Obecnie 230 forumowiczów jest online
Obecnie 230 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

5 Najczęstszych Błędów Popełnianych w Google Analytics

Błędy w branży marketingu internetowego są często bardzo kosztowne. Nie zawsze potrafimy podjąć dobre decyzje co do źródeł pozyskiwania ruchu i co do tego czy słusznie wyznaczamy kierunek zmian na naszej stronie internetowej. Dlatego do jednych z podstawowych błędów możemy zaliczyć złe dane w Google Analytics, dzięki którym podejmujemy między innymi wspomniane wyżej decyzje marketingowe. Przeprowadziłem już przeszło kilkaset audytów Google Analytics i prawie każde z weryfikowanych przeze mnie kont miało co najmniej jeden lub dwa problemy z prawidłowym zbieraniem danych. Zdecydowałem się zebrać listę pięciu najczęściej popełnianych błędów Google Analytics przed którymi chce Was i Wasz budżet przestrzec. 

 

1. Sprawdź, czy kod śledzenia został prawidłowo zainstalowany

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy do sprawdzenia na samym początku, gdy dokonuje się audytu Google Analytics. Aby poprawnie zbierać informacje o ruchu użytkowników na stronie internetowej, kod śledzenia Google Analytics powinien być zainstalowany na każdej podstronie, w sekcji <HEAD>. Niezależnie od rodzaju Google Analytics (wersji Klasycznej czy wersji Universal). Instalacja kodu na samej górze kodu HTML sprawi, że dane dotyczące czasu ładowania strony będą poprawnie zbierane, a w raportach zobaczysz, czy strony są wczytywane w całości. Poprawność instalacji kodu śledzącego GATC możesz zweryfikować sam, korzystając z galerii programów Google Analytics na stronie http://www.google.com/analytics/apps/, wybierając stamtąd Site audit. Moim ulubionym (bo darmowym) programem jest http://www.gachecker.com.

 

2. NIEśledzenie konwersji, czyli brak śledzenia celu strony

Każda strona internetowa ma swój indywidualny cel – cel biznesowy dla którego powstała. Wiele uwagi przywiązujemy do generowania ruchu na naszych stronach przez różne działania marketingowe, a nie rozważamy tego, który rodzaj ruchu jest efektywny i które działania generują nam najwięcej przychodu. Przykładowym celem może być zliczanie ilości wyświetleń tzw. Thank You Page dla formularzy kontaktowych. Każdy poprawnie wypełniony formularz może spowodować wyświetlenie strony /dziekuje.html. Zatem dla Ciebie może to być cel, na który liczysz. W Google Analytics będziesz mógł poznać źródła ruchu użytkowników, którzy zrealizowali na Twojej stronie tenże cel. Przez co łatwo ocenisz efektywność pozyskiwania ruchu i lepiej będziesz zarządzać budżetem marketingowym. Dlatego jeśli jeszcze do tej pory nie masz ustawionego celu, ustaw go w Google Analytics w zakładce Administrator -> Widok -> Cele. Więcej informacji znajdziesz tutaj https://support.google.com/analytics/topic/6150889?hl=pl&ref_topic=1007030.

 

3. Brak filtrów

Filtry pozwalają na zarządzanie zbieranymi danymi w naszych widokach danych (kiedyś zwanymi profilami). Najprościej rzecz ujmując filtrów można użyć do uwzględnienia ruchu do określonych katalogów. Bardzo często stosowanym przeze mnie filtrem jest uwzględnienie ruchu tylko do katalogu, w którym znajduje się moja strona docelowa dla konkretnej kampanii reklamowej. Po co mam analizować wszystko do okoła skoro mnie interesuje tylko wybrana część w ramach mojej strony? Należy upraszczać sobie życie, a nie komplikować. Dlatego warto korzystać z filtrów. Polecam dodatkowo wykluczyć swoje IP, aby nie zaciemniać danych w Google Analytics. Najczęściej to my sami jesteśmy najbardziej zaangażowanymi użytkownikami, którzy nie konwertują. Filtry ustawisz w zakładce Administrator -> Widok -> Filtry. Więcej o filtrach przeczytasz tutaj https://support.google.com/analytics/answer/1034823?hl=pl.

 

4. Alerty niestandardowe

Czy codziennie sprawdzasz swoje dane w Google Analytics? OK, być może część geeków analitycznych (pozdrawiam!) robi to codziennie, ale większość ludzi tego nie robi. Większość zajmuje się operacyjnie swoim biznesem. I właśnie dla takich ludzi powstały w Google Analytics alerty niestandardowe, które służą do informowania, że dane w GA wymagają uwagi. Alerty niestandardowe dość często ułatwiają marketerowi rozwiązanie problemu, zanim urośnie on do dużej rangi. Najczęściej korzystam z alertów niestandardowych informujących mnie o spadku/wzroście ruchu lub współczynnika konwersji. Nieocenionym alertem może być też alert informujący o ilości sesji (czyli. wizyt) mniej niż 1. Oznacza to, że strona padła.

Alerty niestandardowe ustawisz w zakładce Administrator -> Widok -> Alerty niestandardowe.

 

5. Brak śledzenia wyszukiwania w witrynie

Poza danymi skąd przyszli odwiedzający naszą witrynę, Google Analytics potrafi zbierać dane na temat wewnętrznej wyszukiwarki. W świecie (not provided) jest to chyba jedna z lepszych możliwości do wyłapania czego wyszukiwali organicznie użytkownicy witryny, jeśli po wejściu na naszą stronę skorzystają z wyszukiwarki. Minusy trzeba zamieniać w plusy. Ze śledzenia wyszukiwania w witrynie dowiesz się, jakie słowa kluczowe osoby wpisują i na jakich stronach witryny rozpoczynają poszukiwania. Istna skarbnica wiedzy. Stąd dowiesz się, jak ustawić wyszukiwanie w witrynie: https://support.google.com/analytics/answer/1012264?hl=pl.

 

Pamiętaj, że dane w Google Analytics są tak dobre, jak dobra jest implementacja kodu śledzącego GATC wraz z jego ustawieniami. Aby korzystać z usługi Google Analytics jako narzędzia do podejmowania decyzji, GA musi być prawidłowo skonfigurowany. Powyższe 5 błędów to wierzchołek góry lodowej. Potrzebujesz więcej informacji? Zapraszam do kontaktu ze mną lub do dyskusji tutaj na forum https://www.pl.adwords-community.com/t5/Google-Analytics-i-%C5%9Bledzenie/bd-p/measure_results

 

informacje Maciej Lewiński

Jestem Certyfikowanym Trenerem Google oraz Google Top Contributorem Google Analytics . Od 2006 roku współpracuję z małymi, średnimi i dużymi firmami, tworząc dla nich strategie SEM i wyciskając więcej z ich stron na podstawie wniosków z Google Analytics. W ramach współpracy z Google, podczas Akademii Google Partners, szkolę agencje SEM i domy mediowe w celu efektywnego wykorzystania narzędzi Google w praktyce.