowe oraz miejsca docelowe, najlepiej przy zawężonym zasięgu, by nie pominąć żadnego elementu, zagwarantuje sukces. Pamiętajcie, iż w ten sposób łatwo możecie doprowadzić do zbyt restrykcyjnych wymagać dla swoich kampanii, przez co reklamy nie będą wyświetlane.

Pamiętajcie proszę, iż diagnostyka reklam i słów kluczowych NIE odzwierciedla stanu reklam w sieci reklamowej.

Mam nadzieję, że tajemnica sieci reklamowej została odkryta i wcale nie jest aż tak straszna Emotikon: Szczęśliwy

0 Lubię to!