Obecnie 286 forumowiczów jest online
Obecnie 286 forumowiczów jest online
Witamy na oficjalnym Forum reklamodawców Google
star_border

11 Skryptów Adwords, które usprawni Twoją pracę na koncie.

Osoby, które na co dzień pracują z kontem Adwords wiedzą ile pracy trzeba włożyć w optymalizację kampanii i przygotowanie sobie wszystkich narzędzi, które tą optymalizację usprawniają od strony analitycznej.


Od czasu gdy Google udostępniło na kontach Adwords (i w ramach MCC ) opcję Skryptów Adwords minęły prawie dwa lata, jednak nie każdy umie z tej opcji korzystać i nie każdy ma takie możliwości.

 

Powiedzmy sobie otwarcie - nie każdy SEM-owiec programuje lub ma wokół siebie armie programistów.


Ponieważ,  coraz częściej sięgam po różne skrypty, które automatyzują moją pracę przygotowałam subiektywny ranking dla tych, którzy do tej pory nie mieli możliwości z nich skorzystać.


Kilka ważnych informacji:


1. Skrypty uruchamiane są na koncie w ramach zakładki Operacje Zbiorcze -->Skrypty


2. Skrypty Adwords pisane są w języku JavaScript. Dokumentacja dla developerów


3. Każdy skrypt może zostać uruchomiony ręcznie lub w ramach ustalonego indywidualnie harmonogramu.


4. Działanie skryptu ma ograniczony czas, max 30 min (60 min w ramach skryptu uruchomionego na MCC).


5. Skrypty mogą wykorzystywać dane zewnętrzne do inicjowania zmian, przykład: Skrypt pogodowy, który w zależności od ustalonych przez nas reguł podnosi lub obniża stawki CPC słów kluczowych.

 

Skrypty mogą służyć zarówno do automatyzacji raportowania, do tworzenia niestandardowych Alertów z konta (np. dana kampania wyczerpuje budżet) lub optymalizacji czyli wprowadzać na koncie zmiany oparte o zdefiniowane przez nas reguły.


Skrypty do wdrożenia na poziomie konta Adwords


1.  Lokalizowanie na koncie Url-i z przekierowaniem 301, 302 (404, 500)  - skrypt można dodatkowo wzbogacić o opcje, która nie tylko znajdzie Url-e, ale również wyśle na maila informację w jakiej kampanii się znajdują, grupie reklam czy treści reklamy (słowie kluczowym) lub po prostu dokona zmian poprzez wstrzymanie aktualnej reklamy czy słowa kluczowego, skopiowanie go i dodanie aktualnego adresu docelowego.


2. Wstrzymywanie słów kluczowych, które w danym okresie czasu nie wygenerowały żadnych wyświetleń.


3.  Wstrzymywanie lub usuwanie reklam z niskim CTR


4. Śledzenie Wyniku Jakości konta Adwords


5. Raport (z ostatnich 30 dni) dotyczący słów kluczowych w dopasowaniu ścisłym generowany na podstawie danych: wyświetlenia oraz udział w wyświetleniach (dotyczy kampanii na Search) – wysyłany na maila:


6. Usuwanie z konta reklam ze statusem „odrzucona” 


7. Automatyczne tworzenie mobilnej odmiany reklamy w oparciu o najskuteczniejsze treści reklam.


8. Dzienne raportowanie wydatków z konta Adwords.


9. Sprawdzanie kondycji konta z 7 ostatnich dni.  Skrypt wysyła na maila informacje jeśli w ciągu ostatnich 7 dni na koncie zanotowano: 100 lub mniej wyświetleń reklam, 10 lub mniej kliknięć oraz 2 lub mniej konwersji.

Na poziomie MCK:


1. Alert na temat anomalii na kontach Adwords do uruchomienia na poziomie MCC.


2. Monitorowanie urli na poziomie konta MCC.

 

 

Wartościowe źródła darmowych skryptów:

 

www.freeadwordsscripts.com

 

www.optmyzr.com/scripts

 

developers.google.com/adwords/scripts/

 

informacje Paulina Wiktorska

Na co dzień pracuję jako Certyfikowany Specjalista Google AdWords oraz Google Analytics wspierając marki w budowaniu strategii kampanii SEM. Po godzinach rozwijam własny projekt www.adwords360.pl, będący kontynuacją mojej książki "AdWords 360° – Katalog Skutecznych Kampanii", która ukazała się na rynku w grudniu 2015 roku.

Komentarze
przez Krzysztof B
marca 2016
Hejka, Chciałbym użyć pierwszego skryptu z listy (Lokalizowanie na koncie Url-i z przekierowaniem 301, 302 (404, 500) ) - co będzie wynikiem pracy skryptu? Czy mogłabyś podesłać jakieś screeny? Pozdrawiam, Krzysiek
przez Adam G
sierpnia 2016

Witam,

probowalem skorzystac ze skryptow www.optmyzr.com/scripts, lecz niestety sa one platne. Czy skrypty umieszczane na tej stronie znajde rowniez gdzies indziej? Chodzi mi glownie o skrypt, ktory sprawdza strone docelowa na wystepowanie okreslonych fraz w celu ewentualnego zatrzymania danej kampani. 

 

Z gory dziekuje za odp.!

 

Pozdrawiam